Руската армия в края на третия месец от войната все

...
Руската армия в края на третия месец от войната все
Коментари Харесай

5 сценария за войната: Най-вероятният е ``Крах на Русия`` -

Руската войска в края на третия месец от войната към момента не е в положение да реализира сериозен прогрес на бойното поле, а някои публични лица и специалисти плануват огромна украинска контраатака след няколко седмици.

За това написа Wall Street Journal. Изданието проучва пет сюжета за края на войната в Украйна и тяхната възможност.

1. Крах на Русия

Силно стимулираните, добре въоръжени и тактически опитни украински сили се възползваха от слабостите на съветските военни. Руснаците се борят с неприятна логистика и съгласуваност на разнообразни детайли от акцията си. Те страдат от неприятно съоръжение и образование, а тук-там и от невисок строеви дух.

Повечето западни разбори за войната демонстрират, че проект Б на Москва – съсредоточаването на силите на изток и югоизток и разширение на позициите в Донбас – се развива доста по-бавно, в сравнение с руснаците се надяваха. Очевидният проект на Москва за обграждане на украинските сили наподобяват неосъществими. Междувременно западните оръдия M777 с огромен обхват, както и други оръжия също влязоха в боевете. Според Пентагона те към този момент вършат разлика.

Най-доброто, което някои анализатори могат да кажат за военните дейности на Москва досега е, че те не са се разпаднали.

„ Можете се каже, че руснаците са свършили много добра работа с армията си, като се има поради натиска, под който са “, споделя Лорънс Фридман, почетен професор по военни проучвания в Кралския лицей в Лондон. Но, прибавя той, „ армиите могат да бъдат нежни “.

Представители на западното разузнаване означават доста отводи за присъединяване във военни дейности измежду съветските войски. Те също по този начин настояват, че съветските елементи, които са били победени в борбата при Киев, са били хвърлени назад в борбата. Често това се случва с неприятно подготвени новобранци. Отбранителното разузнаване на Обединеното кралство счита, че потреблението на спомагателни сили, като бойци от Чечения, затруднява още повече Русия да координира силите.

„ Мисля, че сюжетът тук, който може би е малко недооценен, е опцията за същински колапс на Русия “, сподели Елиът Коен от изследователската група Център за стратегически и интернационалните проучвания във Вашингтон.

Според него " на някакво фундаментално равнище Путин към този момент загуби “.

„ На мен персонално ми е мъчно да си показва, че той ще се задържи на власт още дълго ", счита Коен.

2. Крах на Украйна

Въпреки тежките загуби, нанесени от украинците на съветските сили, които са добре документирани, има по-малко доказателства за това какъв брой са потърпевшите украинските сили. Публично наличната информация допуска, че загубите и вредите на съоръжение са обилни, само че западните оценки демонстрират, че жертвите са единствено дребна част от тези, понесени от руснаците. По оценки на НАТО са били убити, ранени или взети в плен до края на март 40 хиляди военни.

Превземането на Мариупол беше дълго чакана победа за Русия, откакто украинците, които бяха обсадени в стоманодобивния цех в продължение на съвсем три месеца, поставиха оръжие. Въоръжените сили на Москва също оказват мощен напън върху Украйна към Северодонецк и Лиман в Донбас, настояват анализатори.

Тъй като няма достоверни оценки за жертви и загуби на съоръжение, анализаторите търсят спомагателни сведения за положението на украинските военни.

Един от критериите, които анализаторите употребяват, е по какъв начин се борят. Ефективността на украинските сили ще бъде нараснала и от западната техника, която се влива в страната.

Майкъл Кларк, някогашен шеф на Royal United Services Institute, основан в Лондон мозъчен концерн за сигурност, споделя, че настояването на президента Байдън за 33 милиарда $ дълготрайна военна помощ на Конгреса е сигнал, че той „ ще направи всичко належащо, с цел да подсигурява, че Украйна няма да бъде победена ". Това доста понижава вероятността „ Украйна да падне “.

" Не мисля, че е евентуален провал в Украйна. Почти съм го изключил ", споделя Фридман - " Те имат мотивация и инерция. "

3. Безизходица

Войните постоянно стигат до патова обстановка, в която никоя от страните не смее да загуби. Западни представители предизвестяват, че спорът може да продължи през идната година или по-късно.

„ Войната постоянно е, или може да бъде, развой на конкурентен колапс, при който успеха отива на страната, която към момента удържа, макар че и участниците страдат извънредно. Това сигурно се случи през 1918 година “, посочва Коен, говорейки за края на Първата международна война война.

По думите му „ можете да си визиите патова обстановка, в случай че в действителност смятате, че руснаците са добре вкопани и издръжливи и могат да възстановят много ужасните загуби, които са претърпели “. Според него обаче подобен процес е малко евентуален. По-вероятно е украинците да употребяват своята подвижност и тактическо преимущество, с цел да избират места за места за офанзива и проникване на съветските линии.

Няколко анализатори декларират, че чакат, че в случай че Украйна успее да се опълчи на актуалната съветска атака в Донбас, украинците да засилят контраофанзивата си през идващите няколко седмици, започвайки сериозна фаза на войната. Според Кларк съветската войска е прекомерно дребна, с цел да реализира даже лимитирани цели в Украйна. Ключовата дълготрайна вероятност за Москва е дали напъните за набиране на солдати ще се увенчаят с триумф и дали въобще е допустимо да бъдат привлечени още 150 000 до 180 000 бойци към непрекъснатата съветска войска. Предвид нуждата от образование, новобранците няма да дойдат на бойното поле до края на годината.

„ Ако идната година руснаците могат да активизират огромни сили, тогава ще стигнем до задънена улица “, споделя той.

4. Настъпление на Украйна

След като пренасочиха силите си на изток и югоизток, руснаците наподобява са се втурнали да стартират поетапна атака, от време на време употребявайки войски, които са били изтласкани от Киев, вместо да чакат събирането на нови огромни сили.

В един миг руснаците ще спрат, а на този стадий западните оръжия са извънредно значими, считат анализаторите.

Далечният обхват на американските гаубици разрешава на украинците да нападат съветски войски, без да влизат в зоната на огъня. Украйна получава и друго западно съоръжение, като дронове Switchblade и Phoenix Ghost.

Ако украинците напреднат, идващият въпрос е къде ще спрат. Минималната цел за Украйна са контролните линии към 23 февруари т. година - денят преди съветската инвазия. Това ще разреши на Москва да управлява двата анклава в Донбас и Крим, които анексира през 2014 година

Ако украинците съумеят, прекъсването ще бъде политическо предизвикателство за украинския президент Владимир Зеленски, считат анализатори. Би било изкушаващо да изтласкат руснаците още повече.

Офанзивните интервенции са по-трудни от отбранителните. Преминаването през региони, където руснаците от дълго време са укрепени, би било амбициозно за Украйна. Външният напън върху Зеленски, изключително от европейците, за ограничение на офанзивата евентуално ще се ускори.

„ В миг, когато западните съдружници са разграничени по въпроса дали се опитваме да спечелим войната или да я прекратим за украинците ще е по-трудно да следват пътя, по който са вървели до момента “, споделя Кларк.

5. Ескалация

Някои анализатори в този момент се тормозят Путин да не се окаже прикрепен в ъгъла и да не се стигне до ескалация посредством потребление на тактически нуклеарни или химически оръжия на бойното поле.

Западните анализатори споделят, че това е малко евентуално. Дори и да се употребяват нуклеарни оръжия на бойното поле, спорът няма да ескалира автоматизирано в замяна на междуконтинентални балистични ракети сред Русия и Запада.

Използването на нуклеарни оръжия от Русия би нарушило табуто против потреблението им във война, което съществува от 1945 година Реакцията би била подобаваща, споделя Коен:

„ Предполагам, че в случай че Путин в действителност отиде толкоз надалеч, той ще се сблъска със съпротивата на директните си подчинени. “

Използването на такива оръжия би предизвикало заклеймяване на Русия от целия свят и евентуално в допълнение ще изолира съветската стопанска система, в това число посредством евентуално налагане на по този начин наречените вторични наказания, ориентирани освен към съветския бизнес, само че и към всяка компания, която прави бизнес в Русия.

Основният фактор против потреблението на такива оръжия съгласно анализаторите е, че те няма да обезпечат преимущества във военни дейности, при които двете страни са близо една до друга.

" Едно нуклеарно оръжие на бойното поле няма да помогне. Ще бъдат унищожени и част от съветските сили ", акцентира Фридман и прибавя, че химическите оръжия са сложни за ориентиране и са прекомерно рискови, което ги прави още по-неефективни.

Други два претекста за потреблението им, биха били да да се всее смут и да се повлияе на Киев, или да насърчат западните държавни управления да притиснат Украйна да търси мир. И двата разновидността са хипотетично правдоподобни, само че малко евентуални, споделят анализаторите.

Всяка приложимост на тези оръжия евентуално ще притегли Запада по-дълбоко в спора. Ядреният отговор от страна на западните сили е малко евентуален, само че вероятен.

Сегашните червени линии, които пречат на западните сили да организират въздушни интервенции в Украйна, евентуално ще отпаднат и може да се сътвори зона неразрешена за полети. Също по този начин съветският Черноморски флот може да се трансформира в евентуална цел за Запада. Предвид битката на съветските Военновъздушни сили против Украйна, един разумен състезател в Москва би желал да избегне директни конфликти с Военновъздушни сили на Съединени американски щати и другите западни страни.

Това повдига въпроса дали Путин е разумен състезател.

„ Путин може да направи нещо изцяло ирационално, само че това не значи, че нямаме метод да го спрем ", безапелационен е Фридман.

Източник: offnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР