10-кратен е спадът за последните 11 години, сочи анализ на

...
10-кратен е спадът за последните 11 години, сочи анализ на
Коментари Харесай

Чуждите инвестиции се сринали заради липса на работници

10-кратен е спадът за последните 11 години, сочи разбор на БСК

„ Вече даже средствата от емигрантите са повече от директните задгранични вложения ”, сподели изпълнителният шеф на БСК Радосвет Радев (вляво) – фотография: БСК

Срив на задграничните вложения у нас в интервала 2007-2017 година регистрира разбор на БСК. Една от главните аргументи за отрицателната наклонност е неналичието на качествена работна ръка, считат от работодателската организация.

„ Определящ за стопанската система на една страна е капиталовият климат, а знак за качеството на бизнес климата е размерът на вложенията, в частност – задграничните вложения. В интервала 2007-2017 година общият размер на вложенията у нас остава неизменен (около 18 милиарда лева годишно, с пик през 2008 година, когато са 24 милиарда лева.), посредством най-много на локалните вложения, т.е. на самодейността на българския бизнесмен ”, съобщи на конференция изпълнителният ръководител на БСК Радосвет Радев.

Анализът, създаден от експертен екип на БСК с началник Камен Колев – зам.-председател на камарата, демонстрира ясно, че за обсъждания 10-годишен интервал директните задгранични вложения (ПЧИ) са намалели 10 пъти в безспорна стойност и 14 пъти като % от Брутният вътрешен продукт. От 17,7 милиарда лева през 2007 година ПЧИ падат на 1,8 милиарда лева през 2017 година, а като % от Брутният вътрешен продукт – от 28% през 2007 година понижават до 2% през 2017 година

„ Вече даже средствата от емигрантите са повече от директните задгранични вложения ”, сподели Радосвет Радев при представянето на данните. „ Вярно е, че корпоративното данъчно облагане у нас е атрактивно, само че това не е задоволителна причина за привличане на външен запас. До скоро имахме конкурентно преимущество във връзка с качествената работна ръка, само че в този момент и това преимущество е под въпрос, тъй като служащи не доближават ”, добави той.

Преките задгранични вложения са намалели фрапантно в интервала 2007-2017 година (източник: БСК)

Оптималното равнище на ПЧИ за всяка една стопанска система е към 10% от Брутният вътрешен продукт, до момента в който у нас те не надвишават 2% от Брутният вътрешен продукт, уточни зам.-председателят на БСК Камен Колев. Според него, най-важните фактори за вложителите са спокойствието и сигурността, а това значи постоянна (без чести промени) нормативна уредба, обезпечена сигурност на собствеността и качествено правосъдие, ниско равнище на контролиране и качествено административно обслужване, включително електронизация на административните услуги.

Другата значима причина за взимането на позитивно капиталово решение е съществуването на работна ръка. „ Затова първостепенната ни задача е да осигурим задоволително (и като брой, и като количество) квалифицирани фрагменти, изключително за новите софтуерни производства. Не на последно място, значимо за всеки вложител е обезпечаването на качествена инфраструктура ”, сподели още Колев.
Източник: technews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР