Шампионите от Балкан (Ботевград) завършиха 2019-а година с важна победа,

...

Балкан излъга Рилски спортист след драма в Самоков

Шампионите от Балкан (Ботевград) приключиха 2019-а година с значима победа, откакто завоюваха при визитата си на Рилски състезател (Самоков) с 94:93 (26:24; 24:32; 19:24; 25:13) в дербито на XIII кръг от постоянния сезон в Националната Баскетболна Лига.

Михайло Секулович вкара 17 точки за спечелилите, Кени Хол добави 15 точки, а Дейшон Найт и Станислав Цонков приключиха с по 14 точки.

Брендън Браун и Хавиер Джонсън отбелязоха по 22 точки за домакините, а Тихомир Желев и Евгени Хаджирусев приключиха с по 11 точки.

Самоковци поведоха с 4:0 след единствено 20 секунди игра, откакто се възползваха от неналичието на централизация в редиците на гостите, само че незабавно по-късно " зелените " от Ботевград демонстрираха класа и бързо изравниха. Следващите минути минаха при замяна на превъзходство, откакто първо Рилски състезател съумя още веднъж да се откъсне напред с 6-7 точки, само че отговорът на " зелените " този път бе по-категоричен - Балкан поведе за първи път от началото на мача и съумя да задържи минималната си преднина до края на интервала - 26:24.

Гонитбата в резултата продължи с цялостна мощ и през втората четвърт, като двата тима си размениха лидерската позиция неведнъж. Все отново, малко преди края на първото полувреме домакините от Самоков съумяха да поведат с малко по-голяма разлика, като с съществена заслуга бе съвсем съвършения мерник на възпитаниците на Людмил Хаджисотиров от зоната за три точки от началото на дуела - 12/17, като след 20 минути игра домакините водеха с 56:50.

Самоковци стояха по-добре на терена и при започване на третата четвърт, като това им оказа помощ да осъществят серия от 6:0, с която поведоха с двуцифрен задатък - 62:50. В идващите минути двата отбора за следващ път си размениха функциите, откакто Секулович и Найт бяха безпогрешни и върнаха Балкан единствено на три точки от противника – 61:64, само че това надалеч не бе всичко в тази част. В оставащите 5:42 минути до края на интервала Рилецо още веднъж пое надзор върху събитията на терена и след три елементи самоковци водеха с 11 точки – 80:69.

Решителната четвърт стартира равностойно, само че това се промени след средата на интервала, откакто след по-малко от пет минути игра центровете на домакините един от стълбовете на домакините – Бергстед и Кесар напуснаха дуела прибързано, откакто натрупаха по пет персонални нарушавания.

Ботевградчани усетиха слабото място на противника и бързо стопиха изоставането си на пет точки – 82:87 след точни стрелби на Радонич, Цонков и Хол, а всичко това принуди Людмил Хаджисотиров да вземе спиране при оставащи 4:37 минути.

Кадровите проблеми на домакините се отразиха на играта им, като 50 секунди преди сирената Балкан стигна до цялостен поврат след тройка на Цонков – 92:91. Оттук до края, драмата бе цялостна, откакто в последната офанзива домакините от Рилски състезател имаха късмет да измъкнат успеха, само че Евгени Хаджирусев не се ориентира вярно и потърси подаване вместо да стреля, с което подари успеха на Балкан (Ботевград) – 94:93.

Рилски състезател – Балкан 93:94 (24:26; 32:24; 24:19; 13:25)

Рилски състезател: Броун 22, Джонсън 22, Желев 12, Васов, Бергстед 8 (Хаджирусев 11, Кесар 6, Георгиев 9, Бозов 3, Илиев, Дудев, Михайлов)

Балкан: Найт 14, Минков 8, Радонич 13, Хол 15, Симеонов 7 (Христов, Ивков, Секулович 17, Маринов, Цонков 14, Димитров 6)