Yettel България ще оспорва пред Комисията за защита на конкуренцията

...
Yettel България ще оспорва пред Комисията за защита на конкуренцията
Коментари Харесай

А1 и Yettel ще оспорват придобиването на “Булсатком” от собственика на “Виваком”

Yettel България ще оспорва пред Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) оповестеното придобиване на „ Булсатком ", водещия снабдител на платена телевизия в България, от страна на „ Юнайтед груп ", притежател на „ Виваком ".
Прочетете още
Yettel напомня, че Комисия за защита на конкуренцията към този момент проверява скритото придобиване на надзор върху „ Булсатком " от страна на „ Виваком ", осъществено без нужното позволение и при вероятно нарушаване на законодателството в региона на конкуренцията.С оповестяването на договорката всички подозрения, че това е прикрито придобиване на „ Булсатком " от „ Виваком " в нарушаване на Закона за защита на конкуренцията, се потвърдиха, макар че в изказвания до медиите „ Виваком " назова настояването за възбрана на сделката„ голословно ", „ безпочвено " и „ неуместно ".

Това придобиване би основало невиждана преобладаваща позиция за една телекомуникационна компания на пазара на телевизионни услуги и доста би навредило на конкуренцията при други като интернет, закрепени и мобилни телефонни услуги. То ще докара до неприемлива централизация на изключително висок пазарен дял – един участник ще управлява над 60% от националния пазар на разпространяване на телевизия и над 40% от пазара на достъп до интернет.

Също и А1 излязоха с публична позиция, че плануваната договорка на United Group за " Булсатком " е в прорез с пазарните правила за лоялна конкуренция. Нейното утвърждение може да докара до невиждана централизация на пазарно и медийно въздействие.

Обявеното на 9.11.2023 година желание от притежателя на United Group за придобиване на Булсатком публично удостоверява схемата, за която А1 и други пазарни играчи алармираха още в края на предходната година. Тогава предупредихме обществено, че Виваком ще се опита да погълне Булсатком от сегашния му притежател, който го е купил със заем от United Group.

Ако договорката бъде утвърдена от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), ще се сътвори невиждана централизация на медийния пазар и на този на телекомуникационни услуги, откакто United Group към този момент е притежател на най-голямата медийна група Нова Броудкастинг Груп. Потенциалното придобиване на един от водещите оператори на платена телевизия ще докара до господстващо състояние с надзор както на безплатното и платено ТВ наличие, по този начин и на неговото разпространяване, което слага в риск свободния избор на потребителите на снабдител на ТВ, интернет и медийно наличие.

Изумени сме от метода, по който Виваком прави следващ опит за консолидация на пазара, без значение, че Комисия за защита на конкуренцията и съдът неколкократно блокират техни придобивания на телекомуникационни оператори. През 2022 година притежателят на Виваком (United Group) се опита да купи Булсатком посредством подставено лице, предоставяйки му заем в цялостния размер на цената на компанията. Въпреки всички сигнали от пазара и медиите, United Group обществено отхвърли да има такива планове. От самото начало беше ясно, че United Group употребява поредност от преводи като заслон, с цел да прикрие плануваното придобиване на директен надзор над Булсатком и да избегне проблемите с регулаторното утвърждение на договорката. След подадените сигнали Комисия за защита на конкуренцията стартира инспекция, която още няма резултати. Анонсът за евентуална договорка на United Group e зле затулен опит да се потули пропуща им да нотифицират Комисия за защита на конкуренцията още през 2022 година и по този начин да избегнат евентуални санкции от Комисията в голям размер.

За страдание нерешителното държание на българските институции прераства в действителна опасност за пазарните правила за лоялна конкуренция. Ако оповестената договорка за Булсатком бъде утвърдена, Виваком ще получи преобладаваща позиция на пазара на ТВ (60%) и интернет (40%) услуги посредством серия от съмнителни бизнес интервенции, което ще ощети крайните консуматори и пазарната конкуренция.

Апелираме за незабавна и съответна интервенция на регулатора, която да даде явен сигнал към вложителите и пазара, че разпоредбите важат за всички играчи и се предизвиква честната конкуренция. Ние ще апелираме и ще продължим да сезираме за протичащото се способените български и европейски институции.

Призоваваме българските виновни институции да защитят потребителите от сериозните вреди, които тази договорка би предизвикала, и да запазят правилото на равнопоставеност на пазара. Ние ще продължим да използваме всички законови средства, с цел да предотвратим изкривяването на конкуренцията, се разяснява още в позициите на двата телекома А1 и Yettel .
Източник: trafficnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР