ДВ: Трети парламентарни избори през тази година: очаквате ли те

...
ДВ: Трети парламентарни избори през тази година: очаквате ли те
Коментари Харесай

Андрей Райчев: Българинът вече не е оня бедняк отпреди 30 години

ДВ: Трети парламентарни избори през тази година: очаквате ли те да трансформират нещо?

Райчев: Със сигурност. Това ще е финалът на тази мини-революция, която стартира през юли предходната година, когато прокуратурата си разреши да нахлуе в президентството.

Дъждовни води: Тоест, смятате, че мисленето на българския гласоподавател за тази една година се е трансформирало и тази смяна ще сублимира в този момент, на третите парламентарни избори?

Райчев: Допреди това протестите в България постоянно са били протести на неимaщите, на засегнатите, на хората в тежка икономическа рецесия, които не могат да си заплащат тока или медикаментите. Сега е друго. Някои му се подиграват, че бил " протест на ситите ", само че то не е по този начин. В България вървят дълбоки и дълготрайни процеси, които са мудни. Бавните процеси в историята са най-важните процеси. В случая има два доста мудни процеса, които кулминираха в ново качество. Първо, българинът не е този дрипльо, който беше преди 30 години, не е оня човек, на който 200 $ в ресторанта му се виждаха като върха на вероятния разкош, а 500 или 1000 $ заплата бяха най-върховната му фантазия.

Дъждовни води: И който малко преди този момент беше подготвен да чака 20 години за лада...

Райчев: Да, след това го сполетя страхотията на прехода, ладата се счупи, асансьорът спря, дограмата се скапе, въобще всевъзможни ужаси. Днешният българин към този момент не е някакво оцеляващо, просещо създание. Та това е едното. Второ: коренно се промени отношението ни към Европа. Не в смисъл, че сме станали евроскептични, в противен случай: България е най-европозитивната членка. Но хипнозата " Европа " се скапе. Българинът върви на гурбет в Севиля, работи в Мьонхенгладбах, учи в Амстердам и така нататък

Дъждовни води: Тоест, трезво гледат на Европа, усещат се на равна нога?

Райчев: Да, тъкмо по този начин. Чисто и просто ние към този момент ставаме европейска страна. А една европейска страна не може да има този тип ръководство. Европейците са доста по-взискателни към властта, доста по-конкретни и склонни да разискват не някакви големи тематики преди избори, а чисто и просто да мислят за пари, за изгоди, за практични неща. Защо тези пари не отиват за общото богатство, а ги взима еди кой си?

Дъждовни води: А по какъв начин тези два мудни процеса ще трансформират гласуването на българите в този момент? И вие сте го казвали, и други са го казвали: българите непрестанно гласоподават за някакви спасители, за някакви месии и предводители. Ето, в този момент Слави Трифонов беше следващият подобен.

Райчев: Към Трифонов упованието беше не толкоз да ни избави, едвам ни отърве. " Този ще ни отърве от оня. " Ако в действителност е по този начин, той просто не си извърши задачата, макар че се опита. Това е неуспех не тъй като не сформираха държавно управление, а тъй като не ни отърваха от този тип система. Те го назовават " модела Борисов ", само че това не е " моделът Борисов ", то е просто досегашното ни битие като някакви " присъдружни същества ". А в този момент към този момент ние сме едни от европейците - и желаеме европейско ръководство. Това въодушевление по служебните министри не е това очакване на следващите спасители. Не, това е просто желанието да дойдат някакви хора, които да ръководят по европейски - без да те крадат. Или най-малко да крадат малко, невидимо, тихо и не надменно. Защото нещата, които тези министри разкриват на всяка крачка, са потресаващи. Например: тествани са единствено две лечебни заведения, в едната - схеми за трансплантации на органи, в другата - надписани за един месец 400 пациента. Бъркат в две автомагистрали - там пък се оказва, че няма никакъв надзор върху раздаването на парите. При това те не вършат нещо редовно сега - просто където и да бръкнеш, излиза някаква ужасия. Това българите считат да го прекратят. И ще сменят, и сменят, и сменят играчите, до момента в който се явят тези, които ще прекратят тъкмо това.

Дъждовни води: А виждат ли се тези играчи? Излизат ли към този момент от съблекалнята на терена?

Райчев: То е доста просто: става дума за промяна на генерациите. Идват хора, които са учили в Европа, нямат комплекса от Европа. Това не е нещо изключително или свръхестествено, ние го виждаме: те желаят по-млади, по-усмихнати хора, които да наподобяват на европейски политици. Изобщо не споделям, че ще настъпят цветя и рози - просто, популярност Богу, свършва един значим стадий в живота ни. Хората ще го вършат, до момента в който нагласят новата политическа система. Това не е никакъв план, те не си споделят " желаеме такава и такава система, дайте да я създадем ". Не, това става опипом. Но има една заплаха: хората може в един миг да се отвратят от неспособността на политиците да се коалират и тогава може да съборят Народното събрание като подобен и да си създадат президентска република.

Дъждовни води: Според Вас като социолог: какви ще бъдат резултатите на тези избори?

Райчев: Много мъчно е да се каже, тъй като не се знае нищо за тази нова партия, за която се приказва. Нейните бъдещи участници загатват, че ще я има, само че като министри сега правилно се въздържат от каквото и да било повече. Добре е, че не приказват за плана, само че той явно набъбва и сега доста мъчно може да се реши какъв брой е огромен. Участвах в една полемика с политолога Стойчо Стойчев, който сподели, че съгласно него могат да съберат сред 400 000 и 700 000 гласа, а това е доста. Ако го сложим в порядъка половин милион, получаваме една малко парадоксална картина. Не ми се има вяра Трифонов да получи по-малко от половин милион - плюс-минус. Не имам вяра ГЕРБ да получи нещо доста друго отново от този половин милион, околовръст са и Българска социалистическа партия, и Демократична България. Та в случай че влязат и новите, стават пет по половин милион. Това е доста забавна обстановка, в която никой не господства, а имаме пет доста разнообразни партии, които ще би трябвало да излъчат държавно управление. Мен в случай че питате, този път ще съумеят.

Дъждовни води: А какво ще бъде това държавно управление?

Райчев: Коалиционно, програмно или нещо сходно. Тук би трябвало да прибавим и 300 000, които евентуално ще получи Движение за права и свободи, а в случай че най-малката настояща партия удържи - още едни стотина хиляди. А може би и някоя от националистическите. Като съберем всичко това, излизат някъде към 3 милиона гласа. Тоест, това е нормалният брой гласоподаватели в България. Вероятно в този порядък ще бъдат резултатите. Огромно значение има, несъмнено, кой ще е първи от тези пет, само че в последна сметка то не е решаващо - единствено ще дефинира поредността на ходовете. Важното е, че би трябвало да вършат коалиция и да отпаднат една част от разграничителните линии.

Дъждовни води: Кои да отпаднат, кои да останат, каква коалиция?

Райчев: В момента ГЕРБ и Движение за права и свободи са в изолираност, тях ги изолираха. Но останалите пък се самоизолираха, най-много между тях. Тази изолираност и тази самоизолация би трябвало да паднат, в противоположен случай българите ще изгонят Народното събрание и ще изискат различен тип власт.

Дъждовни води: Вашето персонално очакване за тази бъдеща нова партия какво е? Какви са наблюденията Ви като политолог?

Райчев: Те доста прецизно си съблюдават задължението да не бъдат към този момент политици. Аз виждам следното: тя сякаш ще бъде партия на десни хора. Те като икономисти имат този тип дясно мислене, само че доколкото виждам, считат съществено да ашладисат и други неща, с цел да избегнат опълчването ляво-дясно. Петков има две показателни изявления по въпроса. Първото е за алената линия с бедността. Той споделя: аз съм десен човек, само че не съм окей с 42% под границата на бедността. Втората част от това изречение звучи като лява концепция. И другото му изявление, което се отнася до разликата сред него и Николай Василев: дясна стратегия сега не трябва да се прави, тъй като " запушването на течовете ", т.е. - преборването на корупцията, би трябвало да е съпроводено с повишаване на виталното ниво. Такива постановки дават на Петков капацитет за разговор в целия набор. Това даже десните ще го одобряват като обосновка, а левите напряко ще се зарадват, че се взимат поради техните цели.

Дъждовни води: А като министри досега те какво демонстрираха? Демонстрираха ли тази ляво-дясна политика, за която говорите?

Райчев: На мен ми се коства, че те свършиха нещо значимо: бръкнаха в раните и започнаха да ги чистят. Разбира се, за два месеца нищо не може да се направи, само че методът е верен. Просто корупцията би трябвало да се приключи - и те сякаш считат тъкмо това да вършат, в случай че възникне политическият им план и в случай че вземат властта. Разбира се, те няма да я вземат сами. Президентът Радев, създавайки това държавно управление, сътвори и нещо като невидима коалиция: там има " червени ", има " сини ", има просто специалисти. И както виждаме: българите са доста удовлетворени от него.

Дъждовни води: А какви стъпки предстоят до изборите, какъв е календарът?

Райчев: Или сме на избори на 7, на 14 и на 21 ноември - или единствено на 14 и 21 ноември. Ако Корнелия Нинова си съблюдава обещанието да върне мандата на 7 септември, президентът Радев на 8 може да разпусне Народното събрание - и тогава изборите ще бъдат на 7 ноември. Избори " 2 в 1 " той не искаше, само че към този момент даде малко на заден и в този момент ми се коства по-вероятно, че ще даде на Народното събрание още малко време, примерно за актуализацията на бюджета, и ще го разпусне на 15 септември. Ако го разпусне на 15, има право да разгласи избори за 14 ноември. 90 на 100 съгласно мен е вероятността на 14 ноември да имаме " 2 в 1 ", на 21 ноември втори тур на президентските. Втори тур е неминуем, колкото и гласове да набере президентът, тъй като описът с претенденти е доста дълъг и той няма по какъв начин да завоюва още на първи тур.

Дъждовни води: Ако има политически план " Петков-Василев ", те ще съумеят ли за тези два месеца да се приготвят?

Райчев: Със сигурност не могат да създадат партия, както знаете. Но има странични ходове. Могат просто да вземат някоя съществуваща партия, както царят преди време направи, както Божков направи на предпоследните парламентарни избори. Другият вид е през придвижване да влязат в някаква коалиция. Но те към момента не са оповестили какво са решили и можем единствено да гадаем.

Интервюто е оповестено в
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР