През 2017 г. в групата на страните от Г-20 има

...
През 2017 г. в групата на страните от Г-20 има
Коментари Харесай

Bloomberg: Петте най-важни неща, които лидерите от Г-20 няма да свършат

През 2017 година в групата на страните от Г-20 има повече спорове, в сравнение с въпроси, по които има единодушие. Това трансформира срещата, която стартира през вчерашния ден в Хамбург, в минно поле за домакина - канцлера на Германия Ангела Меркел.

Меркел е получавала електорална поддръжка след сходни срещи на високо ниво в предишното. Този път обаче тя се интересува повече от това да управлява темперамента на някои от водачите и неприязънта, вместо да реализира някакъв прогрес по избрани въпроси, тъй че срещата най-вероятно ще бъде дефинирана от това какво няма да се случи, вместо от това какво ще се случи, написа Леонид Бершидски в коментар за Bloomberg.

Ето какво да не чакаме:

Някакъв пробив във връзка с търговията

Въпреки че Меркел неотдавна сподели, че нейна цел е да накара групата на Г-20 да изпрати " явен сигнал за свободните пазари и срещу протекционизма, както и да показва явен ангажимент към многостранната комерсиална система, " това няма да е допустимо поради наличието на щатския президент Доналд Тръмп, който показва хладнокръвен ангажимент към протекционистичните си предизборни обещания и който има проблем с комерсиалния остатък на Германия от търговията със Съединени американски щати.

Повечето останали водачи на срещата поддържат търговията, тъй че съдружниците на Тръмп изненадващо ще бъдат отвън залата за срещи, измежду 8-те хиляди стачкуващи, които към този момент влязоха в конфликт с 20-те хиляди служители на реда, които бяха изпратени в Хамбург за срещата.

Германският външен министър Зигмар Габриел съобщи, че сред Съединени американски щати и Европейски Съюз може да избухне комерсиална война. Той прикани двете страни да договарят, с цел да се избегне това, само че такива диалози към този момент е имало и те не доведоха до нищо.

Истинската цел на Меркел е да предотврати деянията на неприязън по време на срещата, изключително на обстоятелството, че огромни вести по отношението на търговията за Германия и останалите страни от Европейски Съюз идва от Брюксел, а не от Хамбург.

Японският министър председател Шидзо Абе посети централата на Европейски Съюз през вчерашния ден, с цел да подпише политически документ, който позволява множеството въпроси, отварящи пътя за сключването на голямо комерсиално съглашение на Европейски Съюз и Япония. Преговорите, които се влачат от години, се форсираха откакто Тръмп извади Съединени американски щати от Транстихоокеанското партньорство.

Някакъв напредък във връзка с климатичните промени

След като Съединени американски щати се отдръпна от Парижкото съглашение, други огромни страни потвърдиха още веднъж уговорката си, само че без единодушието на Тръмп е мъчно да си представим какво изказване биха могли да създадат дружно водачите от Г-20.

Някои водачи може да се опълчват на Тръмп на срещата, само че няма смисъл очевидното противоречие да бъде вписвано в крайната дефинитивна декларация.

Нищо значително от срещата сред Тръмп и съветския президент Владимир Путин

Тръмп дойде в Хамбург от Полша - една от дребното европейски страни, в които той може да чака топло посрещане, тъй като националистичното държавно управление в страната пристигна на власт с сходна изразителност на неговата.

Поляците приготвиха Тръмп да не бъде прекомерно другарски надъхан с Путин, като дадоха обещание да купят американска противоракетна система и желаят да сключат дълготраен контракт за доставка на щатски полутечен газ, с цел да лимитират зависимостта си от съветския енергиен импорт.

Работните места и комерсиалните преимущества са съществени въпроси за Тръмп, а Путин не може да предложи толкоз, колкото полското държавно управление.

Освен това Тръмп би трябвало да внимава да не наподобява прекомерно мек във връзка с Русия поради рецензиите, които той получава вкъщи за това. Срещата с Путин е планувана за през днешния ден и ще бъда следена от близко за възможни инкриминиращи признаци за прекомерна непосредственост сред двамата.

Бершидски чака Тръмп да направи съществено здрависване за пред медиите, само че не чака Путин да ласкае щатския президент поради неловкия подтекст на срещата. Путин евентуално ще бъде енигматичен и колеблив, като няма да остъпи и крачка обратно във връзка с Сирия или Украйна - двата евентуални предмета на разискване, съгласно Бершидски.

Той обаче може да насърчи внимателно Тръмп във връзка с търговията и споровете към климата с Европа. Разрив сред Съединени американски щати и Европа е една от най-съкровените цели на Путин.

Нищо значително във връзка с миграцията

Този въпрос е в програмата на срещата, само че единствено можем да пожелаем триумф за правенето на обща позиция, поради възгледите на Тръмп против имиграцията, правилата за брекзит на английския министър председател Тереза Мей, проблемите на италианския министър председател Паоло Джентилони, чиято страна има проблем със оправянето с притока на африкански мигранти през Средиземно море и горчивината на турския президент Реджеп Ердоган, който счита, че Европейски Съюз е омаловажила помощта на Турция по време на бежанската рецесия от 2015-2016 година

Срещата на министрите на вътрешните работи в Европейски Съюз в Талин има напълно малко по-големи огромни шансове за някакъв напредък.

Издигането на Европа като новата световна сигнална кула

Европейците заеха твърда позиция против Тръмп, като в това време държат Путин напрегнат. Незападните водачи обаче също имат свои цели, които преследват. Китайският президент Си Дзинпин е в лагера на Европейски Съюз във връзка с търговията и климатичните промени, а Тръмп не е удовлетворен от съгласно него незадоволителните старания на Си да разубеди Северна Корея по отношени на нуклеарната й стратегия.

В същото време Китай се съгласи да отпусне огромни заеми на две съветски държавни компании, които попадат под глобите на Съединени американски щати. Японският министър председател Шиндзо Абе се пробва да поддържа другарски отношение с Тръмп и му предложи помощ във връзка със Северна Корея.

Индийският министър председател Нарендра Моди пък се пробва да е другар с всички, заобикаляйки утежняване на връзките с Тръмп и Путин. Същото важи и за новия престолонаследник на Саудитска Арабия Мохамед бин Салман.

Динамиката на срещата в Хамбург прави Г-20 по-малко ефикасна група, от когато и да било. Окончателната декларация евентуално ще бъде изпълнена с доброжелателни фрази по повод здравето в международен мащаб, дигитализацията, равноправността сред половете, развиването на Африка и бариерите за финансиране на тероризма, само че в свят, който е все по-многополюсен и завършен от двустранни съглашения и изменящи се многостранни конфигурации, описът от неща, по които всички водачи могат да реализира единодушие, понижава.

Роден от финансовата рецесия, която изискваше съгласувани дейности от международните водачи, форматът на Г-20 губи значителност и е потребен само като комфортен конгрес за двустранни срещи, като тази сред Тръмп и Путин.

Меркел и жителите на Хамбург, чийто град е блокиран поради строгите ограничения за сигурност, към този момент чакат края на срещата.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!
Източник: blitz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР