По думите му отпуснатите авансови средства са по договори с

...
По думите му отпуснатите авансови средства са по договори с
Коментари Харесай

Пътищари: Не са изхарчени авансите! Исканията ни не са политически!

По думите му отпуснатите предплатени средства са по контракти с „ Автомагистрали “ ЕАД за ново строителство, а сумите, които пътните строители претендират, са по контракти с АПИ за настоящ ремонт и поддържани. „ Няма по какъв начин да се смесват възложителите “, акцентира той.

Инж. Чайков уточни, че няколко пъти са разгласявали, че към 600 млн. лв. би трябвало да бъдат преведени на пътностроителните компании, с цел да не спре работата по обектите, които са поели: „ Междувременно сумите се усилват непрестанно “.

Той беше безапелационен, че дали има, или няма пари в страната - това споделя Министерството на финансите, а не Министерство на регионалното развитие:

„ За септември беше разгласен към 1 милиарда лв. остатък. Бюджетът планува опция за постигане на към 4,5 милиарда лв. недостиг. Не е наложително Народно заседание, значимо е дали служебното държавно управление желае да води подобен вид политика. От 1998 година бюджетът на АПИ е допълван със средства от държавния бюджет с решение на Министерски съвет. Въпросът е на какъв стадий държавното управление ще стигне до мнението, че би могло да отпусне пари от възможни остатъци в бюджета с разпореждане на Министерски съвет “.

По думите му няма проблем да проведат митинги и пред новото Народно заседание, тъй че да получат задоволство на икономическите им претенции:

„ Ако се наложи, ще окажем напън на Народното събрание, с цел да бъдат взети бързо решения, които да удовлетворят нашите претенции “.

Председателят на Браншовата камара „ Пътища “ беше безапелационен, че настояванията им не са политически: „ Единственото ни политическо искане беше за оставка на министър Виолета Комитова “.

Чайков изрази очакване да стигнат до съглашение с държавното управление, за какво неразбирателството би довело до обществени проблеми:

„ Има подготвеност в пътностроителните компании да се освободят сред 60 000 и 100 000 души, които да отидат в обществената система....Не сме освободили до този миг хора, тъй като се надяваме на съглашение, само че икономическата логичност е огромна, в случай че няма с какво да плащаш. Никой не желае да освободи и един човек “.

От своя страна заместник-министърът на районното развиване и благоустройството арх. Иван Шишков разясни, че никой не желае да води война с пътностроителните компании, само че би трябвало ясно да бъде казано кое по какъв начин е направено и по кой метод компаниите могат да си вземат парите.

Той изясни, че раздадените предплатени средства са раздадени за част от лотовете на Автомагистрала „ Хемус “: „ За страдание те са раздадени за бъдещо строителство, за част от което няма даже и проекти. Естествено е да сме обезпокоени какво ще стане с тези пари, тъй като е доста объркващ методът, по който са раздадени “.

По думите му има безапелационна виновност на предходното ръководство на страната и изрече неразбиране, за какво митингите на пътните компании е пред Министерство на регионалното развитие, а не пред партийната централа на предходната власт.

„ Държавата е възложител на противозаконното строителство.... Искаме законът да излезе над властта. Властта е била мощно смазала закона, той е този който дава или не дава, а не властта. Те желаят пари от властта, в случай, че ние нямаме законовите механизми да ги дадем. Ако продължава властта да е над закона, е доста ужасно “, разяснява още Шишков.

Той беше безапелационен, че без наказания на Народно заседание не могат да се дават средства.

„ Пътностроителните компании са поискали да подсигуряваме едни пари в този момент и едни пари до края на март. Това, което министър Виолета Комитов е направила, и което е говорено в Министерски съвет, е за бюджета за 2022 година да се даде предложение да бъдат заложени за тези настоящи поправки 1,4 милиарда лв.. Искаме да сложим ред в тази история, да се приключи практиката с заплащане в края на годината. Образно казано - те строят, а след това се прави бюджетът, кое е първото - първо се възнамерява и се прави бюджет, а какво се прави - те строят и най-после, а, трябват ни толкоз пари и те се наместват в бюджета.... Фирмите строят под прикритие и най-после гаранцията остава в страната, а те си вземат парите. Не считам, че това е обикновено “, разяснява Иван Шишков.

Той изрази очакване да реализират договореност с пътностроителните компании, тъй като ръководителите им са някогашни шефове на АПИ и добре схващат обстановката.
Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР