Дигитализиран и осъвременен вариант на официалния правописен речник на българския

...
Дигитализиран и осъвременен вариант на официалния правописен речник на българския
Коментари Харесай

Правописният речник ще е достъпен онлайн

Дигитализиран и осъвременен вид на формалния правописен речник на българския език ще бъде свободно наличен в интернет. Това оповестиха от Министерството на образованието и науката, написа dnews.bg. Речникът ще е част от цялостна онлайн платформа за езикови запаси и инспекция на правопис, правоговор и граматика.

Онлайн изданието ще бъде създадено от Българската академия на науките по поръчка на МОН. Изпълнител ще е Институтът за български език в съдействие с Института по осведомителни и информационни технологии. Проектът би трябвало да завърши до края на 2023 година, като за задачата са планувани 378 800 лв..

Новата платформа ще носи името БЕРОН. Тя ще съдържа модули за правопис, правоговор, граматика. В нея ще бъде интегрирана и сегашната профилирана работа " Езикови информации ", т.е. ще има опция за директна преписка с специалисти от ИБЕ. Платформата ще извършва и ролята на граматически указател. За задачата от ИБЕ към този момент работят по нормативна граматика на актуалния български език.

Новият уебсайт ще бъде от време на време надграждан както със наличие за навлизащи нови думи в езика ни, по този начин и с нови функционалности. Целта е да се сътвори благонадежден цифров източник на информация за книжовния български език. В момента подобен липсва, сочи проучване на Българска академия на науките от 2019 година за настройките и ценностните ориентации към актуалния ни език. Според резултатите от изследването над 45% от българите сред 18 и 50 години избират по езикови въпроси да се осведомят от интернет, а не от хартиени речници. Всеки трети от по-младите счита книжовните правила и правила за прекомерно комплицирани, а всеки пети от участниците в проучването твърди, че няма мотивация да ги съблюдава.
Източник: duma.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР