Цените на жилищата в България растат по-бързо от средното ниво

...
Цените на жилищата в България растат по-бързо от средното ниво
Коментари Харесай

Цените на жилищата в България растат по-бързо от другите страни в ЕС

Цените на жилищата в България порастват по-бързо от междинното равнище в Европейския съюз (ЕС) и еврозоната на тримесечна и годишна база през първото тримесечие на тази година, сочат данни на европейската статистическа работа Евростат, представени от телевизия " България он ер ".

Между януари и март цените на жилищата у нас са се повишили с 11,5% на годишна основа по отношение на растеж от 9,8% в еврозоната и 10,5% в Европейски Съюз като цяло. Това слага страната ни на 15-о място по най-бърз годишен растеж на цените на жилищата измежду 27-те страни членки. Годишното повишаване на цените на жилищата в еврозоната е най-високото от 2005 година насам, когато стартира събирането на такива данни. В Европейски Съюз растежът е най-високият от четвъртото тримесечие на 2006 г.

Спрямо последните три месеца на 2021 година жилищата в България са поскъпнали с 5,2%, нареждайки се на трето място по растеж в Европейски Съюз. За съпоставяне, тримесечният растеж на цените на жилищата в еврозоната е едвам 1,7% през първото тримесечие и 2,1% в Европейски Съюз като цяло.

Всички страни членки, за които са налични данни, са постигнали годишно покачване на цените на жилищата през първото тримесечие, а в седемнайсет от тях растежът надвишава 10%. Най-нисък годишен растеж е регистриран в Кипър (+1,1%), Финландия (+4,3%) и Италия (+4,6%). На противоположния полюс, най-вече са поскъпнали жилищата в Чехия (+24,7%), Естония (+21%) и Унгария (+20,6%).

Спрямо предходното тримесечие цените също са се повишили във всички страни членки. Най-нисък напредък записват Малта (+0,4%), Кипър (+0,5%) и Германия (+0,8%). Най-голямо повишаване на цените е регистрирано в Естония (+7,1%), Унгария (+6,7%) и България (+5,2%).

Наемите и цените на жилищата в Европейски Съюз са траяли постоянното си покачване през първото тримесечие на 2022 година, като при наемите то е с 1,4% на годишна база.

В България за 12 години цените на жилищата са се повишили с над 50%, а на наемите – с 20 на 100.
Източник: econ.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР