Опитвали ли сте да отслабнете, като не мислите за храна?

...
Опитвали ли сте да отслабнете, като не мислите за храна?
Коментари Харесай

Как да спрете мислите, които не можете да изкарате от ума си

Опитвали ли сте да отслабнете, като не мислите за храна? Опитвали ли сте да запазите самообладание и да не се обаждате (да не пишете) на някой, в който сте влюбени, като се принуждавате да не мислите за него или нея? Опитвали ли сте да спрете пушенето, като не мислите за цигари?

Ако сте опитвали, несъмнено сте видели, че не работи. Но виновността не е ваша, написа Obekti.bg.

Въпреки че е нож с две остриета, тактиката с потискането на нежеланите мисли се употребява постоянно. Хората се пробват да лимитират мислите и възприятията, които ги изкушават да към нездравословно държание. Ограничаващите калориите се пробват да не мислят за храна, уплашените чиновници се пробват да подтиснат паниката, а алкохолиците – желанието да си налеят.

Но потискането на мислите е мъчно, съвсем невероятно, и когато е допустимо, има неприятни последствия. Как е открито това?

Скорошно проучване сортира група студенти, които пушат най-малко по половин кутия цигари дневно и ги кара да броят по какъв брой цигари са изпушили в продължение на няколко седмици.

През втората седмица някои от студентите били помолени да подтиснат мислите си за пушене. През тази седмица те фактически са пушили по-малко от останалите. През третата седмица на проучването, когато от студентите към този момент не се изисква да потискат мислите си за пушене, те пушат доста повече цигари от другата група.

Учените също по този начин изследвали и равнищата на стрес на студентите през трите седмици. Както може да се чака, тези които потискали мислите си докладвали фрапантно повишаване на нивото на стрес през втората седмица. Не единствено, че потискането на мислите има противоположен резултат, само че ни кара да се усещаме извънредно.

И по този начин, какъв е най-хубавият метод да се справите с нежеланите мисли, тъй че да не ограбвате силата на волята си? Психолозите оферират две решения.

1. Не потискайте, замествайте

Решете авансово какво ще помислите, когато мисълта за пушене, сладко или бутона за наново набиране изникне в главата ви. Когато се усетите, че мислите какъв брой ще е вкусно парчето торта, пробвайте да замените мисълта с такава, която се концентрира върху здравето и отслабването ( “по-хубаво ще е да мога да събера отново в дънките си, вместо да изгълтам половин торта “).

2. Не потискайте, планирайте

Планирането е ефикасен метод за справяне с изкушенията. Няма потребност да блокирате мислите. Това, от което имате потребност, е да не ги превръщате в дейности. Планирайки авансово тъкмо какво ще извършите, когато изкушаващата мисъл се появи, ще бъде по-лесно да се придържате към задачите си. Например, когато си помислите за цигара, планирайте да дъвчете дъвка или да излезете на открито, с цел да подишате чист въздух. Без значение какъв е проектът ви, той ще прекъсне връзката сред мисълта и поддаването на изкушението. С времето мислите ще изчезнат сами.

Инфо: Psychology Today

Източник: diana.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР