Историята на Петьо Еврото – Еврото, който както Narod.bg разкри

...
Историята на Петьо Еврото – Еврото, който както Narod.bg разкри
Коментари Харесай

СКАНДАЛ: Пепи Еврото не е сам – ето ги другите лобисти в Темида

Историята на Петьо Еврото – Еврото, който както Narod.bg разкри е получил инфаркт в Дубай, и основаната от него скица за търговия с въздействие в прокуратурата и съда, която бе разобличена в поредност следствия на Антикорупционния фонд, напълно не е единствена. Има най-малко още една проведена групa, която е с благоприятни условия за влияние върху каузи и преписки.

И двете групи се радват на прокурорски чадър, който им обезпечава удобен „ бизнес “ и им дава самочувствието да упражняват напън върху магистрати – било с корумпиране с огромни суми пари, както при Петьо Еврото, било с откровени закани и производство на компромати. Проблемът е, че в системата знаят за така наречен лобисти в правосъдната власт от години, само че за институциите този проблем като че не стои. А точно той е една от аргументите за развращаването на магистратите и за срутва на престижа на правосъдната власт, написа „ Капитал “.

Мнозинството в сегашния Висш правосъден съвет (ВСС) безучастно наблюдаваше фрапантни случаи на напън върху магистрати през последните години. Два от тези случаи са изключително стъписващи поради арогантния и показателен метод, по който обществено, в правосъдна зала, са атакувани съдии.

Съдиите Владислава Цариградска от Плевенския областен съд и Цвятко Лазаров от Софийския апелативен съд от няколко години чакат съответна институционална реакция от Висш съдебен съвет, прокуратурата, Министерство на вътрешните работи, Инспектората и куп други институции поради съгласуван напън върху тях по съответни каузи, с откровени операции и закани. Тормозът е проведен от едни и същи хора, които очевидно се употребяват с прокурорски чадър, в това число и със знанието на двама основни прокурори подред – Сотир Цацаров и Иван Гешев. Става въпрос за знакови имена, които изявления в медиите от години уличават като съществени настоящи лица в лъжливи схеми с присъединяване на прокуратурата и/или съда.

Името на М.Б. се появи обществено в следствие на Антикорупционния фонд за прокурорския рекет върху предприемача Веселин Денков и приятелката му Ивайла Бакалова. Името на юрист Калин Чанков бе забъркано в скандална правосъдна машинация, разказана от e-vestnik, при която компания, осъдила Инвестбанк за 9 млн. лв., губи правата си, откакто Чанков се отхвърля от желае сякаш от името на компанията.

Името на юрист Велимир Атанасов изплува към абсурда „ Жоси “ с към този момент някогашния основен прокурор Иван Гешев, където съсобственикът на компанията Георги Георгиев свидетелства, че Атанасов му бил предложен от Гешев да му помогне да се разправи със съдружника си и да трансферира дял на татко му Стоимен Гешев. Всички те са споменавани в медиите като съпричастни със съмнителни покупко-продажби. Всички те са известни като авторитетни лобисти с високо застъпничество в правосъдната система.

Да се разправим с неуместния арбитър

През есента на 2019 година арбитър Владислава Цариградска от Районния съд – Луковит (към оня момент), става обект на целенасочена отрицателна медийна акция – първо в ПИК, след това в БЛИЦ и „ Уикенд “, където е окачествена като „ метежница против Гешев “ (тогава претендент за основен прокурор) и като арбитър, обслужваща ползите на престъпния свят.

Съдия Цариградска е деен член на Съюза на съдиите в България, в оня миг е основател на подписка в отбрана на правосъдния състав по делото на Джок Полфрийман, подложен на публично обругаване, в това число и от тогавашния основен прокурор Сотир Цацаров. Цариградска дава изявленията, в които приказва за неприемливата политизация в изказванията на Цацаров и нападките му против съда. По тази причина в началото тя взема решение, че медийната офанзива против нея е предизвикана от тази й интензивност. Последвалото развиване на събитията обаче я кара да заподозре и други ползи.

Още в деня на първата обява – на 8 октомври 2019 година – съдийката сезира Инспектората към Висш съдебен съвет да стартира инспекция против нея. (Тази инспекция по-късно е прекъсната с решение, че няма данни за нарушавания.)

Същия ден обаче тя получава предизвестие, предадено й от нейна близка: да се води от дело по заможен спор на М.Б., против което щели да „ смъкват “ обявата от уеб страницата на ПИК, дори да й платят „ някой лев “. „ Ако не извърша настояването обаче, ще стана неспособна да работя, само че освен като арбитър, а изобщо. Освен това щели да последват още изявления против мен. Изрично бе конкретизирано, че М. е доста непосредствен с „ Иван Гешев “, цитира съдийката предизвестието в сигналите си до институциите по-късно.

Реклама

Цариградска незабавно оповестява за случилото се на доста сътрудници, съветва се с тях, а в това време против нея продължава медийната акция с очернящи изявления.

На 14 януари 2020 година се организира правосъдно съвещание по въпросното дело – иск по член 19 по Закона за отговорностите и договорите (ЗЗД) за оповестяване на прелиминарен контракт за продажба на парцел за финален. Делото се води по иск на сегашната брачна половинка на М.Б., Гергана Б., по това време негова интимна другарка, която по време на процеса му ражда дете. Ответници са самият Б. и тогавашната му брачна половинка, т.е., претенцията на бъдещата брачна половинка на М.Б. е да се трансферира фамилният парцел на нея с претекст, че имали контракт. Б., юристът му Велимир Атанасов и юристът на жена му Калин Чанков упорстват Цариградска да си направи отказ, като се базират на изявленията против нея, вършат изказвания за преднамереност по делото и въздействие върху очевидец.

В правосъдната зала М.Б. декларира: „ Омразата на ръководителя на състава към мен и адв. Атанасов произлиза от това, че ние сме в близки другарски връзки с лице, което заема висок пост в правосъдната власт. Пък аз не укривам, че съм в другарски връзки и с Лозан Панов, който също е на фотография с госпожа Владка, видях го от медиите… “

Съдийката отхвърля отказ, Б. демонстративно напуща залата, а лице от публиката се доближава към съдийската банка с желание да я заприказва. Съдийката упорства юристите да останат в залата, с цел да предотврати възможна провокация. Човекът, отдалечен прочут, споделя, че возел Калин Чанков до съда, пита я за брачна половинка й и детето и вместо да напусне залата, както тя поискала, с двузначен мощен звук декларирал: „ Нали знаеш какво ми се случи на мен, бях в инвалидна количка! “

Цариградска възприема това като нова опасност. През идващите шест месеца – от януари до юли 2020 година, се движи с защита, назначена от министъра на правораздаването (тогава Данаил Кирилов). Охранявана е от двама униформени чиновници на Групово дело „ Охрана “ и специфичен длъжностен автомобил, който я вози от вкъщи й в Плевен до съда в Луковит и назад, жилището й е обект на техническа отбрана.

От сътрудници научава, че към две години по-рано, през 2017 година, същите хора по подобен метод са заплашвали в правосъдна зала арбитър Цветко Лазаров от Софийския апелативен съд, като даже са показали в съда фалшифицирани документи, уличаващи го в спор на ползи.

И още веднъж настояването е било съдията да си направи отказ по съответно дело, също по член 19 от Закон за задълженията и договорите за оповестяване на прелиминарен контракт за финален. Срещу арбитър Лазаров е построена версия, че той посредством вещото лице по делото е изискал рушвет от страната по делото, като за задачата с специалиста бил подписан контракт за заем и запис на заповед в интерес на майката на съдията. Вещото лице, несъмнено, отхвърля това и в протокола от съвещанието е записано неговото изказване, че на датата, на която сякаш са подписани двата документа, той освен е бил в чужбина, само че и там е дал своя вот на 26 март 2017 година за парламентарните избори.

Лазаров публично сезира Министерство на вътрешните работи, освен това – персонално уведомил тогавашния основен прокурор Сотир Цацаров, само че единствената институционална реакция на неговия сигнал била, че той самият няколко пъти е бил привикан на разпит в ГДБОП, с цел да го питат дали е вземал рушвет.

От кореспонденция на прокуратурата с Висш съдебен съвет излиза наяве, че неговият сигнал до Цацаров е бил препратен на Софийската градска прокуратура (СГП), която още през декември 2017 година е отказала да образува досъдебно произвеждане, като преписката е била докладвана на спецзвеното „ Антикорупция “. През 2022 година след негово питане е известен от прокуратурата, че има прокурорски отвод да се образува досъдебно произвеждане, тъй като не са били събрани задоволително данни за непозволени дейности от негова страна.

Институционална реакция

Двамата съдии алармират Висш съдебен съвет и през февруари 2020 година се явяват на чуване пред Съдийската гилдия, с цел да опишат за натиска, на който са били подложени. Колегията гласоподава декларация в тяхна отбрана, както и приема механизъм за деяние при засягане на независимостта на съда или напън върху съдиите.

Нещата замират дотук. Докато през юни 2021 година излиза следващото следствие на Антикорупционния фонд за прокурорския рекет върху предприемача Веселин Денков и приятелката му Ивайла Бакалова. Разследването разкрива „ кои са „ експертите “ с въздействие в правосъдната система “ – лобисти, които желаят огромни суми пари, с цел да влияят за избран излаз на делата, в тази ситуация – за изваждане на Денков от ареста. Един от забърканите в това следствие е М.Б., като обявата отваря съществени подозрения за съгласуваност сред него и управлението на спецправосъдието.

Това става мотив членът на Съдийската гилдия на Висш съдебен съвет Даниела Марчева да изиска ново разискване на случая с двамата съдии в подтекста на следствието на АКФ. Марчева сочи, че декларациите в отбрана на съдиите не са задоволителни, когато става въпрос за престъпни офанзиви – тогава истината може да бъде открита само в наказателно следствие. След нов спор колегията взема решение да изиска информация по случаите на двамата съдии от министъра на вътрешните работи и от основния прокурор.

Източник: narod.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР