Най-късно до средата на 2019 г. се очаква да приключат

...
Най-късно до средата на 2019 г. се очаква да приключат
Коментари Харесай

До средата на 2019 г. готови сградите, които се санират по Националната програма

Най-късно доникъде на 2019 година се чака да приключат дейностите по обновяването на всички 2022 жилищни здания в страната, които се финансират по Националната стратегия за енергийна успеваемост на многофамилни жилищни здания.

Около 7000 са записаните сдружения на притежатели на многофамилнми жилищни здания в страната към днешна дата. В тях са включени към 1 млн. български жители, които имат интерес да подхващат ограничения за енергийна успеваемост. Това регистрира заместник-министърът на районното развиване и благоустройството Малина Крумова.

Това оповестиха от министерството.

Изказването бе направено по време на интернационалната конференция " Устойчиви градове - нови благоприятни условия и провокации пред общините ", проведена от " Хабитат България " като част от план " Build Solid Ground ".

Преди това ще предложим и новия модел, по който програмата за саниране ще продължи. Заместник-регионалният министър означи, че в границите на актуалната стратегия се чака да бъдат актуализирани общо към 11,5 млн. кв. м разгъната застроена повърхност, което съставлява към 150 хиляди жилища с близо 350 000 живущи. В рамките на програмата са били заети към 70 000 лица, както от строителните компании, по този начин и консултанти, проектанти, инженери и производители на строителни материали, сподели още тя.

" Нашите разбори сочат, че в страната би трябвало да се обновят съвсем 44 000 жилищни блока, като с наличното финансиране обгръщаме единствено 2022 от тях. Останалите 42 хиляди ще се реновират по нов механизъм, уточни Крумова. Възможните източници за тази цел са съфинансиране от притежателите на жилища, които са най-заинтересовани от мярката, европейски стратегии, интернационалните финансови институции, търговия с излъчвания и други Зам.-министър Крумова регистрира, че резултатите от програмата за енергийна успеваемост са обилни. Анализите сочат, че единствено от блоковете, санирани до 2017 година, са спестели над 157 килотона въглероден диоксид и 470 000 мегаватчаса електрическа енергия годишно.

При довеждане докрай на всички 2022 здания ще се пести близо 1 млн. мегаватчаса електрическа енергия на година и двойно повече нездравословни излъчвания. Отчита се и повишение на температурата до 5 градуса в освежен апартамент, а сметките за отопление са намалели с 40 до 60 на 100. " Най-сериозно икономисване се регистрира при семействата, които се отопляват на твърдо гориво - дърва и въглища, които са и най-големите замърсители на въздуха през зимата ", сподели още Крумова. Ползите са и във връзка с покачвания топлинен комфорт на жилищата, а оттова и опцията за отопляване на повече пространства, което е директно обвързвано със здравето на хората, енергийно икономисване, понижение на нездравословни излъчвания, възстановяване образа на градовете, нараснала стойност на жилищата, икономисан финансов запас за притежателите, който се влага за други действия и така нататък " Министерство на регионалното развитие е за продължение на програмата и е уверено, че общините би трябвало да запазят дейната си роля в бъдещото й ръководство ", безапелационна бе зам.-министър Крумова.

До 2025 година програмата би трябвало да продължи с изключение на с въвеждане на различен източник на финансиране, и с диференцирана поддръжка съгласно разликите на районите в страната, а не по уеднаквен модел. Важно е да се заложи и приоритизация, която да насочи програмата към стопански изостаналите райони, градовете с най-мръсен въздух, насърчаване към включване в Топлоелектрическа централа и други Бъдещата стратегия би трябвало да подчертава постройките да се доставят с ограничения за енергийна успеваемост, отговарящи на клас " B ", разширение на обсега с действия като запазване на въздуха, замяна на отоплителни и горивни съоръжения.

Освен това би трябвало да се включат и еднофамилните жилищни здания и залагане на повече ограничения с възобновими енергийни източници и замяна на ВиК системите.

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР