(Портрет Н.К.Рериха на фоне гор (1934), худ. Святослав Николаевич Рерих)

...
(Портрет Н.К.Рериха на фоне гор (1934), худ. Святослав Николаевич Рерих)
Коментари Харесай

Душата на великата планина ♥ Известните личности за Николай РЬОРИХ

(Портрет Н.К.Рериха на фоне гор (1934), худ. Святослав Николаевич Рерих)

Джавахарлал Неру, първият министър-председател на самостоятелна Индия:

„ Поразява ме размахът и благосъстоянието на неговата активност и креативния му талант. Велик художник, популярен преподавател и публицист, археолог и откривател, той визира и коментира голям брой човешки стремления. Броят на картините му самичък по себе си е удивителен - те са хиляди и всяка от тях е велико произведение на изкуството. Когато гледате тези платна, доста от които изобразяват Хималаите, коства ви се, че долавяте духа на тези велики планини, които епохи наред се издигат над индийските равнини и са наши стражи. Картините му ни припомнят за доста неща от нашата история, нашия метод на мислене, нашето културно и духовно завещание, за доста неща освен от предишното на Индия, само че и за нещо непрекъснато и постоянно... “
...

Из изявление, обещано от Индира Ганди, министър- ръководител на Индия през октомври, 1975 година:

„ Неговите изключителни картини поразяват с благосъстоянието и тънкия нюх за цветовете и най-много с това, че удивително предават тайнственото великолепие на природата в Хималаите. Пък и самият той, цялата му осанка и естество като че ли в някаква степен са обзети от душата на великата планина. Той не се отличаваше с празнословие, само че от него се излъчваше сдържана мощност, която като че ли изпълваше цялото пространство към него... “​​​​​​​
...

Рабиндранат Тагор, популярен индийски публицист и мъдрец:

„ Картините ви надълбоко ме развълнуваха. Докато ги гледах, осъзнах нещо простичко, което като че ли и без друго е изцяло ясно, само че което все пак е належащо да откриваш за себе си още веднъж и още веднъж, а то е, че Истината е безгранична. Вашето изкуство има черти на изключителна самородност, тъй като е велико… “
​​​​​​​...

Алберт Айнщайн:

„ Искрено съм очарован от Вашето изкуство и без пресилване мога да кажа, че в никакъв случай до момента пейзажите не са ми правили толкоз надълбоко усещане, както тези картини. “
​​​​​​​...

Барнет Д. Конлан, френски публицист:

„ Рьорих може да се съпостави с гигантско дърво, пуснало дълбоки корени на едно място и разперило далеко - над целия свят - превъзходните си клони. От всички днешни нации руснаците имат вероятно най-великите гении на изкуството и в случай че е настъпил някакъв популярен Ренесанс на изкуството в дълбокия Парфьоновски мисъл на това разбиране, то неговото реализиране се падна на Русия. Руската същина на Рьорих не е инцидентна и е обвързвана с непрекъснатия му поход из целия свят. “
​​​​​​​...

Владимир Енгелхарт, учен:

„ Прекрасни са думите на Рьорих, отправени към младежта, към основателите и строителите на бъдещия свят: „ На вас, младежите, следва едно от най-приказните каузи - да извисите основите на културата на духа, да замените механичната цивилизация с културата на духа; да творите и изграждате. “ Той приказва за „ радостния труд “ като основа на бъдещото развиване, за това, че „ в основата на преустройството на света ще залегнат трудът, творчеството. “

Враг на всевъзможен застой, шаблони, безучастие, Рьорих дефинира своето отношение към дилемите на живота с в действителност безсмъртни слова: „ Ако ви попитат по какъв начин да преминете през живота, отговорете: „ Като по въже над пропаст - красиво, деликатно и стремглаво. “ В тези думи като в мажорен акомпанимент звучи изповедта за живота на Рьорих. “
​​​​​​​...

Атол Бихари Ваджпал, министър-председател на Индия, май, 2001 година, Нагар, Кулу:

„ Свещената индийска земя от много време притегля хората на духа. Всеки от тях с плодотворния си труд в региона на философията, изкуството, културата и духовността освен е обогатявал знанията на индийците за личната им страна, само че е уголемявал и интереса на представителите на културата и мисълта от целия свят към цивилизацията на Индия. Сред най-великите от тях бе и професор Николай Рьорих. Трудно ще ми бъде да назова като образец името на различен откривател, който приживе да е постигнал толкоз доста като художник, мъдрец, странник, етнограф, публицист и деен деятел на културата, мира и интернационалното съгласие. Скъпоценното му културно завещание, провъзгласяващо безконечната мъдрост на йогите и пророците, постигнали величествени висоти в търсене на истината, съставлява скъп принос в международното културно завещание. Това трансформира Рьорих в Риши (мъдрец) на нашето време. “
​​​​​​​...

К. Л. Вайдия, индийски академик:

„ Хората просто не са в положение да повярват, че е допустимо всичко това да се случи в границите на единединствен човешки живот. Светът е задължен да му изкаже признателност за приноса му в изкуството, археологията, пътешествията, философията и науката... Великият човек, захласнат от културата на Хималаите, бе именуван и уважаван като Махариши. “
​​​​​​​...

Биресвар Сен, индийски художник:

„ На фона на мрачния отблясък, хвърлян от пламтящия Запад, могъщата му фигура се издига високо измежду големия галактически прелом, сходно на имобилен и благосклонен Буда. Надалеч над оглушителния тътнеж на развилнелите се нации звучи неговият глас - явен завет за безконечното, глас на истината, хубостта и културата. Неуморен в делата си, с неумирим дух и чисто сърце, той е новият Галахад, търсещ Свещения Граал! “
​​​​​​​...

В. Севастиянов, космонавт:

„ Той ни изумява с пламенната си обич към индивида и човечеството, към тяхното духовно и културно наследство; той ни изумява с поразителното философско и умно наличие на критериите си: разсъдъка, любовта, света. Великото е скъпо и няма минало, то има само настояще, то съществува постоянно, във всички бъдни времена. И неговото значение нараства с течение на времето. “
​​​​​​​...

С. Н. Рьорих, художник, почетен член на Художествената академия на Съюз на съветските социалистически републики:

Възможно е, естествено, до възникне въпросът: откри ли той (Н. К. Рьорих) това, към което се стре меше? Оправдаха ли се упованията му? Да, хиляди пъти да! Животът разпростра пред него трансцендентни блага от своите съкровени пазви и обогати безгранично персоналния му живот, разшири кръгозора му, подари го с откровения и с най-висши съприкосновения. “
​​​​​​​...

От: „ Николай Рьорих. Ярило слънчицето и бога Агни “, Антон Дончев, изд. „ Отечествен фронт “, 1979 г. 
* Портрет Н.К.Рериха на фоне гор (1934), худ. Святослав Николаевич Рерих

Източник: webstage.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР