Освен използването на социални мрежи близо 70% от децата са

...
Освен използването на социални мрежи близо 70% от децата са
Коментари Харесай

Проучване: Над 50% от децата влизат в социални мрежи поне 5 пъти на ден

Освен потреблението на обществени мрежи близо 70% от децата са в интернет пространството ежедневно сред един и три часа. Почти 100% от децата сърфират през мобилен телефон.

 

Изследването демонстрира, че 55% от учениците играят в мрежа с хора, които не познават. 66% са получавали предложения за другарство от непознати, 22% споделят, че поканите от непознати са за срещи онлайн с тях. Към 21% от децата са отправяни оферти за дарове от непознати. 34% познават хора с подправени профили в обществените мрежи. Същият % интервюирани признават, че самите те са обиждали други деца онлайн.

 

Положителна наклонност е, че се усилват учениците, които са осведомени с настройките за дискретност – над 80%, 62% от децата споделят, че разискват с родителите си по какъв начин да сърфират безвредно.

 

Близо 77% от децата ще се извърнат към родителите си, в случай че се почувстват застрашени или унизени онлайн. 14% от запитаните са били жертви на кибертормоз, като 9% от тях споделят, че този тип тормоз продължава, макар че са алармирали способените институции.

 

Близо 90% от учениците схващат за тормоз в онлайн пространството публикуването на фотоси и видеа, които могат да ги злепоставят. Половината от интервюираните деца прибавят към това и изнудване за нещо, както и разпространение на клюки.

 

Повече от половината деца, взели участие в изследването – 552 са попадали в чат, в който се употребява нецензурна тирада, 493 са били очевидци на жестоко държание онлайн, 230 деца споделят за обиди по отношение на външният им тип.

 

Всички са показали, че следват най-много настоящите за тях инфлуенсъри и ютубъри.

Проучването измежду учениците на територията на община Варна за сигурност в интернет е второто, което Държавната организация за протекция на детето дружно с Черноморска академия за сигурност осъществят. Миналата година такова беше извършено и в София.

 

Според разбор на Черноморска академия за сигурност, възложен на ДАЗД, сред двете изследвания се регистрира позитивна наклонност и повишаване с 4% на родителите, които се грижат за настройките за дискретност на децата си.

 

Увеличение с 6% се следи и при децата, които декларират подготвеност да приказват с родителите си и да алармират, в случай че има опит да бъдат унизени онлайн. Отчита се и близо 4% по-малко деца жертва на онлайн тормоз, съпоставяне с данните от преди близо година.

 

Като една от аргументите за тези цифри, Черноморска академия показва в разбора си програмата " Киберзащитници ", която е с присъединяване на Държавната организация за протекция на детето. Тя е основана да увеличи информираността на обществото за предварителна защита на кибертормоза против деца в мрежата.

 

През актуалната година предстоят изследвания с деца по тематиката за кибертормоза и в други области на страната.
Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР