От понеделник след Цветница започва Страстната седмица за православните християни.

...
От понеделник след Цветница започва Страстната седмица за православните християни.
Коментари Харесай

Започва Страстната седмица! Вижте кои любими имена черпят днес

От понеделник след Цветница стартира Страстната седмица за православните християни. Наречена още "Седмицата на страданията ", тя е последната седмица от земния живот на Иисус Христос.
Всеки ден от тази седмица се назовава Велик - Велики понеделник, Велики вторник и по този начин нататък. Тя е последната от Великденския пост и на всеки един ден от нея се правят специфични служби от Църквата.
Според православния календар кулминационната точка на буйната седмица е Христовото Възкресение.
Понятието „ буйна “ идва от старобългарската дума за „ страдалчество “.
Според евангелските текстове, на Велики понеделник Иисус Христос влезнал в Йерусалимския храм и го намира цялостен с търговци. Той изгонил търговците, тъй като храмът е дом за молитва, а не пазарище. В Евангелието се приказва за проповедта на Иисус в храма и изреченото от него проклинание над безплодната смокиня - знак на човешката душа, която не познава молитвата, покаянието и не носи духовни плодове.
На Велики вторник Христос проповядва в храма и дава своите последни нравствени директиви, споделя притчата за десетте мъдри девици, очакващи идването на Господа и притчата за гениите. Христос прави пророчества за ориста на град Йерусалим.
На Велика сряда Христос е посетен от покаяла се грешница, която в терзанието си счупва съда с драгоценното миро. Провежда се Тайната вечеря на Божия наследник с Апостолите, по време на която Той им споделя, че един от тях ще Го съобщи. Юда излиза и Го предава, а през нощта против четвъртък Христос се моли в Гетсиманската градина до идването на предателя и залавянето Му.
На Велики четвъртък е произнесена смъртната присъда над Иисус Христос и е доказана от Пилат Понтийски. В същата довечера, която съгласно еврейските вярвания, е началото на следния ден (след залез) Той е разпнат.
Разпети петък е Денят на великите премеждия на Христос, когато е разпънат на кръст. Служи се така наречен „ Опело Христово “.
Великата събота е ден на недоволството и погребението на Иисус Христос от майка му Света Богородица и дами, носещи миро. Гробът му е запечатан и пред него е сложена стража.
На идващия ден е светлото Христово възкресение. Отново службата стартира през нощта - в събота вечер. В българската домашна православна традиция всеки от дните на Страстната седмица се отбелязва по необикновен метод. Понеделник, вторник и сряда са отредени за разтребване у дома, като на рутинната активност се придава и алегорично пречистващ темперамент — прави се за здраве. На Велики четвъртък се съблюдава строга възбрана за работа, боядисват се великденските яйца. На Велики петък в Западна България се украсяват боядисаните яйца с разнообразни претекстове. Ходи се на черква и се минава под масата три пъти за здраве. На Велика събота нормално се месят и пекат обредните великденски хлябове. Традиционно, дните към Великденските празници са почивни - тази година това са дните сред 6 (петък) и 9 април (понеделник) в това число.
Днес имен ден честват мъжете, които гордо носят името Виктор, както и дамите, които се "кичат " с купата Виктория.
Източник: bulnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР