Щирът е едногодишно растение от семейството на Щирови. Другото му

...
Щирът е едногодишно растение от семейството на Щирови. Другото му
Коментари Харесай

Опашат щир и неговите магически свойства

Щирът е едногодишно растение от фамилията на Щирови. Другото му известно наименование е амарант. Щирът принадлежи към плевелите по зеленчуците и на полето, пораства и по необработените стърнища. Използва се като фураж за домашни животни, а някои типове стават за храна на индивида, употребяват се като фалшификация или сурогат на зелениите.

Видове щир и потреблението им

 Опашат щир

Обикновен щир - той е бурен. Младият щир става за консумация като сурогат на зелените храни, основно спанак, а семената се употребяват като булгура. Подходящ е и за фураж на домашните животни.

Бял щир - също бурен, който се пасе от домашните животни. Има и декоративни типове от него, отглежда се като саксийно растение.

Метличест щир - Пасе се от домашните животни. От него става силаж, само че може да се яде от хората и домашните птици. Има и декоративни типове, които се гледат в саксии. Намира приложение в националната медицина.

Опашат щир - бива разнообразни сортове с височина от 60 до 120 сантиметра. Съцветията му са разклонени, оцветени в бяло-зелено или керемидено. Използва се за озеленяване на градини, а също и като изсушени зимни букети.

Магически свойства на опашатия щир

 Щир и неговите вълшебен свойства

Растението с латинско название Amarantus caudatus е добре познато на античните нации. В предишното те му приписвали вълшебен качества. В най-дълбока античност е употребен в езическите ритуални погребения.

Индианците в Мексико и Перу го употребявали доста като храна. Варели каша от неговите семена. В семената има упойващи субстанции, които ги правели радостни и те пеели по през целия ден. Амарантът бил растението на насладата, бодростта и безгрижието за индианците ацтеки и инки, които имали положителни знания за опашатия щир.

Освен това го употребявали интензивно и в ритуалите си. Жреците викали духовете на умрелите си предшественици, употребявайки изсушените цветове на щира.

Друго индианско поверие прибавя към опциите на щира и способността да лекува. Те считали, че в случай че болен човек носи на главата си венец от щир, ще оздравее по-бързо.

На щира е приписвано и магическото свойство да лекува разрушено сърце.

Вярвало се даже, че венецът от щир на главата може да направи индивида незабележим.

Източник: sanovnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР