Автори: Михаил Бушуев, Роман Гончаренко и Андрей Гурков, Дойче Веле

...
Автори: Михаил Бушуев, Роман Гончаренко и Андрей Гурков, Дойче Веле
Коментари Харесай

Пет разлики между „Райските” и „Панамските” досиета


Автори: Михаил Бушуев, Роман Гончаренко и Андрей Гурков, " Дойче Веле "

Светът разяснява „ Досиетата от рая” – история на изплъзване на огромни интернационалните компании и известни политици от заплащането на налози. В новата партида разобличаваща информация има пет разлики от предходната, която беше направена преди година и половина.

Международният консорциум на проверяващи публицисти (ICIJ) в неделя разгласява първите резултати от разбора на секретни файлове, получили наименованието „ Досиетата от рая” (Paradise papers). В тях е документирана активността на десетки компании и физически лица в офшорни зони – дребни страни или територии с преференциален данъчен режим. Журналисти от 67 страни, участващи в ICIJ, няколко месеца са проучвали файловете, до които са получили достъп.

Публикацията за изводите им се реализира година и половина след появяването на „ Панамските досиета”, които до момента бяха считани за най-голямото приключване на информация, с която публицисти са работили. Новата партида разкрития припомня на предходната, само че има и своя специфичност.

Големината на досието

Обемът на настоящето приключване на информация е по-малък, в случай че се съпоставя като единици цифрова информация: 1,4 против 2,6 терабайта – толкоз „ тежаха” архивите на панамската юридическа компания Mossack Fonseca, която се занимава с регистрация на офшорни компании. Ако съпоставяме броя на документите, „ Досиетата от рая” са повече: 13,4 против 11,5 милиона. Затова и броят на публицистите, включени в разбора на информацията е съвсем същият – към 400 души.

Обхват на изтеклата информация

Разликата сред „ Досиетата от рая” и „ Панамските досиета” е в това, че сегашните изявления се основават не на архивите на една компания, а на цяла редица източници. Като цяло, съгласно в. „ Зюддойче цайтунг”, в основата на материалите са 21 приключвания на информация, които дават визия за активността в 19 офшорни юрисдикции.

Огромна част от документите са от архивите на две компании – адвокатската адвокатска фирма Appleby и компанията Asiaciti Trust, предлагаща доверително ръководство.

Разлики сред Mossack Fonseca и Appleby

Панамската Mossack Fonseca не се смяташе за компания, която се тревожи за имиджа си и за това да ревизира задълбочено клиентите си. Затова когато преди година и половина избухна абсурдът с „ Панамските досиета”, последователите на офшорните покупко-продажби опазиха позицията си като споделиха, че става дума за „ черна овца” в сектора.

Appleby пък тъкмо противоположното – влиза в „ магическия пръстен на офшорните компании” – група от най-уважаваните адвокатски адвокатски фирми, предоставящи услуги по вписване на компании в така наречен данъчни оазиси. „ Ако даже в „ магическия пръстен” нещата не са както би трябвало, цялата офшорна финансова система има проблем”, цитира „ Зюддойче цайтунг” Джон Кристенсен от самостоятелната организация Tax Justice Network, която се бори против укриването на налози.

От позиция на съставителите на „ Райските и „ Панамските” досиета, двете адвокатски фирми не са се старали задоволително да ревизират произхода на финансовите средства на клиентите им, като по този метод са способствали за корупция и пране на пари. За разлика от Mossack Fonseca, която избра тактиката на мълчанието, адвокатската адвокатска фирма Appleby се пази интензивно и твърди, че не вижда никакви нарушавания на закона в попадналите в пресата документи.

Значение на разобличенията

На 16 октомври 2017 в Малта от гърмеж на бомба, заложена в автомобил, почина журналистката Дафне Каруана Галиция. Това стана година и половина след обнародването на „ Панамските досиета”. Дафне не беше член на журналистическия консорциум, който проучва документите, само че въз основата на оповестените материали направи лично следствие за тогавашния министър-председател на Малта.

Скандалът, който провокираха нейните разкрития, докара до предварителни избори в тази страна членка на Европейски Съюз. Доста страни с омекотен данъчен режим и благоприятни условия за понижаване на налозите като Холандия и Андора, взеха решение да се откажат от редица сходни практики. Освен това, в Исландия „ Панамските досиета” доведоха до оставка на министър-председателя и петима други политици, а президентът трябваше да се откаже от желанието си още веднъж да се кандидатира на поста. Оттеглиха се ръководителите на няколко огромни компании (например на банка ABN Amro), както и министър председателят на Пакистан.

С други думи, обявата на „ Панамските досиета” не остана без резултат. Едва ли от изявленията на „ Досиетата от рая” ще има същия резултат. Преди всичко поради това, че описаните в тях обстоятелства в огромната си част не наподобяват като нарушаване на закона.

Критика на офшорната система

Именно в това, евентуално, е главната разлика при последното приключване на информация: във всички оповестени сведения, на пръв взор няма състав на закононарушение. Описаните практики са известни и законни.

„ Законни, само че несправедливи” – означи в изявление за „ Дойче Веле” Зилке Грюнвалд от швейцарското онлайн издание Republik, която взе участие в друго огромно интернационално следствие през 2017 – изложение на схемата за пране на пари от Русия, получила названието „ Руска пералня” или „ Ландромат”. По него се води наказателно следствие в Швейцария. Затова Грюнвалд назовава обявата на „ Досиетата от рая” „ рецензия на системата”.

Според журналистката, основните въпроси в подтекста на новото приключване през днешния ден би трябвало да наподобяват по този начин: за какво е допустимо да има укриване на налози в такава форма, по кое време ще последва политическа реакция и какво е нужно, с цел да стартират политически промени.
--------------------------------------------------------
Преводът и редакцията са на организация БГНЕС.
Източник: 3e-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР