Близо 57 000 българи с увреждания над 16 г. са

...
Близо 57 000 българи с увреждания над 16 г. са
Коментари Харесай

57 000 българи са си извадили ТЕЛК за година

Близо 57 000 българи с увреждания над 16 година са получили за първи път експертно решение за трайно понижена продуктивност единствено за предходната година. За 2016 година общо над 175 000 души с увреждания са преосвидетелствани от експертните лекарски комисии или са получили първото си решение. Огромна част от тези хора са в предпенсионна възраст или са пенсионери - над 72% от всички. Те са разграничени поравно - по 36% на възраст над 60 година и още толкоз във възрастовата група 50-59 година

Тези данни от осведомителната система за трайна нетрудоспособност на популацията над 16 година са систематизирани от общественото министерство в отчет по националната спогодба за поощряване на дейния живот на възрастните хора. Тенденциите в него са добре известни - популацията у нас понижава и застарява, раждаемостта също понижава. Средната възраст на популацията да вземем за пример за 15 година се е нараснала с над три години и през м.г. е 43.5 година, написа "Сега ".

В концепцията за промяната в системата на ТЕЛК на общественото ведомство написа, че решението от ТЕЛК се е трансформирало във вход за приемане на заплащания от обществената и осигурителната система. Към края на 2015 година броят на хората на възраст над 16 година с увреждане е стигнал 729 хиляди, а децата до 16 година с увреждане са 45 хиляди.

Най-високи и през 2016 година остават броят и делът на хората, които получават ТЕЛК решение за 3 година - 71 000, или над 40%. Увеличение се регистрира при каузи на лицата с трайно понижена работоспособност/вид и степен на увреждане със период 1 година. По степен на увреждане всеки трети човек, освидетелстван през 2016 година, е с сред 50% и 70%. 30% са със степен 71-90%, близо 23% са с най-тежката степен - над 90%. А съвсем 14% са със степен на увреждане до 50%.

В отчета за застаряването се показва, че е "необходим качествено нов метод към финансирането на опазването на здравето ", тъй като "запазването на здравето и интензивността на хората за по-дълъг интервал има позитивен резултат върху продуктивността и конкурентоспособността ". Според специалисти 50% от разликите в икономическия напредък сред бедните и богатите страни се дължат на разликите в здравето и продължителността на живота. Средната дълготрайност на живота за 2014 - 2016 година е 74.7 години и по отношение на предходния интервал (2013 - 2015 г.) се усилва с 0.2 години. Средната дълготрайност на живота при мъжете е 71.2 година, до момента в който при дамите е със 7 години по-висока - 78.2 година Пенсионерите у нас получават приблизително по 21.5 години пенсия през последните две години. Нетният коефициент на заменяне на прихода - съотношението сред междинната пенсия и средномесечния чист застрахователен приход - се е намалил до 55%.

Правителството счита да направи промяна в системата през идващите две години, тъй като съгласно изявления на ръководещите има голям брой подправени експертизи и надлежно инвалидни пенсии, посредством които се източва Национален осигурителен институт. Идеята е експертизата да се раздели в две разнообразни комисии - здравна и към Национален осигурителен институт. Първата ще дефинира типа и степента на увреждането, нужната рехабилитация, а втората - какво може да работи човек с сходно увреждане.

Депутати от "Обединените патриоти " желаеха преди седмица за две години всички хора с увреждания да минат още веднъж през ТЕЛК. Социалният министър Бисер Петков пък разяснява, че съществуването на две комисии не значи, че хората с увреждания ще вървят на две места, просто втората ще работи по документи. Петков разяснява и че препоръчаната идея все още не планува лице, което работи и получава пенсия за неработоспособност, да бъде лишено от опцията да я получава. Това обаче е главно терзание на хората с увреждания, които изрично не одобряват предложенията все още.
Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР