Колкото и да е значима ролята и символно да е

...
</TD
>Колкото и да е значима ролята и символно да е
Коментари Харесай

Политолог: Общинският съвет е по-важният орган в местното управление

Колкото и да е значима ролята и символно да е значимо кой е кмет на една община, Общинският съвет е по-важният орган в локалното ръководство. Това сподели в предаването " Денят на фокус “ на Радио " Фокус “ политологът Антоний Тодоров. " Общинският съвет е доста значим орган в ръководството на една община. Той гласоподава и приема бюджета на общината, също по този начин управлява по какъв начин той е разходван, също по този начин приема и тактики за развиване на общината. Кметът е реализатор на решенията на Общинския съвет по тези въпроси. Така че колкото и да е значима ролята и символно да е значимо кой е кмет на общината, Общинският съвет е по-важният орган, който взима решенията. “  

Антоний Тодоров обясни още, че системата на локално самоуправление на България е по една формула, която откривателите назовават " Силен съвет – слаб кмет “, а не противоположното. " Така че общинските съветници са изключително значими. Кметовете могат да постановат своето мнение на Общинския съвет, само че го прави неизбежно посредством политическата група или болшинството, което той има в него. Т.е. кметът директно мъчно въздейства на Общинския съвет. “

Но все пак съгласно него допустимо е, въпреки и мъчно кметът директно да въздейства върху Общинския съвет, само че това може да се случи примерно в по-малките общини, само че е невероятно за огромните, сподели още Антоний Тодоров: " Мнозинството на Общинския съвет се постанова върху кмета. И по тази причина кметовете доста внимават с какво болшинство работят. Възможният излаз е кметът да потърси по-широка поддръжка от Общинския съвет, т.е. самичък спомага да има едно непрекъснато болшинство, което да го поддържа в решенията му. В противоположен случай кметът ще има усложнения да реализира политиката си, тъй като Общинският съвет може да му се опълчва на всяка една стъпка. “

Политологът обясни още, че ръководството на една община е както комплициран развой, само че по този начин и дава нови благоприятни условия: " Общинските съветници имат властта и опциите да упражняват надзор, могат да го вършат директно, могат да го вършат с назначени за това комисии, могат да изискват непрестанно доклад и така нататък По същия метод общинските съветници са в положение и да блокират политиките на определения кмет, изключително в случай че той няма задоволително болшинство в Съвета. Примерно кметът може, когато Общинският съвет одобри някакво решение, което не се вписва в неговата политика, да изиска обществени причини, да желае бистрота на решенията. Същото важи и за общинските съветници по отношение на кмета, които могат да изискат бистрота примерно за какво една социална поръчка е направена по избрани правила, а не по други. “

" Такова несъвпадение сред политическите болшинства, издигнали кмета, и избрали Общинския съвет, може да бъде плодотворно само и единствено в случай че и кметът, и общинските съветници работят в полза на жителите, а не в личен интерес, “ разяснява още Антоний Тодоров и добави, че ролята на жителите в ръководството на една община също е огромно. " Гражданите биха могли да бъдат деен фактор за това общината, Общинският съвет и кметът, да работят в полза на цялата общественост на жителите. “
Източник: blagoevgrad24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР