Антикорупционната комисия е оттеглила иска си за конфискация срещу евродепутатката

...
Антикорупционната комисия е оттеглила иска си за конфискация срещу евродепутатката
Коментари Харесай

160 бона: КПКОНПИ се отказа от делото срещу Елена Йончева

Антикорупционната комисия е отдръпнала желае си за конфискация против евродепутатката Елена Йончева. Това видя „ Сега “ в деловодството на Софийския градски съд. Това се е случило преди седмица, като претекстът на КПКОНПИ е Тълкувателно решение на Върховния касационен съд от 18 май тази година. С него беше постановено, че се конфискува единствено налично имущество с непостоянен легален генезис, т.е. няма по какъв начин да бъде отнето нещо, което в края на изследвания от комисията 10-годишен интервал не е във владението на човек и не е преобразувано в друго имущество.

От определението на градския съд се схваща още, че КПКОНПИ е решила да отдръпна желае против Йончева на 7 юни. То не е дефинитивно и може да се нападна пред апелативния съд. Едва ли обаче Йончева, чиято отбрана също искаше прекратяването, ще оспори правосъдния акт.

Делото за конфискация беше заведено през 2021 година, когато комисията се ръководеше от Сотир Цацаров. Искът против Йончева беше на обща стойност 158 636 лева, образувана като общ брой от сумите, теглени от банкомат и на каса от Йончева от нейни сметки, както и от сметки на сдружението „ Офроуд “ ООД в КТБ.

Реклама

Производството за конфискация против Йончева следва повдигнатото й в първите дни на 2019 година обвиняване за пране на пари. През ноември 2018 година като основен прокурор Цацаров изиска имунитета на Йончева, която тогава бе народен представител от Българска социалистическа партия. Тя сама се отхвърли от отбраната, само че през 2019 година бе определена за евродепутат и още веднъж получи имунитет. Българската прокуратура изиска той да бъде свален от Европейския парламент, само че Екологичен потенциал отхвърли с разбиващи претекстове.

В настояването на Цацаров от ноември 2018 година се обясняваше, че Йончева се проверява за пране на пари в изключително огромни размери. То е формирано по сигнал от народни представители. Спецпрокуратурата проверява осъществени финансови интервенции с парични средства, присвоени от КТБ и прикривани посредством офшорна компания. Още тогава Йончева изрично отхвърли виновност и разгласи, че обвиняването е политическа поръчка поради разкритията й и нейната работа като народен представител.

Тогава тя написа на страницата си във Facebook: „ Обвинението, че работейки в интервала 2012-2014 година в Тв7 съм била финансирана по незаконен метод, е неуместно. Това е интервалът, в който снимах поредност от документални филми за войната в Сирия и дейностите на ислямистките организации в Алепо, за Турция и пълзящата ислямизация, за Украйна и началото на гражданската война.

Филмите са излъчени, а техниката за тяхното снимане и монтаж, както и за репортажите в директен ефир, е налична. Правителството и Б. Борисов започнаха да употребяват основаната и следена от тях Специализирана прокуратура за заплашване, за опасност, за обществено оскърбление на своите съперници. Опитват се да смажат тези, които демонстрират по какъв начин Шайката – тази проведена незаконна група, разграбва България. Това няма да ни спре “.

Източник: narod.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР