Браншовите организации излязоха с обща позицияРазходите на компаниите от технологичния

...
Браншовите организации излязоха с обща позицияРазходите на компаниите от технологичния
Коментари Харесай

ИТ бизнесът e срещу вдигането на максималния осигурителен доход

Браншовите организации излязоха с обща позиция

Разходите на фирмите от софтуерния бранш нарастват през последните две години с над 30% на годишна база (снимка: CC0 Public Domain)

Организациите, представляващи високотехнологичния бизнес у нас, показаха безапелационната си позиция срещу въвеждането на автоматизирана формула за годишно нарастване на оптималния застрахователен предел (МОД).

“Изненадани сме, че тематиката с нарастването на МОД за следващ път се повдига при липса на каквато и да било тактика за посрещане на провокациите пред нашата промишленост и разбор на цялостния резултат върху българската стопанска система ”, гласи изказването, подписано от Асоциация за нововъведения, бизнес услуги и технологии (AIBEST), Алианс на софтуерната промишленост (АТИ), Българска асоциация по осведомителни технологии (БАИТ), Българска асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ), Българска предприемаческа асоциация (BESCO), Българска работодателска асоциация новаторски технологии (БРАИТ) и ИКТ Клъстер.

Предложената от Министерството на финансите автоматизирана формула за годишно нарастване на МОД, изключително във вид, който съставлява коефициент от междинната работна заплата за страната, рискува бързо и необратимо да отнеме  конкурентоспособността на българския високотехнологичен бранш, както и на всички други браншове, които оперират транспарантно, имат значителен принос за националния бюджет, плащайки най-високи налози и осигуровки, задържат гениите в страната и обезпечават висока добавена стойност за обществото, считат представителите на софтуерния бизнес.
още по темата
Въпреки сериозния растеж на високотехнологичните промишлености, които към този момент дават отговор за повече от 20% от брутния вътрешен артикул на страната, разноските на фирмите нарастват през последните две години с над 30% на годишна база. На този декор обвързването с автоматизирана формула освен няма да обезпечи витално нужната естествена среда за бизнеса, само че и ще отнеме опциите за гъвкава политика в динамично изменящи се условия. Не е изключено и да намалее броят на новоразкрити работни места, тъй като обособени високотехнологични компании може да се насочат към други страна в търсене на по-привлекателна и най-много уредена бизнес среда, гласи взаимното изказване.

“Въвеждането на автоматизирана формула за годишно нарастване на МОД ще има отрицателно отражение както върху разноските на работодателите, по този начин и върху чистото заплащане на всеки един високотехнологичен експерт. Напомняме, че и сега всеки ангажиран в нашия бранш внася налози и осигуровки, които са два пъти повече от междинното за страната ”, акцентират създателите на позицията.

Повишаването на данъчната тежест върху ИТ и телеком гениите е “контрапродуктивно и рисково обръщение ” към високообразованите и висококвалифицирани експерти, избрали да останат в България и да бъдат мотор на потреблението в редица браншове на стопанската система, се казва  в изказването.

Наложилият се от Коронавирус пандемията метод на работа от отдалеченост в допълнение утежнява обстановката, тъй като ИТ експертите още по-лесно могат да работят за компании от по-развитите стопански системи по целия свят, т.е. те мигрират към непознати работодатели, без да им се  постанова да се релокират.

Това безспорно ще рефлектира отрицателно и върху ролята на ИТ сектора за подкрепяне процеса на цифровизация на българската стопанска система и обществото, чието ускорено развиване е приоритет в НПВУ (индексът DESI и предпоследното място на страната).

На този декор е добре да се мисли по какъв начин да се подтиква развиването на високотехнологичната промишленост посредством създаване на данъчни облекчения, да се насърчи нейния принос за цифрова промяна на българската стопанска система, да се усилят вложенията в новаторски разработки, а за какво не и да се мисли за диференциран метод за понижаване (или освобождение за прочут период) на осигуровки и налог общ приход в сектора, както е в редица други източноевропейски страни, оферират от бизнеса.

“Призивът ни е държавното управление да се откаже от самодейността за въвеждане на автоматизирана формула, посредством която да се покачва годишно оптималният застрахователен предел. Апелираме преди да се разисква каквото и да е нарастване на МОД, да бъдат препоръчани редица по-ефективни съответни ограничения за попълване на хазната и възстановяване благосъстоянието на българските жители ”, се показва в писмото.

Бизнесът предлага следните ограничения:
Източник: technews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР