Над 111 милиона лева. Толкова ще бъдат дадени на седем

...
Над 111 милиона лева. Толкова ще бъдат дадени на седем
Коментари Харесай

Над 111 млн. лв. отиват при седем общини, за да се борят с мръсния въздух

Над 111 милиона лв.. Толкова ще бъдат дадени на седем общини у нас, с цел да се борят с мръсния въздух .
Управляващият орган на Оперативна стратегия „ Околна среда 2014-2020 година “ (ОПОС) разгласи процедура посредством непосредствено даване на безплатна финансова помощ „ Мерки за възстановяване качеството на атмосферния въздух “ на обща стойност 111 442 101,58 лева Отчитайки значимите потребности в бранша, финансовият запас по програмата се концентрира в стеснен брой общини – съответни бенефициенти по процедурата. Това са Бургас, Видин, Димитровград, Монтана, Пловдив, Смолян и Столична община , оповестиха от Министерството на околната среда и водите (МОСВ).
Процедурата посредством непосредствено даване на безплатна финансова помощ има за цел да се понижат наднормените равнища на фини прахови частици (ФПЧ10) от битовото отопление . Същевременно финансирането ще способства за осъществяване на уговорките на страната по отношение на неоправдателното решение на Съда на Европейски Съюз за неспазване на нормите за наличие на ФПЧ10 в атмосферния въздух.
Мерките, които ще бъдат подкрепени със съфинансиране от кохезионния фонд на ОПОС 2014-2020 година, са свързани с подмяната на отоплителни устройства на твърдо гориво (дърва и въглища) с различни форми на отопление на газ, електричество, пелети или свързване към топлофикационна или газоразпределителна мрежа .
Като последна опция (когато всички други варианти са неприложими или изчерпани) е позволена и подмяната на старите печки с съвременни уреди на дърва или въглища, които дават отговор на техническите параметри за екодизайн . Тези ограничения, по едно и също време с плануваните осведомителни и просветителни акции, се чака да доведат до смяна в цялостното мислене на жителите по повод запазване чистотата на въздуха. С това ще се сложи основата на ефикасен народен модел за превъзмогване на проблемите с нарушеното качество на атмосферния въздух в следствие от битовото отопление.
Максималният период за физическо осъществяване на дейностите по плановете е 54 месеца, прецизират още от Министерство на околната среда и водите.
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР