Приемането на Националния план за въвеждане на еврото в България,

...
Приемането на Националния план за въвеждане на еврото в България,
Коментари Харесай

Кирил Петков: Въвеждаме еврото от 1 януари 2024 г., БСП и ИТН са против!

Приемането на Националния проект за въвеждане на еврото в България, предусещащ влизане на страната ни в еврозоната от 1 януари 2024 година, е акцент на днешното съвещание на Министерския съвет.

Това разгласи министър председателят Кирил Петков, съгласно който това е значима насочна точка за развиването на България. Точката не фигурираше в първичния дневен ред.

Тази заран от Има Такъв Народ остро възразиха, че в обединението има сделка първо да се направи оценка на въздействието на Планът като се изчаква и разбор на министерството на финансите и на Българска народна банка.

Българска социалистическа партия поддържа влизането на България в Еврозоната, само че единствено след подробен разбор и отчет, съобщи по-рано проф. Румен Гечев, народен представител от Българска социалистическа партия. Той напомни и, че левицата има решение на конгреса за приемане на общата европейска валута. В същото време обърна внимание и на другите практики в другите постсоциалистически страни от Източна Европа.

Националният проект като документ е подготвен от дълго време, като бе пуснат за публично разискване още предишното лято. България залага като дата за въвеждане на еврото 1 януари 2024 година

В проекта се предлага сюжет за въвеждане на еврото без временен интервал - т.е. еврото ще влезе в обращение от началото на този интервал. Предвижда се националните банкноти да се употребяват паралелно с еврото единствено за един месец, до края на януари 2024 година

От датата на въвеждане на еврото всички разплащателни, депозитни, бюджетни и други сметки ще бъдат превалутирани гратис в евро. За превалутирането няма да има временен интервал.

То ще се прави посредством използването на неотменимо закрепения валутен курс сред еврото и лв..

Банките и пощите ще могат да обменят левове в интервал на 6 месеца без такса, след това могат да вкарат възнаграждение за услугата. Българска народна банка ще обменя левове без такси за безкрайно време.

За да се стигне до всичко това обаче, Съветът на Европейски Съюз би трябвало да вземе решение, че страната ни дава отговор на нужните условия. Сред тях е условието за ненадхвърляне на прага от 3% за недостига и невисок междинен ритъм на инфлацията.

Според наблюдаващи България може да има проблеми и с двата индикатора.

Страната ни е надалеч от оптимално оторизации предел за държавния дълг - 60% от Брутният вътрешен продукт.

От Има Такъв Народ към този момент не разясняват решението на кабинета да одобри проекта без поисканите спомагателни разбори. Българска социалистическа партия също упорства за разбор.

Депутатът от Българска социалистическа партия проф. Румен Гечев съобщи, че партията поддържа влизането на България в Еврозоната, само че и че всяка страна, която кандидатства или към този момент е член на Европейски Съюз, има право сама да реши по кое време и при какви условия да стане член на Еврозоната. Така да вземем за пример Швеция и Дания са решили да не се причисляват след референдум. Полша, Унгария и Чехия също не имат намерение в околните години да одобряват еврото, напомни националният представител.

Според социалистът страната ни би трябвало да намерения добре къде е България и какви преимущества би имала страната, избирайки да влезе в Еврозоната. Освен това, според съдружното съглашение, решението може да бъде взето единствено след разбор на Българска народна банка и финансовото министерство. " Докато не забележим тези два разбора и не ги дискутираме на съдружен експертен съвет, няма по какъв начин да слагаме щемпел за съответна дата “, изрично съобщи проф. Гечев.

Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР