Цените на жилищата в София отбелязват първи спад на тримесечна

...
Цените на жилищата в София отбелязват първи спад на тримесечна
Коментари Харесай

Чудо! Цените на жилищата в София със спад през лятото

Цените на жилищата в София означават първи спад на тримесечна основа по отношение на второто тримесечие на предходната година, когато жилищният пазар в столицата и страната съвсем замръзна поради блокадите, подбудени от коронавирусната пандемия. Това демонстрират данни на Националния статистически институт (НСИ).

На тримесечна база цените на жилищата в столицата означават спад от 1,5%, като той е още по-силно изразен при новите жилища, чиято цена е намаляла с 2,3% през второто тримесечие. Старите жилища в София също са поевтинели леко с 0,9% по отношение на началото на 2021 година

Спадът на цените през второто тримесечие, регистриран от Национален статистически институт, се случва на фона на близо 10 хиляди покупко-продажби с парцели през същия интервал, регистрирани от Агенцията по вписванията, най-високото им равнище от международната финансова рецесия през 2008 година Броят на покупко-продажбите в града доближи 13-годишен връх и през първото тримесечие, а брокери на недвижими парцели изясняват дейния жилищен пазар с ниските лихви по ипотечните заеми и неналичието на опция за вложение на спестяванията в миг, когато банковите депозити не носят рентабилност, написа investor.bg.

За разлика от София, в останалите огромни градове в страната и на национално ниво цените на жилищата не престават леко да нарастват по отношение на първото тримесечие на 2021 година, като това се дължи най-вече на повишението на цената на старите жилища, до момента в който в някои от градовете и на национално ниво новите жилища поевтиняват на тримесечна база, сочат данните на Национален статистически институт.

Общо за страната цените на новото строителство бележат спад от 0,9% по отношение на началото на 2021 година, което още веднъж се случва за първи път от второто тримесечие на предходната година. Понижението е обезщетено ненапълно от повишението на цените на остарялото строителство с 1,1% през същия интервал, с което общият показател на жилищните цени у нас през второто тримесечие съумява да реализира най-малък тримесечен растеж от 0,3%.

Ако се изключи второто тримесечие на предходната година, това е най-слабият тримесечен растеж на цените на национално равнище от третото тримесечие на 2014 година Спад на тримесечна основа има и през третото тримесечие на 2015 година, сочи информация в историческите данни на Национален статистически институт. За съпоставяне, през първото тримесечие цените на жилищата на национално ниво набъбнаха с 3,2% по отношение на края на 2020 година

В Пловдив цените на жилищата форсират тримесечния си растеж през второто тримесечие до 2,2%, само че и тук новите жилища поевтиняват с 0,5% след спада с 0,2% и през първите три месеца на годината. В същото време старите жилища прибавят 4,4% към цената си, като порастват два пъти по-бързо спрямо първото тримесечие, когато тримесечното повишаване беше с 2,8%.

Във Варна цените на жилищата форсират растежа си на тримесечна база до 4,5% по отношение на началото на 2021 година, откакто през първото тримесечие набъбнаха единствено с 1,4%. Обратно на трендовете в София и Пловдив новото строителство има главен принос за растежа на цените в морската столица през второто тримесечие с повишаване от 7,1%, до момента в който при остарялото строителство покачването е с 3%.

В Бургас цените на жилищата също форсират леко растежа си по отношение на първото тримесечие до 1,4% по отношение на 0,9% сред януари и март. И тук това се дължи на повишаването на остарялото строителство с 4%, до момента в който новото бележи спад от 2,2%.

В Русе цените на жилищата резервират почти темпа си на тримесечен напредък от първото тримесечие с повишаване от 2,7% през вторите три месеца на годината, като в града нарастват както старите, по този начин и новите жилища.

В Стара Загора обаче темпът на повишение на цените се забавя до 0,2% и е най-слабият от спада през второто тримесечие на предходната година поради поевтиняването на новите жилища с 1,3%.

При сравнение със същия интервал на предходната година цените на жилищата в огромните градове и в страната форсират растежа си, само че би трябвало да се има поради, че второто тримесечие на предходната година беше най-слабото за пазара от началото на здравната рецесия.

В София цените на жилищата са нарастнали с 11,9% на годишна база след покачването с 11,6% през първото тримесечие. Двуцифрен растеж е регистриран както при новите, по този начин и при старите жилища в столицата от надлежно 11,5% и 12,1%.

В Пловдив цените на жилищата съвсем удвояват растежа си на годишна база до 8,1% по отношение на 4,3% през първото тримесечие, като той е най-високият в града от началото на пандемията. За съпоставяне, през първото тримесечие на 2020 година годишният ритъм на повишаване на цените на жилищата в Пловдив беше 8,3%. Старите жилища в града под тепетата нарастват двуцифрено с 12,6%, до момента в който при новото строителство покачването е по-скромно – от 2,6%.

Същата е наклонността и във Варна, където остарялото строителство е поскъпнало с 12% на годишна база през второто тримесечие. Цените на жилищата в морската столица означават общ годишен растеж от 7,5%, като това се случва за първи път от началото на предходната година.

И в Бургас старите жилища нарастват по-бързо от новите на годишна база, а общо за града регистрираният от Национален статистически институт растеж на цените е 4,3%, което е леко закъснение след покачването с 4,9% на годишна база през първото тримесечие.

В Русе и Стара Загора цените на жилищата бележат годишен растеж от малко над 8% (съответно 8,4% и 8,1%), като и двата града се вписват в наклонността старите жилища да покачват цената си по-бързо от новите.

Общо в страната цените на жилищата са нарастнали с 9,1% на годишна база, най-силното показване от четвъртото тримесечие на 2013 година, когато е маркиран спад от 1,2%.
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР