Първият цар от Третото българско царство лежи непогребан от 1948

...
Първият цар от Третото българско царство лежи непогребан от 1948
Коментари Харесай

Тленните останки на цар Фердинанд ще бъдат пренесени от град Кобург в София на 29 май

Първият цар от Третото българско царство лежи непогребан от 1948 година в криптата на църквата " Св. Августин " в баварския град Кобург. Там цар Фердинанд е положен във краткотраен саркофаг пред гробницата на родителите му - принц Август Сакс-Кобургски и Готски и принцеса Клементина Орлеанска.

На 29-ти май тленните остатъци на цар Фердинанд ще бъдат пренесени от град Кобург в София с боен аероплан, който ще кацне пред държавния VIP на летище София към 14 часа. Ковчегът ще бъде свален тържествено и положен в катафалка, която ще отпътува към замък „ Врана “ към 15.00 часа.

Траурната върволица ще стартира от основния вход на парка на двореца и ще доближи до двореца „ Врана “. Там ще бъде посрещната от цар Симеон II и царското семейство, дружно с Н.ВПр. Западно и Средноевропейски митрополит Антоний, формален делегат на Светия Синод и от апостолическия нунций в България архиепископ монсеньор Лучано Суриани.

Траурната гала ще се организира пред централния вход на „ Врана “, след което ковчегът ще бъде подложен в централното предверие, където ще се състои малко сбогуване в фамилен кръг. След това вратите на двореца ще са отворени за жителите, искащи да отдадат последна респект пред ковчега на починалия цар Фердинанд.

В Орденската зала на двореца доцент Ивайло Шалафов, шеф на Фонд „ Цар Борис и Царица Иоанна “ и професор Петър Стоянович, ръководител на Историческото общество на Фонда, ще се срещнат с медиите.

Завръщането на най-дълго управлявалия монарх от Третото българско царство ще се случи 76 година след гибелта му. С прибирането на костите на цар Фердинанд, България ще се запише като последната република в Европа, положила тази грижа в името на личната си история и държавност. Поредица европейски страна прибраха и препогребаха останките освен на своите тогавашни владетели, само че и на техните роднини, умрели в чужбина заради разнообразни условия.

" Не толкоз желанието на цар Фердинанд да бъде заровен в България, колкото нашето възприятие за дълг пред тези, които са я управлявали, повелява той да бъде заровен тук “, споделя още през 2010 година тогавашният ръководител на Първия предприемчив комитет за връщането на тленните остатъци на цар Фердинанд, доктор Гиньо Ганев, ръководител на Народното събрание и народен омбудсман.
Източник: moreto.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР