Темата за изпращане на български войници в Украйна е типичен

...
Темата за изпращане на български войници в Украйна е типичен
Коментари Харесай

Главчев след срещата със Столтенберг: Няма тема за изпращане на български войници в Украйна

Темата за изпращане на български бойци в Украйна е характерен образец за хибридна офанзива и дезинформация. Тя в никакъв случай не е била обсъждана във формат НАТО. Нека българите да бъдат спокойни. Няма тематика за изпращане на български бойци в Украйна. Това съобщи министър-председателят Димитър Главчев след срещата на четири очи с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг.

Премиерът посочи, че диалогът сред двамата е бил за 20-годишното участие на България в НАТО и 17-годишното в Европейския съюз. „ Стигнахме до общите заключения, че България е един благонадежден съдружник в НАТО и извършва своите отговорности. Ще се спра и на Парламентарната асамблея, която завършва през днешния ден. На нея вземат участие към 400 души, от които близо 200 са народни представители от 32 страни членки. Отделно има 25 участници, които са сътрудници на НАТО ", уточни той.

„ Обсъдихме въпроса, че би трябвало да се върне значимостта на Западните Балкани, за която си спомняте през 2017 година България беше водач в процеса. Хубаво е, че се връща същата тематика и би трябвало още веднъж да бъде на тази висота ", сподели Главчев.

Форумът на Парламентарната асамблея на НАТО: Посланията и целите от срещата (ОБЗОР)

Двамата водачи са дискутирали и въпросите по Черноморския район и помощта за Украйна. „ Хубавото, което сподели Столтенберг, беше, че с всички сили би трябвало да оказваме помощ на Украйна, само че с мисълта НАТО да не бъде въвлечена в спора ", посочи българският министър председател.

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг съобщи, че се радва още веднъж да бъде в София. „ България е оценена като благонадежден съдружник в НАТО. Високо оценяваме осъщественото от страната по време на 20-те години участие по повод груповата защита и споделената сигурност. Ще приемем съществено задачата за възстановяване на сигурността на Черноморския район и Западните Балкани ", уточни той.

„ Миналата година България усили разноските си за защита с близо 20% и в този момент доближава насоката от 2% от Брутният вътрешен продукт да бъде заделян за това перо. Това още веднъж потвърждава надеждното партньорство ", акцентира генералният секретар на НАТО.

Столтенберг разгласи, че е била дискутирана тематиката за срещата на върха във Вашингтон през юли и рисковете пред сигурността в рисковия свят. „ Мирът не може да се приема за даденост. Необходимо е да се усили производството на военни уреди и да се ускори ролята на НАТО в сигурността ", добави той.

„ Важно е да се знае защо приказваме - това е война на агресор. Русия е нарушила суверенитета на друга страна. Това е срещу Международното право, което ние всички сме подписали. Украйна има право да се пази. Ние, като съдружници, имаме право да помогнем на Украйна да го приложи. Това обаче не значи, че НАТО е част от спора. Ние поддържаме, само че не изпращаме бойци да вземат участие в борби. Съюзниците би трябвало да решат какви ограничавания да наложат на украинците по какъв начин да употребяват помощта. Това не е решение на НАТО ", изрично съобщи генералният секретар на НАТО в отговор на въпрос.

Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР