България, Сърбия и Молдова са страните, в които газът е

...
България, Сърбия и Молдова са страните, в които газът е
Коментари Харесай

България сред „лидерите“ по недостъпност на газ до населението

България, Сърбия и Молдова са страните, в които газът е най-недостъпен за популацията на страната, демонстрира ново изследване, квалифицирано от специалисти на РИА Рейтинг по поръчка на РИА Новости, съобщи БГНЕС. Българите могат да си разрешат по-малко от 1 300 кубически метра газ на месец.

Казахстан, Люксембург, Русия и Англия – тези толкоз разнообразни страни, са обединени от обстоятелството, че техните поданици могат да си разрешат най-голямо количество природен газ със заплатите си.

През 2019 година обстановката на пазара на газ внезапно се утежни. Средната годишна цена на холандската стокова борса TTF спадна с 43,6% до 160 $ за хиляда кубически метра, а в края на годината цената на газа беше към 140 $. През 2020 година обстановката не се промени към по-добро – цените продължиха да падат и то стремглаво, а през май паднаха под 40 $.

Ситуацията на потребителския пазар в Европа обаче беше нееднозначна. В някои страни цените за популацията, макар спада на цените на акциите, даже се усилиха. Това е по този начин, тъй като механизмите за ценообразуване на фондовия пазар и на пазара на дребно работят по друг метод. Освен това явно е, че съществуването на газ за крайния консуматор се дефинира освен от цената му, само че и от равнището на приходите на жителите. За да преценяват съществуването на синьо гориво за популацията, специалистите на РИА Рейтинг са пресметнали количеството газ, което жителите на разнообразни страни могат да си разрешат на основата на междинни заплати в края на 2019 година – началото на 2020 година

Отделно би трябвало да се означи, че размера на наличния газ и цените за него, оповестени в класацията, са приблизителна оценка на междинното равнище за популацията и са дадени за съпоставяне въз основа на формалните цени и статистически данни и по тази причина могат да варират във всеки обособен случай според от размера на приходите, местата на престояване на територията на страната, размера на ползване на газ в фамилията, съществуването на газови печки и така нататък

Кои са в челната тройка по досегаемост на газ?

Първото място във връзка с достъпността на газ за популацията заема Казахстан, чийто средностатистически гражданин може да закупи 8 800 кубически метра газ на месец със междинната си месечна заплата. Заплатите там не са високи, само че цените на газа са най-ниските от всички страни, участващи в класацията – 44,7 $ за хиляда кубически метра природен газ.

Люксембург заема второ място с 8 300 хиляди кубически метра. И това макар обстоятелството, че газът там е съвсем 10 пъти по-скъп за популацията, в сравнение с в Казахстан – $467,8 на хиляда кубически метра. Но това не е най-скъпият газ в Европа, а заплатите са измежду най-високите, което би разрешило на елементарен гражданин на херцогството да си купи толкоз доста газ, в случай че желае.

„ Бронзовият финалист “ е друга страна с на ниска цена газ, а точно Русия (87,9 $ за 1 000 куб. м). Жителите на страната могат да закупят към 6 500 кубически метра газ със междинната си заплата.

В първите места на класацията като цяло влизат главно развитите западноевропейски страни – с високи заплати, само че и безценен газ.

Най-скъпият газ – в Швеция

За оценка на цената на газа за популацията, специалистите на РИА Рейтинг са анализирали цените на синьото гориво, пресметнато в рубли.

Най-евтиният газ, както към този момент беше маркирано, се купува от жителите на Казахстан, където пресметнато в съветска валута коства 3,2 рубли на пространствен метър. На второ място е Русия с цена от 6,3 рубли на пространствен метър.

Третото място е заето от Беларус, където газът е по-скъп, в сравнение с в Русия с 3,3 рубли. Украйна и Турция също са в челната петица по на ниска цена газ. Отбелязано е, че заради ниските заплати Украйна заема едвам 14-то място в Европа във връзка с количеството газ, което може да си разреши междинният гражданин на страната.

Най-скъпият газ се купува от жителите на Швеция. По отношение на съветската валута, кубически метър синьо гориво за локалните консуматори ще коства 95,6 рубли. Швеция обаче се стреми да усили оптимално потреблението на възобновима сила, тъй че потреблението на природен газ в тази страна е нищожно.

По-нататък в класацията за безценен газ се подреждат Испания, Нидерландия и Италия. В тези страни кубически метър газ коства повече от 75 рубли. Повечето страни с високи цени на газ целят да усилят потреблението на скъпа зелена сила.

Жителите в Молдова и на Балканите могат да си разрешат минимум газ

Най-малкият размер природен газ е разполагаем на жителите на Молдова. Там могат да закупят малко повече от 1 000 кубически метра със междинна заплата, като това е осем пъти по-малко, в сравнение с във водещия Казахстан. Цените на газа в Молдова са ниски по европейските стандарти, само че в това време в страната има доста ниско възнаграждение. Освен Молдова, измежду останалите страни с малко наличен газ са България и Сърбия. В тези страни жителите могат да си разрешат по-малко от 1 300 кубически метра газ на месец.

Прогноза за тази година

Според специалистите на РИА Рейтинг, през 2020 година търсенето на газ в Европа евентуално ще бъде доста по-ниско, в сравнение с през 2019 година заради икономическата рецесия, високата конкуренция сред доставчиците и оптималното запълване на газохранилищата. Средната годишна цена на европейските тържища може да бъде към 70 $ за хиляда кубически метра до края на годината, което ще бъде рекорден най-малко.

Както демонстрира резултатът от предишни интервали, не би трябвало да се чака симетричен спад на цените на потребителския пазар. В някои страни цените в действителност ще паднат, само че в по-малка степен, в сравнение с борсата. Но за множеството консуматори в края на годината цените ще останат същите или ще пораснат нищожно.

 

 
Източник: novinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР