Закриване на Специализирания наказателен съд, Апелативния специализиран наказателен съд и

...
Закриване на Специализирания наказателен съд, Апелативния специализиран наказателен съд и
Коментари Харесай

Закриват спецсъда. Махат бонусите на висшите магистрати

Закриване на Специализирания углавен съд, Апелативния профилиран углавен съд и съответните профилирани прокуратури, споразумяване на статуса на работещите в тях съдии, прокурори, следователи и администрация, както и приключването на висящите каузи при съблюдаване на правилото за непроменяемост на състава. Това планува законопроект за изменение и допълнение на Закона за правосъдната власт, оповестен през днешния ден за публично разискване от Министерството на правораздаването.

Със законопроекта се предлага и анулация на „ кариерните и финансови бонуси “  за членовете на Висшия правосъден съвет (ВСС), основния контрольор и инспекторите от Инспектората към Висш съдебен съвет (ИВСС), както и „ кариерните бонуси “ за административните ръководители на съдилищата и прокуратурите и техните заместници.

„ Структурните и организационни промени във връзка с звената на профилираното наказателно правораздаване имат за цел да подсигуряват конституционния принцип за самостоятелност на правосъдната власт и отбраната на конституционните права на жителите. За десетгодишния период на своето деяние, профилираните наказателни съдилища и съответните им прокуратури не реализираха заложените със основаването им през 2011 година цели “, написа в претекстовете към законопроекта.

Законопроектът в детайли урежда процедурата по приключването на висящите правосъдни производства. Предвидено е делата, по които не е извършено разпоредително съвещание да се изпратят по подсъдност за разглеждане от окръжните съдилища и съответните апелативни съдилища. Делата, по които е извършено разпоредително съвещание, да бъдат обсъждани в Софийския градски съд (СГС) и надлежно в Софийския апелативен съд (САС) от същия правосъден състав. За задачата правосъдните сформира ще се командироват в Софийски градски съд, надлежно в САС, до привършване на производствата, заяви правосъдното ведомство.

По отношение на новообразуваните каузи след влизане на закона в действие - делата, които към този миг са подсъдни на спецправосъдието, ще минават в подсъдност на всички окръжни съдилища по разпоредбите на локалната подсъдност, в т. ч. и на Софийски градски съд.

Урежда се кадровият статус на съдиите и прокурорите в профилираните съдилища и прокуратура. Съдиите от Специализирания углавен съд и Апелативния профилиран углавен съд ще бъдат преназначени в настоящите съдилища.

За задачата е належащо в 14-дневен период от обявяване на закона те да подадат заявление до Съдийската гилдия на Висш съдебен съвет, в което да заявят дали да бъдат възобновени на длъжността, която са заемали преди назначението си в Специализирания углавен съд, надлежно в Апелативния профилиран углавен съд, или да бъдат преназначени в областен, надлежно в апелативен съд. Аналогична опция е планувана за прокурорите от Специализираната прокуратура и Апелативната профилирана прокуратура, както и за следователите от следствения отдел в Специализираната прокуратура.

Отмяната на „ кариерните
бонуси

При приключване на мандата или предварителното му преустановяване на членовете на Висш съдебен съвет, основният контрольор и инспекторите от ИВСС, се отстранява опцията те да се възвръщат на длъжността с една степен по-висока от заеманата преди избора в органите на правосъдната власт. За административните ръководители и техните заместници се отстранява опцията да се върнат на равна по степен служба в различен орган на правосъдната власт, след освобождение от съответната служба, като се резервира опцията те да се върнат на заеманата преди избора служба, с изключение на в случаите, когато са били назначени от по-ниско равнище на орган на правосъдната власт.

 „ Кариерното израстване на магистратите следва да зависи само и единствено от работата им точно като магистрати. Не може да бъде призната тезата, че функционалностите на Висш съдебен съвет и тези на ИВСС могат да бъдат приравнени на функционалните пълномощия на съдиите, прокурорите и следователите, каквото на процедура се получава в в този момент настоящите текстове “, се споделя в претекстовете.

Законопроектът предлага и унищожаване на специфичните привилегии на членовете на Висш съдебен съвет, основния контрольор и инспекторите от ИВСС във връзка с правото да получават парично обезщетение, обвързано със стажа им в посочените институции. Аргументът за това е, че  функционалностите на членовете на Съвета и инспекторите са административни и контролни, т.е. те се разграничават от функционалностите при реализиране на правосъдната власт от магистратите, заради което не са налице и учредения за приравняването им и надлежно не основават съображение за погашение на посоченото обезщетение, обвързвано с магистратския стаж.

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР