Работодателски организации поискаха отсрочване на данъците и осигуровките от управляващите

...
Коментари Харесай

Бизнесът иска отсрочване на данъци и осигуровки заради COVID-19 |

Работодателски организации желаеха отлагане на налозите и осигуровките от ръководещите поради втората вълна на COVID-19.

Това се споделя в писмо до премиера и няколко министри, написано от Асоциацията на организациите на българските работодатели, в която влизат Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България, Българска търговско-промишлена палата, Българска стопанска камара и Асоциацията на индустриалния капитал. 

Бизнесът даде образец и с прилагана към този момент помощ в няколко страни членки и позволена от позволена от Европейската комисия като държавна помощ в поддръжка на стопанската система поради пандемията.

Помощта е под формата на поддръжка за непокрити разноски на предприятията, направени за интервала от 1 март 2020 година до 30 юни 2021 година Тя се дава не по-късно от 30 юни 2021 година и е за компании с най-малко 30% спад в оборота на годишна база и не надвишава 3 млн. евро на дружество. 

От организацията показват, че такава помощ може елементарно да бъде прилагана от Национална агенция за приходите, която разполага с цялата информация.

Другото предложение на бизнеса е за отлагане на налози и/или осигуровки , като помощта би трябвало да се отпусне преди 30 юни 2021 година

Работодателите оферират да се сътвори логаритъм за отлагане на налози или отлагане на социалноосигурителни вноски в избран %, използван за компании, които имат осъществен спад в оборота. Този оборот може да се наблюдава от декларациите за Данък добавена стойност, подавани в Национална агенция за приходите или от други източници на информация.

" Спадът в оборота със съответната функционалност в портала на Национална агенция за приходите може автоматизирано да се пресмята и да демонстрира допустимата сума и период за отлагане на отговорностите към Национална агенция за приходите ", пишат от организацията.

Предложението им е да се приложи механизъм за минал интервал от февруари 2020 година до октомври 2020 година, с цел да се избегне корист от декларирани погрешни данни за оборота.

Работодателите считат, че пандемията в световен мащаб влияе извънредно неподходящо върху всички аспекти на обществения и икономическия живот и провокира тежки разтърсвания за стопанската система и финансите.

Според тях едни навременни, добре премислени и координирани ограничения за понижаване на отрицателното отражение на коронавирусната рецесия върху активността на предприятията и върху българската стопанската система ще доведат до опазване на стопанската интензивност и запазване на капацитет, който да разреши бързото възобновяване на стопанската система.

Ето и цялото писмо: 

ДО
Г-Н БОЙКО БОРИСОВ,
ПРЕМИЕР НА Р. БЪЛГАРИЯ

Г-Н ТОМИСЛАВ ДОНЧЕВ,
ВИЦЕПРЕМИЕР

Г-Н КИРИЛ АНАНИЕВ,
МИНИСТЪР НА ФИНАНСИТЕ

Г-Н ЛЪЧЕЗАР БОРИСОВ,
МИНИСТЪР НА ИКОНОМИКАТА

ОТНОСНО: нужни нови ограничения за понижаване на отрицателното отражение на коронакризата върху активността на предприятията и върху стопанската система на България при втората вълна на COVID19.

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН БОРИСОВ,

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДОНЧЕВ,

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН АНАНИЕВ,

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН Л. БОРИСОВ,

Пандемията от ковид в световен мащаб влияе извънредно неподходящо върху всички аспекти на обществения и икономическия живот и провокира тежки разтърсвания за стопанската система и финансите. Споделяме убеждението, че навременни, добре премислени и координирани ограничения за понижаване на отрицателното отражение на коронакризата върху активността на предприятията и върху българската стопанската система като цяло ще доведат до опазване на стопанската интензивност и запазване на капацитет, който да разреши бързото възобновяване на стопанската система. Такива ограничения са в цялостно сходство с общностното право и в този смисъл са възможни на национално ниво.

В този смисъл предлагаме следните незабавни ограничения за облекчение на вредите, провокирани от рецесията в страната:

I. Помощ, съвместима с вътрешния пазар въз основа на член 107, параграф 3, писмен знак б) от Договор за функционирането на Европейския съюз.

Съобщението на Комисията, 4-то изменение на Временната рамка за ограниченията за държавна помощ в поддръжка на стопанската система в изискванията на настоящия епидемиологичен гърмеж от COVID-19 и изменение на приложението към Съобщението на Комисията до страните членки по отношение на използването на членове 107 и 108 от Договора за действието на Европейския съюз планува Мерки за поддръжка на предприятията „ 3.12 Помощ под формата на поддръжка за непокрити закрепени разноски като „ страните членки могат да плануват финансов принос към непокритите закрепени разноски на предприятията, за които разпространяването на COVID-19 е довело до прекратяване или понижаване на стопанската активност “. Комисията ще смята тези помощи за съвместими с вътрешния пазар въз основа на член 107, параграф 3, писмен знак б) от Договор за функционирането на Европейския съюз, при положение, че са спазени следните условия:

а. Помощта се дава не по-късно от 30 юни 2021 година и покрива непокритите закрепени разноски, направени през интервала от 1 март 2020 година до 30 юни 2021 година, в това число разноски, направени през част от този интервал („ позволен интервал “);

б. Помощта се дава въз основа на скица на предприятия, които са наранени от спад на оборота през допустимия интервал с минимум 30 % в съпоставяне със същия интервал през 2019 г.;

в. Непокритите закрепени разноски са непрекъснатите разноски, направени от предприятията през допустимия интервал, които не са покрити от облагата (т.е. приходите минус променливите разходи) през същия интервал и които не са покрити от други източници, като застраховка, краткотрайни ограничения за помощ, обхванати от актуалното известие, или поддръжка от други източници. Интензитетът на помощта не надвишава 70 % от непокритите закрепени разноски, като се изключи микро- и дребните предприятия (по смисъла на приложение I към Общия правилник за групово освобождаване), при което размерът на помощта не надвишава 90 % от непокритите закрепени разноски. За задачите на актуалната точка загубите на предприятията, видни от техните доклади за приходите и разноските през допустимия интервал, се смятат за непокрити закрепени разноски. Помощта по тази мярка може да бъде предоставена въз основа на планувани загуби, до момента в който окончателният размер на помощта се дефинира след изясняване на загубите въз основа на одитирани счетоводни доклади или въз основа на подобаваща аргументация, предоставена от страната членка на Комисията (например по отношение на характерностите или размера на избрани типове предприятия) въз основа на данъчни доклади. Всяко заплащане, надвишаващо окончателния размер на помощта, се възстановява;

година При всички случаи общият размер на помощта не надвишава 3 милиона евро на дружество. Помощта може да бъде предоставена под формата на директни безплатни средства, гаранции и заеми, при изискване че общата номинална стойност на тези ограничения не надвишава общия предел от 3 милиона евро на предприятие; всички употребявани стойности би трябвало да бъдат в брутно изражение, т.е. преди облагане с налози или други такси.

Една такава поддръжка, предложена от Европейска комисия и ВЕЧЕ прилагана в редица европейски страни, може да бъде бързо осъществена / управлявана от Националната организация по приходите. Национална агенция за приходите може да сътвори такава функционалност на интернет страницата си за отдалечено заяваяване на нуждата от поддръжка, разполага с цялата нужна информация за установяване на съответните стойности за всяка компания и административния потенциал за бързо реализиране на заплащанията. Такива са и положителните практики в другите страни от Европейски Съюз.

II. Помощ под формата на отлагане на налози и/или отлагане на социалноосигурителни вноски.

Временната рамка за ограничения за държавна помощ в поддръжка на стопанската система в изискванията на настоящето разпространяване на COVID-19 (Временната рамка) на Европейската комисия (ЕК) планува помощи под формата на отлагане на налози и/или отлагане на социалноосигурителни вноски, като помощта се отпуска преди 30.06.2021 година и крайната дата на отсрочването може да бъде 30.06.2021 година

Министерството на финансите, както и Националната организация за приходите разполагат с задоволително експертен потенциал, както и с софтуерна инфраструктура (портал за електронни услуги на НАП), тъй че да се сътвори механизъм за отлагане на избрана част от дължими суми, тъй че от една страна приходите в бюджета да не бъдат съществено наранени, а въпреки това в бизнеса да останат ликвидни средства, които да се употребяват за покриване на настоящи разноски, опазване на претовареност и стимулиране на потреблението, които сега са главните отрицателни последствия от рецесията.

След разбор, предлагаме да се сътвори логаритъм за отлагане на налози и/или отлагане на социалноосигурителни вноски в избран %, използван за компании, които имат осъществен спад в оборота, проследимо от Справките – заявления за Данък добавена стойност, подавани в Национална агенция за приходите или от други източници на информация. Спадът в оборота със съответната функционалност в портала на Национална агенция за приходите може автоматизирано да се пресмята и да демонстрира допустимата сума и период за отлагане на отговорностите към Национална агенция за приходите.

Пилотно механизмът може да се приложи за минал интервал (м. февруари 2020 година – м. октомври 2020 година ), с цел да се избегне корист от декларирани погрешни данни за оборота. В менюто с услуги на Национална агенция за приходите може да се добави функционалност „ Отсрочване на налози и/или отлагане на социалноосигурителни вноски според Раздел 3.9 от Временната рамка на Европейска комисия ”. В това под-меню предприятието просто отбелязва, че желае да се възползва от механизма и по-късно новата функционалност автоматизирано би трябвало да пресметна, въз основа на към този момент подадените заявления сума, период на отлагане и използван налог и/или осигурителни вноски. На компаниите би трябвало да се изпраща съобщение по електронен път в период от 1 седмица от датата на отбелязване в новото под-меню защо са утвърдени според механизма. В случай на отрицание също би трябвало да се изпраща електронно съобщение и да се планува период за показване на възражения, в отговор на който Национална агенция за приходите може да прави по-обстойни проверки/ревизии, което ще предпоставя възпиране от страна на недобронамерени претенденти към заявяване на поддръжка.

Въвеждането на механизма нагоре от една страна ще обезпечи по-бърза и съответна ликвидна поддръжка за бизнеса (като дължимите суми не се опрощават, а се отсрочват, т.е. бюджетът ще получи средствата в по-късен интервал от време, а въпреки това ликвидността на предприятията и потреблението, което генерира налози ще бъдат съответно подкрепени).

УВАЖАЕМИ Г-Н БОРИСОВ,

УВАЖАЕМИ Г-Н ДОНЧЕВ,

УВАЖАЕМИ Г-Н АНАНИЕВ,

УВАЖАЕМИ Г-Н Л. БОРИСОВ,

Съзнаваме сериозността на провокациите, пред които сме изправени, както и отговорността за вземаните решения. Затова сме подготвени да участваме посредством наши представители в разискване на препоръчаните нагоре, както и на други ограничения, ориентирани към превъзмогване на следствията от рецесията и опазване и възобновяване на икономическата интензивност. Убедени сме, че ново затваряне на бизнеси не може повече да се прави без ЕДНОВРЕМЕННО с това да се разгласят ограничения за поддръжка на фирмите и хората!

С почитание,

Кирил Домусчиев,
Председател на КРИБ,
Ротационен ръководител на АОБР за 2020 година,
От името и по предписание на АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ
Източник: offnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР