Вселенската патриаршия даде независимост на Украинската православна църква, Москва е

...
Вселенската патриаршия даде независимост на Украинската православна църква, Москва е
Коментари Харесай

Вселенската патриаршия даде независимост на Украинската православна църква, Москва е бясна

Вселенската патриаршия даде самостоятелност на Украинската православна черква, Москва е гневна
Истанбулската Вселенска патриаршия съобщи, че се е съгласила да признае независимостта на Украинската православна черква, което е мощно мечтано от Киев, само че което рискува да провокира напрежение с Москва.

Русия от дълго време се противи на този ход, като предводителят на Руската православна черква патриарх Кирил пътува до Истанбул по-рано тази година в опит да разубеди патриаршията да предприеме стъпката.

Въпросът ще играе основна роля на президентските избори в Украйна през март 2019 година, откакто актуалният президент Петро Порошенко реализира самостоятелност от РПЦ, което е основен за него ход, защото той възнамерява кандидатурата си за преизбиране.

Порошенко бързо приветства решението на Вселенската патриаршия в четвъртък.

"Това е победа на положителното над злото, светлината над тъмнината", сподели той в телевизионно послание, добавяйки, че Украйна чака това "историческо събитие" от повече от 330 години.

Едно заседание на синода в Истанбул, управлявано от патриарх Вартоломей, считан за пръв измежду равнопоставените водачи на православната черква, " постанови да даде автокефалия на църквата на Украйна", се споделя в публично изказване в Истанбул.

В различен основен ход синодът също по този начин се съгласи да възвърне ръководителя на украинската православна черква патриарх Филарет и Киевския митрополит Макарий на техните канонични постове след тяхното отделяне заради разногласието с Москва.
 Украинският патриарх Филарет на църковно събитие в Киев. Украинският патриарх Филарет на църковно събитие в Киев. / БГНЕС
"По този метод горепосочените са канонично възобновени на техния йерархичен или духовнически ранг", се споделя в изказването след срещата, която стартира във вторник.

Московската патриаршия, подкрепяна съществено от Кремъл, твърди, че механически надзирава множеството от православните енории на Украйна и предизвести, че независимостта ще провокира раздор в международната православна черква.

В Украйна в този момент има две църкви - едната е обвързвана с Москва, другата - с Киевската патриаршия. Киевската патриаршия се самопровъзгласи през 1992 година, когато Украйна стана самостоятелна, и не е приета от нито една православна черква в света. Свързаната с Московската патриаршия черква е най-голямата религиозна общественост в Украйна по брой енории, само че от ден на ден украинци обаче се самоопределят като почитатели на Киевската патриаршия. През 2016 година предводителите на Киевската патриаршия-Украинска православна черква (УПЦ) патриарх Филарет и митрополит Макарий желаеха от вселенския патриарх Вартоломей да даде автокефалия на православната черква в Украйна, да признае за нереален актът от 1686 година, с който Киевската митрополия се е включила към Московската патриаршия и да издаде така наречен томос за автокефалия на православната черква в Украйна.Очаквайте детайлности.

В решението на сесията на светия синод в Истанбул се споделя, че измежду обсъжданите въпроси е било и премахването на „ силата на Синодалното Писмо от 1686 година, издадено съгласно тогавашните условия, с което се дава правото на Московския патриарх да ръкополага всеки Киевски митрополит, определен от църковно-народен събор на неговата епархия и задължен да загатва " първо "името на Вселенския патриарх като индикатор за каноничната взаимозависимост “. Също по този начин Вселенската патриаршия приканва „ всички забъркани страни да заобикалят окупиране на храмове, манастири и различен парцел, както и да се въздържат от всяко принудително закононарушение... поради владеенето на мира и любовта Христова “.

Украинската православна черква се отдели от Москва през 90-те години на предишния век, а обаятелният Филарет е най-важният покровител на нова самостоятелна Украинска православна черква.
 Руският патриарх Кирил и президентът Владимир путин. Руският патриарх Кирил и президентът Владимир путин. / БГНЕС
Московската патриаршия към този момент прекъсна връзките с Константинопол във връзка с този въпрос, който смята за незаслужено посягане върху нейната духовна територия.

В сряда авторитетен свещеник от московската патриаршия стигнал до такава степен, че да предизвестява, че енориашите няма да предават църкви на нова православна институция непринудено.

"Разбира се, хората ще излязат на улиците и ще защитят светите за тях места", е представен да споделя от съветски организации Иларион, свещеник, отговарящ за за дипломацията в патриаршията, който се намира на набожен конгрес в Казахстан..

Украйна и Русия са на нож от 2014 година, когато улични митинги в Киев за украинска интеграция с Европа подтикнаха изгонването на промосковския Виктор Янукович. По-късно през тази година Русия анексира Крим и поддържа бунтовници, които построиха две непризнати от никой отделили се райони в богатия на потребни изкопаеми изток на Украйна. Конфликтът продължава и до ден сегашен.

Украинските управляващи и доста богомолци са внимателни заради въздействието на Кирил, който поддържа анексирането на Крим и отделянето му от Украйна, както и сепаратистите в източната част на страната.

Руската православна черква дефинира решението на Вселенската патриаршия като „ пагубно “. /БГНЕС
Източник: bgnes.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР