България бе включена в петък в сивия списък“ на страните,

...
България бе включена в петък в сивия списък“ на страните,
Коментари Харесай

ШОКИРАЩО: България влезе в „сивия списък“ за пране на пари, Панама и Кайманите излязоха

България бе включена в петък в „ сивия лист “ на страните, сложени „ под засилено наблюдаване “ от Работната група за финансово деяние против изпирането на пари (известна със съкращението на наименованието си на британски език FATF). В същото време емблематични места за пране на пари като Панама и Каймановите острови са извадени от листата, оказва се от официално съобщение на органа.

По този метод България се причислява към 22 други юрисдикции в този лист, от който бяха изключени също Албания и Йордания.

В листата влизат юрисдикции, при които са налице „ стратегически дефекти в режимите им за битка с изпирането на пари, финансирането на тероризма и разпространяването на оръжия за всеобщо поразяване “, само че те „ работят интензивно “ с FATF за отстраняването им.

Над 200 страни и юрисдикции са поели обвързване да ползват нормите на FATF.

През октомври 2023 година България пое политически ангажимент на високо равнище да работи с FATF и MONEYVAL за подсилване на успеваемостта на своя режим за битка против изпирането на пари, регистрират от работната група. От май 2022 година България е постигнала прогрес по предложените дейности за възстановяване на интернационалното съдействие.

Страната се е заела да работи за осъществяване на своя проект за деяние на FATF посредством редица ограничения:

(1) използване на националната си тактика за битка с изпирането на пари и финансирането на тероризма посредством приемане на повсеместен проект за действие;

(2) премахване на оставащите пропуски в техническото съответствие;

(3) учреден на риска контрол за оператори на пощенски услуги, обменни бюра и брокери на имоти;

(4) гарантиране, че информацията за действителните притежатели, съхранявана в регистрите, е точна и актуална;

Реклама

(5) довеждане докрай на внедряването на автоматизираната система за автоматизирано приоритизиране на съмнителни преводи;

(6) възстановяване на следствията и правосъдните преследвания на разнообразни типове пране на пари в сходство с рисковете, в това число корупция в огромни мащаби и проведена престъпност;

(7) ограничения за конфискация;

(8) обезпечаване на опция за осъществяване на паралелни финансови следствия във всички следствия за тероризъм;

(9) премахване на пропуски в границите на целевите финансови наказания и други

FATF работи със страните от „ сивия лист “ по напредъка им при решаването на проблемите, свързани с изпирането на празненство и с финансирането на тероризма, и „ приканва тези юрисдикции бързо да извършват проектите си за деяние в уречените периоди “, се споделя в документи на групата, утвърдени на нейно пленарно съвещание в Париж.

Стандартите на FATF не плануват унищожаване на цели класове клиенти, а приканват за използване на метод, учреден на риска.

FATF не внесе промени в своя „ черен лист “, в който попадат страни със „ съществени стратегически дефекти “, само че прикани страните и юрисдикциите, заели се с използването на нормите на групата, „ в най-тежките случаи (...) да ползват контрамерки за отбрана на интернационалната финансова система от изпирането на пари, финансирането на тероризма и финансирането на разпространяването “ на нуклеарните оръжия “.

В „ черния лист “ на FATF попадат Северна Корея, Иран и Мианма.

Работната група за финансово деяние против изпирането на пари има за задача да изследва методите на финансиране на тероризма и прането на пари. Тя създава правила и насочва оферти към страните, задължили се да ползват нормите ѝ, с цел да взимат нужните ограничения за справяне с минусите, за които алармира FATF.

Източник: narod.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР