Ултравиолетова светлина от избухнало бяло джудже беше засечена от астрономите

...
Ултравиолетова светлина от избухнало бяло джудже беше засечена от астрономите
Коментари Харесай

Засякоха ултравиолетова светлина от бяло джудже

Ултравиолетова светлина от избухнало бяло джудже беше засечена от астрономите едвам за повторно в историята на астрономията. Тя може да даде на откривателите значими насоки какво провокира гибелта на тези антични звезди.

Изследователите откриха тази необикновена свръхнова - наречена SN2019yvq - предишния декември, единствено ден след детонацията.

„ Това са едни от най-често срещаните детонации във Вселената “, споделя астрофизикът Адам Милър от Северозападния университет в Съединени американски щати. " Но това, което е специфичното, е тази ултравиолетова светлина. Астрономите я търсят години наред и до момента в никакъв случай не са я намирали.

Това в действителност е едвам вторият път, когато е следена ултравиолетова изблик при вид Ia супернова. "

SN2019yvq се намира в вселена на почти 140 милиона светлинни години от Земята, като рядката светлина е била следена за няколко дни, преди излъчванията да престанат.

Що се отнася до това, което се крие зад странната светлина, екипът споделя, че към момента не са сигурни, тъй като белите джуджета - изтощени звездни остатъци - нормално не са задоволително горещи, с цел да генерират топлината, нужна за този тип светлина.

Потенциално, считат откривателите, бялото джудже би могло да стане несигурно след консумация на звезден материал от друга звезда в двоична система, при конфликт на материал сред двете.

Като опция светлината може да е резултат от фрапантно увеличение на топлината заради разбъркване сред вътрешното ядро на бялото джудже и външните пластове или от въглерод, възпламеняващ хелия в звездата.

 
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР