Още една вълна от насилие заля Нова Каледония
Нов изблик на принуждение обхвана нощес френския тихоокеански архипелаг Нова Каледония, съобщи Агенция Франс Прес, представена от Българска телеграфна агенция.
" Нощта бе неспокойна и белязана от вълнения в целия основен остров и на островите Пинс и Маре, което наложи намесата на многочислени подкрепления ", обявиха от Върховния комисариат, представляващ френското държавно управление на архипелага. Били са осъществени набези против силите на реда, палежи и блокади.
Новото усилване на напрежението настъпи, откакто в събота вечерта няколко каледонски сепаратисти, в това число Кристиан Тейн, началник на Клетката за съгласуване на дейности на терен (ККДТ), обвинени в организирането на протести, бяха трансферирани във Франция, с цел да бъдат изпратени в пандиза.
В Думбея, северно от основния град на Нова Каледония - Нумея, бяха опожарени здания на локалната полиция и един гараж. Според медийната инфомация там бяха ситуирани четири бронирани автомобила. Сблъсъците са станали наоколо до автосервиз, колите в който са били запалени.
Четирима деятели с качулки, стоящи зад спонтанни барикади, хвърляха снаряди по служителите на реда и им крещяха обиди.
Близо до огромен магазин за спортна екипировка в покрайнината, който е изцяло опустошен, в ранния следобяд през днешния ден лагеруват сепаратисти, искащи освобождение на пандизчиите.
В Бураил, град на по-малко от 200 км северно от Нумея, също е имало конфликти сред полицията и сепаратистите, вследствие на които е бил ранен един човек.
Сепаратистите демонстрират принуждение и на други места в архипелага. Пътят към летището беше блокиран заради полицейска интервенция. Много учебни заведения също бяха затворени, а скоростният път към болничното заведение е блокиран от двете страни.
От 13 май насам архипелагът в южната част на Тихия океан е обзет от яростни безредици, провокирани от митинги против законопроект за изборите. В резултат на насилието починаха девет души, в това число двама жандармеристи, и бяха нанесени големи вреди, оценени на над един милиард евро.
В средата на юни президентът спря действието на законопроекта, който предвиждаше конституционна промяна, изменяща изборните критерии за изборите в новокаледонските провинции.
Според съперниците му той щеше да понижи политическото въздействие на коренното население на архипелага.