На втория ден след Великден според православната традиция започва Светлата

...
На втория ден след Великден според православната традиция започва Светлата
Коментари Харесай

Светлата седмица - време, в което се прославят светите апостоли и Света Богородица

На втория ден след Великден съгласно православната традиция стартира Светлата седмица - време, в което се популяризират светите апостоли и Света Богородица.

Дните след Възкресението се назовават светли , тъй като това е време, в което Възкресението на Исус Христос донася прояснение за всички и вяра за безконечен живот.

Светлата седмица приключва с втората Пасха в неделя. Нарича се Светла, тъй като Възкресението на Христос донася прояснение за всички. Тя се назовава още и Нова неделя, тъй като с нея стартира цикълът от недели, които загатват Христовото Възкресение. Нарича се и Томина неделя, тъй като в този ден се чете евангелското четмо за явяването на Христос на своите възпитаници, сред които бил и деятел Тома.

Светлата седмица или Томината неделя е тясно обвързвана с името на Тома - един от дванайсетте апостоли на Иисус, който не повярвал на Христовото Възкресение. Когато мълвата за изчезналото от гробницата тяло Господне се разнесла, единствен деятел Тома не повярвал в това предсказание и изискал персонално да се увери, като допре раните от гвоздеите на прикования към кръста Иисус.

Осем дни след Възкресението Христос се явил пред Тома и по този начин той самичък се убедил в истината, паднал на колене и молел Бог да му елементарни. Оттогава останало и нарицателното Тома Неверни, а неделният ден от Светлата седмица се назовава Томина неделя.

В дните на Светлата седмица се благославят светиите: в Светли понеделник - светите апостоли, в Светли вторник и сряда - св. Богородица, св. архидякон Стефан и св. Андрей, в Светли четвъртък - св. ап. Йоан и Яков, в Светли петък - св. ап. Петър, а в Светла събота - св. Йоан Кръстител.

Вторият ден на Великден се назовава Светли понеделник или " разтурни " понеделник. Той е обвързван с обичая " размятване на яйца " за предотвратяване от градушка и за изобилие.

В някои села на Казанлъшко и Габровско на втория ден от Великден младите се събират на някоя поляна, застават едни против други и търкалят между тях червени яйца. Обичаят е за предотвратяване от градушка и за изобилие.

През трите празнични дни има общоселски хора, чиято съществена функционалност е защитно магическа.

Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР