Социологическите проучвания на различни агенции в последно време даваха високи

...
Социологическите проучвания на различни агенции в последно време даваха високи
Коментари Харесай

Райчев: Борисов бе с висок рейтинг, но ситуационен

Социологическите изследвания на разнообразни организации напоследък даваха високи равнища на доверие към ръководещите и премиера, по отношение на превъзмогването на коронавирусната рецесия, само че и.

„ Социолозите не са сбъркали, само че, първо, това усещане за извънредно висок рейтинг пристигна от обстановката на ковид. От там имаше ситуационен рейтинг и моите сътрудници, които изнасяха данни, от самото начало повтаряха: „ Това не е рейтинг, а ситуационен рейтинг “ и той беше доста висок. По-късно се върна към естествения политически рейтинг, когато отмина паниката… Това, което виждаме в този момент, е резултат не толкоз на ниския рейтинг на Борисов, колкото на това, че с изключение на 25%-30%, които го поддържат, има над 60%, които са срещу него и точно те заговориха ", уточни пред БНР социологът Андрей Райчев.

" Само че тези хора се групират в няколко групи, две от които са доста значими – има леви, червени, които считат, че той би трябвало да си върви и има десни, които до неотдавна се колебаеха, а в този момент твърдо считат – след акцията на Христо Иванов си откриха водач и посока – че той би трябвало да си върви “, сподели социологът.

Тези две групи са мъчно съвместими, а има и десни, които настояват, че Борисов би трябвало да остане, тъй като е поръчител за това комунистите да не дойдат на власт, добави Райчев.

„ Христо Иванов по тази причина приказва за две етапи на своята стратегия и това е много рационално от негова страна. Той споделя: „ Фаза едно – махаме ги. Фаза две – мислим нататък за промени “, посочи Райчев.

„ Не мисля, че Борисов цели да стои министър-председател след възможните постоянни избори през март “, добави той и предвижда, че стремежът би бил солидно показване на изборите, което да разреши присъединяване във властта, „ само че надали ще изиска мандат за себе си “. Абсолютно несъмнено е, че България ще се нуждае от коалиция и след идващите избори, добави той.

Въпросът е дали ще се сътвори нов „ десен език “ или десните обединения ще продължат да употребяват езика от 90-те години и да залагат на омраза със социалистите, разяснява социологът, съгласно който битката е точно сред ГЕРБ и десните партии.

„ Затова сега държавното управление поставя оптимални старания да вкара тематиката „ Комунизъм “, даже с цената на някои загуби. Дори Борисов разгласи дядото на някакъв обичай юноша за болшевик, а той пък не се оказа болшевик и стана малко неловко. Това се прави тъй като те обезателно желаят да сложат тази демаркационна линия и да не дадат опция новият десен език да възникне. Защото, възникне ли новият десен език, те губят своето дясно. Ако изгубят дясното, в България ще се възвърне триполюсен модел – ляво, център, дясно. Ако се възвърне подобен и дясното е огромно, какъв брой е огромен центърът? Въобще не е 30%, каквото е в този момент. Не е дори 20% “.

Властите са безусловно уверени, че митингът „ ще спихне “ по сходство на митингите при Орешарски. Протестиращите обаче са уверени, че в противен случай – митингът пораства.

„ Тъй като има разночетене, не се получава никаква опция за разговор и няма да се получи “.

Според Райчев, президентът Радев е станал „ знак на митингите, бидейки ляво определен “, което е „ голямо политическо достижение “ и би било „ извънредно неумен ход от негова страна “ да размени това „ за някаква дребна партия “.

Райчев е уверен, че Българска социалистическа партия няма да почине, само че посочи, че сега в света набира известност нова „ зелена “ левица, която обаче „ е доста надалеч от обичайна левица тук “. Зелените в България са по-скоро десни, само че това е единствено „ на този стадий “, посочи той.
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР