Десетки почетоха и се поклониха днес пред паметта на светицата-мъченица

...
Десетки почетоха и се поклониха днес пред паметта на светицата-мъченица
Коментари Харесай

Почитаме св. Марина, явява се в клоните на бор в светилище под връх Пирин

Десетки уважиха и се поклониха през днешния ден пред паметта на светицата-мъченица Св. Марина под връх Пирин край село Сенокос, община Симитли, съобщи кореспондентът на БГНЕС за района.

На мястото на античното тракийско светилище и оброчище, преди година бе повдигнат дребен храм. Мястото е високоенергийно, в клоните на 400-годишен бор край черквата се явява светицата, настойничка на водите и змиите. Светилището е първоначален пункт за нанагорнище на връх Пирин, издигащ се на височина от 2593 метра. Ден преди празника бе даден курбан за здраве, през днешния ден бе осветена и камбаната на черквата, закачена на бор.

„ Мястото е било тракийско светилище, а през турско тук на върха се е намирал турски пост. Борът, под който стоим е на към 400 години, ударен е от гръм неизвестно по кое време, поради което няма връх “, споделя Красимир Петров, някогашен кметски наместник на Сенокос след измененията през 1989 година

Според него мястото е високоенергийно, обгръщайки го, човек получава силата на това антично оброчище, дарило с по този начин мечтаната рожба бездетни фамилии.

„ В клоните на бора се следи изображението на Света Марина, виждат го единствено мощно вярващите, а пък майсторите, градили предходната година храма, откриват издълбано в скалата изображение на безоблачен диск с лъчи, единствено го почистили от мъха, с цел да изпъкне изображението “, добавя Петров.

Светилище отстои на към 400 метра от пътя Стара Кресна-Сенокос-Брежани, който е обходен маршрут при бедствия и повреди в Кресненското дефиле. А самото положение на пътя не е за разказване – дупки и вади разрушават над 50-годишния асфалт.

Около храма има други причудливи скали, едни ситуирани във формата на триъгълник, а пък върху друга, намираща се над самата софра, има два отвора и водеща към тях „ пътека “. Това съгласно иманярите е карта, в основите на храма са открити антични монети.

Курбанът, раздаден на подредените под боровете маси, бе овнешко, вреше под вещото управление на майстор-готвача 5 казана.

На 17 юли православната черква уважава Света великомъченица Марина. Света Марина е доста известна и тачена светица. Тъй като празникът се празнува в разгара на лятото, тя се счита за настойничка освен на здравето, само че и за пазителка от змии. Тя постоянно е изобразявана като победителка на дявола, извършител на злото – може би като отзвук на легендата, че убива дракона-изкусител.

А курбанът над китното село Сенокос бе даден ден по-рано, с цел да се съберат повече хора. /БГНЕС
Източник: faktor.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР