Болярски златни наушници, инкрустрирани с перли и скъпоценни камъни, са

...
Болярски златни наушници, инкрустрирани с перли и скъпоценни камъни, са
Коментари Харесай

Злато и скъпоценни камъни разкриват тайните на Трапезица

Болярски златни наушници, инкрустрирани с перли и скъпоценни камъни, са открити в Южния бранш на хълма Трапезица от екипа на археолога доцент Деян Рабовянов. Аристократичните украшения са с общо тегло към 50 грама и са направени с изключителна точност, което значи, че евентуално са се употребили от представители на висшата аристокрация в Средновековния Търновград през 14 век, сподели пред публицистите в пресклуба на Българска телеграфна агенция във Велико Търново доцент Рабовянов.

Те, дружно със златен пръстен от същия интервал, са били открити в тайници на жилища, населявани през 15 век, което е било изненадващо за екипа. Находката не е групова. Единият наушник е открит във фуга на дувар сред два камъка. Той е характерен за 14 век. Според данните, с които историците разполагат от други находки, в това число и от ктиторски портрети от Долна Каменица в Сърбия, се вижда, че дамите от висшата аристокрация през 14 век са носели такива украшения, които са поставяли върху главата си за декорация.

" Странно е по какъв начин тези предмети са попаднали в жилища, населявани през 15 век ", уточни археологът. Според него, евентуално това малко прикрито богатство е било добито от своя собственик при завладяването на Търново от османците през 1393 година като плячка. Тази находка, с изключение на високата художествена и ювелирна стойност, има значимо значение за историческата просвета, тъй като посредством нея се поддържа хипотезата, че до Югозападната врата на крепостта е траял да съществува дребен квартал и след рухването на крепостта след тримесечна блокада на средновековната столица.

" Нямаме директни данни към момента, само че догатките са, че това е било население, формирано от завоевателите на Търново ", уточни Рабовянов. Той посочи, че археолозите са разкрили повърхност от 250 кв. м., обхващаща четири жилищни здания и част от некропола на черква номер 22, като са разкрили повече от 600 разнообразни артефакти, от които над 430 средновековни и турски монети.

В хода на изследването е било намерено и жилище от къснобронзовата ера - добре непокътнато, което е относително рядко събитие в Северна България и в обекти от сходен вид, уточни експертът.

" Имаше разнородни археологически обстановки, в това число намерено малко керамично гърне с три яйца в него, сложено в пода на жилището по време на строителството му - образец за средвновековни вълшебен ритуали ", уточни Рабовянов и напомни, че сходен случай е имало при разкопките през минали години.

Той посочи, че това е дванайсетият подред археологически сезон, в който се изследва тази най-видима за посетителите част от втората по величина средновековна цитадела в Търновград.

Финансирането от Министерството на културата за този бранш е било 35 хиляди лв., които са употребявани и за полева консервация на обекта. Находките ще бъдат включени в обичайна годишна галерия на Националния археологически музей в края на годината.
Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР