На 6 май православната църква почита паметта на един от

...
На 6 май православната църква почита паметта на един от
Коментари Харесай

Почитаме свети великомъченик Георги Победоносец

На 6 май православната черква уважава паметта на един от най-почитаните светии - великомъченик Георги Победоносец. (275-281 – 23 април 303). Той е един от най-почитаните светци, образец за битка със злото, страдалец за Христовата религия в Източноправославната черква, а за земеделските стопани е настойник на стадата и реколтата.

На Гергьовден имен ден имат 225 хиляди българи, а Георги е най-разпространеното мъжко име у нас. Носят го 155 хиляди души.

Възпяван като победоноец поради претърпените премеждия за вярата, великомъченик Георги е въодушевяващ пример за християните, уточни архимандрит Трифон пред БНР:

" В акцента да е духовното. Това, което можем да извлечем от празника като изгода за душата, с цел да може всеки един да се помоли вътрешно за себе си свети Георги да му помогне да стартира битка със злото в себе си . Ако всеки води такава битка като цяло обществото ще е добре ".

Според преданията Георги е римски боец, християнин. Роден в Кападокия (днешна Турция) в християнско семейство. Баща му е служил като офицер в римската войска, майка му е от Лида, Палестина, където се връща като вдовица с дребния си наследник.

Младият Георги следва пътя на татко си и постъпва на работа в армията, където се демонстрира като добър боец и бързо се издига във военната подчиненост.

По това време е разпределен в Никомедия и служи в персоналната армия на Диоклециан. Той издава едикт за систематично гонене на християните в цялата империя.

На Георги е заповядано да вземе присъединяване в преследванията, само че вместо това той се открива като християнин и подлага на критика решението на императора.

Разяреният Диоклециан подрежда Георги да бъде подложен на мъчения и да бъде екзекутиран като изменник. Тялото на свети Георги е заровено в Лида. Скоро по-късно християните стартират да го почитат като страдалец за многото чудеса, които направил след гибелта си като небесен боец и покровител.

 В ротондата „ Свети Георги “ в София

БГНЕС напомня, че едно от най-известните чудеса осъществено от св. Георги и поради което е постоянно изобразяван на иконите, убиващ дракон, е станало покрай град Вирит, сегашен Бейрут, близо до град Лида, където лежало тялото на светеца.

Близо до град Вирит имало огромно езеро, в което живеел заплашителен дракон, той постоянно излизал и доста хора ставали негова жертва. Когато пък доближавал градските стени дъхът му отравял тези, които били на близо и го вдишвали.

Гражданите се опитвали да се преборят със звяра нееднократно, само че нямали триумф. Така един ден те решили да помолят техния държател за помощ, той пък от своя страна издал заповед, с която разпоредил всеки ден да предават на змея по едно от децата си и така да се спасят останалите. Когато пристигнал ред на шефа и той завел детето си.

Но когато змеят излязъл, се появил св. Георги яхнал бял кон и отишъл при девойката. Попитал я за какво стои там и плаче, а тя като му обяснила за какво е там викала към него да бяга. В този час светецът-войн препуснал към змея и го пробол с копието си. После наредил на момичето да го върже с пояса си и да го завлече в града.

Народът, като видял това се разбягал от боязън, само че св. Георги им заговорил, да не се опасяват, тъй като Господ Иисус Христос го е изпратил да ги избави от това зло, с цел да повярват в Него.

Подир тези думи светият войник отрязал с меча си главата на змея, а хората повярвали в Бога и всички до един се покръстили, а те били двадесет и пет хиляди с изключение на дамите и децата.



Във фолклорната традиция Гергьовден, дружно с Великден той се счита за най-големия пролетен празник, само че за разлика от Великден, постоянно е при хубаво време. Затова се назовава Зелен Георги (или Цветен Георги).

Всички се събират на обща софра, прекаждат я, пият, веселят се и пеят песни: " Св. Георги обикаля нивите ", " Здравец за Гергьовден ", " Венец за агънцата ". На трапезата, с изключение на печено агнешко, би трябвало да има свеж лук и чесън, салата, пиле, самун и вино.

Следобеда се играят хора и се връзват люлки, които моми и момци не люлеят, няма да им върви през годината. Някъде момите вадят от бял казан с мълчана вода авансово оставени да пренощуват пръстени, гривни или китки и назовават коя мома за кого ще се омъжи.

Празнуват и всички именници - Георги, Герго, Гергана, Геро, Гюрга, Гецо и други, като посрещат посетители в домовете си.

Под християнската същина на Св. Георги Победоносец се откриват древномитологични реликти; той е героят-мъченик, с който фолклорната традиция свързва езическите пролетни скотовъдни култове и претекстовете на змееборството. Побеждавайки демона на злото (змей, дракон), той възвръща хармонията на битието.
Източник: bnr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР