Звезден прах, който е по-стар от Слънцето, бе открит в

...
Звезден прах, който е по-стар от Слънцето, бе открит в
Коментари Харесай

Намериха звезден прах по-стар от Слънцето

Звезден прахуляк, който е по-стар от Слънцето, бе открит в астероид, паднал в Австралия през 1969 година, оповестиха международните осведомителни организации.

Най-старите от 40-те частици звездна материя, открити в астероида, са на към 7 милиарда години. Това значи, че са образувани към 2,5 милиарда години преди да се появят Слънцето, Земята и останалата част от Слънчевата система.

Метеоритът е открит край гр. Мърчисън в австралийския щат Виктория.

Всички оценени звездни частици са от преди интервала на образуване на Слънчевата система. Според учените частиците звезден прахуляк в астероида са нещо като капсули на времето. Възрастта им дава визия за стадиите на основаване на галактиката Млечен път, разясняват учените.

" Макар да проучвам астероида от Мърчисън и звездния прахуляк към този момент над 20 години, към момента съм извънредно вдъхновен, че можем да проучим историята на нашата вселена посредством един камък ", споделя Филип Пек, куратор на Природонаучния музей в Чикаго и началник на проучването.

Изследваните частици са дребни - сред 2 и 30 микрометра (микрометърът е еднакъв на една хилядна част от милиметъра - бел.ред.).

Звездният прахуляк е материя, която се изхвърля от звездите.

При зараждането на Слънчевата система този прахуляк става част от планетите и Слънцето. Съхранен е само в кометите и метеоритите.

Очаква се фрагменти от тях да бъдат доставени на Земята в идващите десетилетия от галактическите задачи ОСИРИС-РЕКС и " Хаябуса-2 ".
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР