Защо коронавирусът е по-слаб в Източна Европа? Пет теории
Настоящата коронавирусна рецесия продължава от няколко месеца и макар че обстановката може да се промени когато и да е, в този момент все пак можем деликатно, употребявайки съществуващите числа, да идентифицираме и оценим някои трендове, аномалии и характерности. В световен мащаб в този момент евентуално сме на върха на „ първата вълна “, която евентуално към момента продължава. Разбира се, обстановката е друга на всички места, само че ние се фокусираме върху района, който е най-близо до нас - Европа. Всеки ден в Европа хиляди хора умират от ковид, само че линейните и по-важно логаритмичните криви ни демонстрират, че неконтролираното разпространяване на вируса към този момент е в предишното. Разбира се, този оптимизъм значително се основава на обстоятелството, че обстановката „ се управлява “ (изолация, строги ограничения...). Новото предизвикателство обаче към този момент е на хоризонта, защото в доста близко бъдеще доста страни имат намерение да отслабят въведените ограничения, насърчавани от най-новите данни. Дали тази стъпка ще бъде вярна или ще стане извънредно рискова (увертюра към „ втората вълна “), скоро ще разберем. Във всеки случай по-мъдро постъпват тези страни, които изчакват и гледат по какъв начин ще се развие обстановката в тези страни, които взеха решение да облекчат ограничаващите ограничения, написа хърватското онлайн издание Advance в материал, преведен от " Фокус ". Ето какво гласи той:
Когато преглеждаме наличната статистика, не можем да не видим какъв брой огромна е разликата в броя на болните и умрелите сред Западна и Източна Европа. В този случай даже не е нужно да се занимаваме с установяването на границата, където Западът „ стартира “ и къде е Изтокът. Разграничителната линия може да бъде обрисувана сред някогашния социалистически блок и демократичния западен лагер. Разликата е поразителна и прекомерно забележима, с цел да не я проучваме. Дали е пристигнал моментът за това или е прекомерно скоро, времето ще покаже, само че си коства да опитаме.
Да вървим по ред. Ще стартираме с популацията. В момента на територията на Европа живеят към 740 милиона души. В тази цифра ще включим Русия (да, по-голямата част от нея в действителност се намира в Азия, само че множеството от жителите на Руската федерация, 110 от 143 милиона, живеят в Европа). За съпоставяне: популацията на Европа е два пъти по-голямо от популацията на Съединените щати (около 327 милиона) и съвсем половината от това на Китай (около 1,4 милиарда).
Сега разделяме популацията на Европа на източно и западно в сходство с политическите граници от времето на социалистическия блок. Ще отнесем територията на някогашна Югославия и всички, които в миналото са живели в Източна Германия, към „ Източна Европа “ (между другото, точно те могат да изиграят решаваща роля в нашия анализ).
Като сумираме цялото население от всички страни от някогашния социалистически блок, т.е. всички „ зад желязната завеса “ (и някои „ начело “, т.е. СФРЮ), получаваме 300 милиона души. По този метод Източна и Западна Европа не са тъкмо разграничени на 50 на 50, само че за задачите на нашето изследване одобряваме, че съотношението е почти същото (ако вземем поради и „ коренните “ поданици на Източна Европа, които работят в западни страни, цифрите ще бъдат още по-близки), Така в източната част на Европа живеят към 40% от популацията на Европа, а в западната - към 60%.
Следващият параметър, от който се нуждаем, е броят на инфектираните и броят на смъртните случаи, провокирани от COVID-19 в Източна и Западна Европа. Ако се обърнем към съответната отворена статистика, получаваме следното.
Брой инфекции в Източна Европа: 41 796
Броят на случаите на заразяване в Западна Европа: 705 110
Броят на смъртните случаи в Източна Европа: 1 011
Брой на смъртните случаи в Западна Европа: 60 297
(Данни към 9 април 2020 г.)
Не е належащо да подчертаваме настрана какъв брой голяма е разликата в числата. Въпреки че приказваме за относително подобен брой хора (съотношение 60 на 40 в интерес на Западна Европа), разликата в броя на случаите и най-важното - смъртните случаи е извънредно огромна. Според тези данни в Западна Европа има 17 пъти повече случаи и до 60 пъти повече смъртни случаи.
Въз основа на тези данни може да се пресметна, че в този момент на всеки 296 735 души в Източна Европа има една гибел от ковид, а в Западна Европа - една гибел на 7 130 души.
Повтарям, че това са данни към девети април 2020 година Като се има поради, че рецесията към момента е в разгара си, всичко може да се промени, макар че най-вероятно съотношенията няма да се трансформират прекалено много.
Сега би трябвало да се опитаме да разберем за какво разликата е толкоз огромна. В тази връзка могат да бъдат дефинирани няколко теории. Ще ги изброя по-долу, без значение от правдоподобността им.
Теория номер едно. Данните са неточни или същински цифри са скрити
Как можем да сме сигурни в данните, показани като публични? Световната здравна организация, чиито представители работят във всички страни по света, счита тези данни за надеждни. Разбира се, методите за събиране на данни (въпреки че това не би трябвало да бъде така) могат да варират в обособени страни и също зависят от някои други фактори. Така че множеството специалисти са съгласни, че същинските цифри за всички страни по света са съвсем сигурно доста пъти по-големи от посочените, най-малко във връзка с броя на инфектираните хора. Според оценките действителният брой на инфектираните COVID-19 в света може да е 10 или даже 20 пъти по-висок от оповестения. Причината, несъмнено, е, че не се организират задоволително проби и, несъмнено, в случай че една от страните тества по-малко, тя ще има по-малък брой инфектирани COVID-19.
Има и догатки, че най-малко някои страни в Източна Европа крият същинската обстановка, съзнателно занижавайки броя на инфектираните и умрелите. Такива догатки и обвинявания постоянно са голословни. Същото нещо беше казано (и продължава да се говори) за Китай, само че факт е, че градът Ухан и провинция Хубей още веднъж са отворени и Китай не би се наел да стреля в личния си крайник. В допълнение, те могат да бъдат упрекнати в скриване на същински данни по политически аргументи.
Разбира се, броят на инфектираните може да бъде елементарно прикрит, можете да извършите неточност или просто да не ги идентифицирате. Но има втора статистическа колона - броя на смъртните случаи и тази цифра към този момент е по-трудна за скриване. Например, измежду страните от някогашния социалистически блок Хърватия има едни от най-хубавите индикатори. Ако данните за жертвите в Хърватия са били скрити, това към този момент щеше да се знае, защото страната е дребна, а действителните данни щяха да намерят „ път “ към обществото.
Следователно, несъмнено, не може изцяло да се отхвърли теорията за неточните или скрити данни и те би трябвало да бъдат взети под внимание. Ако обаче това е по този начин, малко евентуално е скритите данни да понижат доста разликата сред инфектираните и умрелите от COVID-19 в Западна и Източна Европа.
Теория номер две. Вирусът не се е популяризирал на изток по този начин, както на запад
Тази доктрина към този момент е по-конкретна. Всеки, който в миналото е виждал интерактивна карта на въздушното придвижване над Европа, схваща какъв брой по-оживен е въздушният превоз на запад, в сравнение с изток. Картата ясно демонстрира разликите в плътността на придвижването във въздуха над Източна и Западна Европа. Същото беше през януари тази година, когато множеството страни към момента не възприемаха коронавирусът като нещо извънредно рисково. С други думи, вирусът, който дойде от Китай, съумя да се популяризира доста повече в цяла Западна Европа с помощта на гъстата мрежа въздушни връзки.
В това ли се крие повода за какво на изток има толкоз по-малко инфектирани и умряли? Може би частично, само че и в тази доктрина има слаби места. COVID-19, както знаете, е доста заразна болест и измина задоволително време сред нейното разпространяване и въвеждането на строги ограничения. С други думи, вирусът съумя да се популяризира необятно в източната част на Европа. Въпреки това е реалност, че западната част на Европа е „ по-популярна “ от източната (картите красноречиво свидетелстват за това: в небето над Украйна, Румъния и Полша са добре забележими „ пустоти “). Тази доктрина би трябвало да се вземе поради при изясняване на обстановката.
Теория номер три. Манталитет
Тази тематика се разисква от първите дни на актуалната коронавирусна рецесия. Когато Китай стартира да вкарва извънредно сурови ограничения и затвори провинция Хубей, мнозина към този момент се питаха дали е допустимо да принудят европейски жител да направи нещо сходно. Трудно... Нещата обаче стоят по-зле със западноевропейците, в сравнение с с източноевропейците, тъй като да им наложат нещо е още по-трудно. Защо? Заради манталитета, т.е. добития опит, несъмнено. Жителите на Източна Европа от десетилетия живяха под еднопартийно комунистическо ръководство. Всички тези режими (някои повече, други по-малко, само че в последна сметка всички) изискваха послушание от своите жители. Изминаха 30 години от този момент, само че методът на мислене в някои случаи, несъмнено, остана същият. По-специално, като предписание там заповедите не се разискват, а се извършват.
По принцип за някои това може да звучи дивашко. В допълнение, този фактор може да повлияе на вътрешната политика на източноевропейските страни, където ръководещите са по-често властнически, за разлика от техните западни сътрудници. Обаче в този момент, в този ексклузивен интервал, този нрав евентуално избавя.
Разбира се, и на нас медиите ни посочваха фрагменти, на които се виждаха такива, които не съблюдават дистанцията, вървят в огромни групи и така нататък Но всичко това са изключения. Огромното болшинство съблюдава ограниченията. Градове, като Загреб, Белград, Братислава, Варшава, Москва, Рига, Прага, Букурещ, София и други през тези дни са „ извънредно пусти “, което не може да се каже за някои градове в Западна Европа. В Съединени американски щати ситуацията е още по-лошо и всеки ден, да вземем за пример, губернаторът на щата Ню Йорк Андрю Куомо внезапно го осъжда.
По един или различен метод, само че спазването на предписаните ограничения в тази обстановка оказва помощ. Освен това, съгласно някои изследвания, ограниченията в Източна Европа като цяло са по-строги, в сравнение с в Западна.
Тази доктрина, несъмнено, може още по-добре да изясни от кое място идва такава голяма разлика сред Източна и Западна Европа в броя на инфектираните и умрелите от ковид хора.
Теория номер четири. Генетика
Самият вирус към момента не е добре прочут. Все още не можем решително да изброяваме всички способи за предаването му. Факт е, че във всички страни по света има случаи на пациенти, които едвам виждат признаците си, както и случаи, когато здрави и младежи умират от вируса COVID-19. Експертите са съгласни, че генетиката може да играе доста огромна роля. В тази връзка към този момент интензивно се водят задълбочени проучвания.
Факт е, че по-голямата част от източноевропейците са славяни със характерни генетични черти. Разбира се, има ли това нещо общо с доста по-ниския % на смъртните случаи в Източна Европа, ще разберем единствено когато тази доктрина бъде доказана на процедура и към този момент може да се отнесе единствено към региона на догатките. Срещу „ славянската доктрина “ да вземем за пример приказва също, че всичко се развива добре в тези страни, където по-голямата част от жителите не са славяни (балтийските страни, Румъния, Албания).
Теория номер пет. Източна Европа е имунизирана против туберкулоза
Всички гореизложени теории, взети дружно, може да са фактор за по-ниския брой на жертвите в Източна Европа в съпоставяне със Западна. Като се има поради обаче, че смъртността на Запад към този момент е 60 пъти по-голяма, последната доктрина може би е най-надеждната. Има една съществена разлика сред Източна и Западна Европа: цяла Източна Европа е имунизирана с БЦЖ - ваксина против туберкулоза. Тази ваксина е изобретена още при започване на ХХ век, а цялостното й име звучи по този начин: Bacillus Calmette–Guérin. Тя е кръстена на двама френски микробиолози, които са я измислили: Алберт Калмет и Камил Герин.
Туберкулозата е постоянно и в доста случаи съдбовно заболяване. То се предизвиква от разнообразни варианти бактерии, които заразяват белите дробове. Туберкулозата се предава посредством въздушни капчици, когато пациентите с остра туберкулоза кашлят или кихат. В множеството случаи болестта протича без признаци и е прикрито, само че в един от 10 случая става остро. Ако туберкулозата не се лекува, тогава тя заплашва със гибел в 50% от случаите. Типични признаци на остра туберкулоза са хронична кашлица с кърваво течение, нараснала температура, изпотяване през нощта и загуба на тегло (туберкулозата се назовава също „ изсъхване “, защото пациентите губят телесно тегло, „ изсъхват ”).
Заболяването се популяризира необятно след Втората международна война и тогава се наложи доста нови лечебни заведения да бъдат построени особено за лекуване на хора, инфектирани от туберкулоза.
БЦЖ имунизацията е единствената ваксина, която работи сполучливо за попречване на туберкулоза и макар че болестта се предизвиква от бактерия, е потвърдено, че имунизацията е ефикасна против някои вирусни инфекции.
Както към този момент загатнах, имунизацията против туберкулозата се е прилагала (и продължава да се прави) в цяла Източна Европа. Като превантивна мярка имунизацията най-често се прави на новородени или най-късно до края на първата година от живота.
Но в случай че туберкулозата е толкоз съществено бактериално заболяване, тогава за какво единствено популацията на Източна Европа е имунизирано против нея? Има съответна причина за това. Факт е, че туберкулозата постоянно се назовава „ болест на бедните “. Разпространява се в неприятни условия, когато няма задоволително храна или е неприятна, или при други неподходящи условия на живот. С други думи, в социалистическия блок имаше проблеми с всичко гореизброено и по тази причина популацията беше изложено на по-голям риск от заразяване с туберкулоза. Поради това е осъществена наложителна имунизация на всички деца. В Западна Европа имунизацията с БЦЖ не се организира от доста дълго време, като се изключи някои страни, в които са имунизирани разнообразни категории жители (Италия, Канада, САЩ).
В Европа има някои изключения, които приказват доста. Струва си да съпоставим Португалия и Испания. Защо? Защото Португалия е една от дребното страни в Западна Европа, която имунизира с БЦЖ!
Ето последните данни за Португалия и Испания на 9 април 2020 година
Общото население на Португалия: 10 милиона
Общото население на Испания: 47 милиона
Брой на инфектираните в Португалия хора: 13 141
Брой на инфектираните в Испания хора: 148 220
Брой на смъртните случаи в Португалия: 380
Брой на смъртните случаи в Испания: 14 792
Повтарям, че тези числа приказват сами за себе си. Испания може да е съвсем пет пъти по-голяма от Португалия във връзка с популацията, само че там има 39 пъти повече смъртни случаи. Ако използван към тази особеност всички горепосочени теории, тогава това, което се отнася до БЦЖ, наподобява може би най-правдоподобно.
Показателен образец е и Германия, където на територията на някогашната (социалистическа) Източна Германия има три пъти по-малко жертви. Разбира се, в някогашната Германска демократична република жителите са били имунизирани с ваксина БЦЖ, както в целия социалистически блок.
Проучванията към момента би трябвало да бъдат допълнени, само че наличните данни към този момент ни показват вероятни пояснения. Броят на жертвите е доста по-нисък в страните, където популацията е имунизирано с БЦЖ. Както споделих, тази ваксина дава на хората имунитет против туберкулоза, само че може да се допусна, че БЦЖ пази или най-малко оказва помощ за по-добро противопоставяне на COVID-19. Въпреки че туберкулозата е бактериална, а COVID-19 е вирусно заболяване, те си наподобяват по това, че нападат най-вече белите дробове и дихателната система, а отбраната, която БЦЖ дава, е ефикасна, най-малко частично, в случаи на новия ковид.
Понастоящем няколко страни организират проучвания за успеваемостта на БЦЖ против ковид (Австралия и Холандия).
Нека още веднъж да ви напомня, че приказваме за „ нов ковид “ - вирус, чиито свойства към момента не са ни известни и в този момент, когато повече от един милион и половина хора по света са се заразили (реалният брой може да доближи 15 - 30 милиона), евентуално вирусът мутира. Независимо от това, всяка информация, която ще помогне за дейно справяне с този вирус, е извънредно нужна. Рано е да се каже, че БЦЖ е избавление за света, само че най-малко можем да се надяваме.
Заключение
Едно е несъмнено. Сега броят на инфектираните и умрелите в Западна и Източна Европа е радикално друг и всички теории, които изложих тук, може да са фактори за това (очевидно има и други). Борбата против ковид, който сложи на пауза 2020 година, продължава.
Разбира се, с изключение на Източна Европа, има и други аномалии. Например, Нова Зеландия, където имаше единствено една гибел и няма имунизации с БЦЖ. Но Нова Зеландия е друга история. Нейното умно управление затвори страната авансово (и бързо върна жителите си) от външния свят и в този момент те могат единствено да се радват, че реагираха в точния момент.
Безспорно обстановката по света ще се усложни още повече, в това число в източната част на Европа. Но актуалните данни към този момент ясно демонстрират кои страни ще страдат най-вече. Надяваме се, че „ пикът “ е тъкмо зад ъгъла, само че остават доста незнайни. Ще стане ли вирусът сезонен? Кога ще се появи налична ваксина (нова или основана въз основата на към този момент работещата БЦЖ)? Доколко е мутирал към този момент вирусът? Каква е действителната смъртност? Може ли излекувано лице да се болести още веднъж? В последна сметка ще има отговор на всички тези въпроси и колкото по-рано се случи това, толкоз по-добре.
В момента Източна Европа съумява да избегне драмата, която следим в Италия, Испания, Съединени американски щати и други страни. Но Източна Европа никога не би трябвало да се „ отпуска “ и да разреши да се случи сходно нещо.
Всичко за ковид следете ТУК.
Когато преглеждаме наличната статистика, не можем да не видим какъв брой огромна е разликата в броя на болните и умрелите сред Западна и Източна Европа. В този случай даже не е нужно да се занимаваме с установяването на границата, където Западът „ стартира “ и къде е Изтокът. Разграничителната линия може да бъде обрисувана сред някогашния социалистически блок и демократичния западен лагер. Разликата е поразителна и прекомерно забележима, с цел да не я проучваме. Дали е пристигнал моментът за това или е прекомерно скоро, времето ще покаже, само че си коства да опитаме.
Да вървим по ред. Ще стартираме с популацията. В момента на територията на Европа живеят към 740 милиона души. В тази цифра ще включим Русия (да, по-голямата част от нея в действителност се намира в Азия, само че множеството от жителите на Руската федерация, 110 от 143 милиона, живеят в Европа). За съпоставяне: популацията на Европа е два пъти по-голямо от популацията на Съединените щати (около 327 милиона) и съвсем половината от това на Китай (около 1,4 милиарда).
Сега разделяме популацията на Европа на източно и западно в сходство с политическите граници от времето на социалистическия блок. Ще отнесем територията на някогашна Югославия и всички, които в миналото са живели в Източна Германия, към „ Източна Европа “ (между другото, точно те могат да изиграят решаваща роля в нашия анализ).
Като сумираме цялото население от всички страни от някогашния социалистически блок, т.е. всички „ зад желязната завеса “ (и някои „ начело “, т.е. СФРЮ), получаваме 300 милиона души. По този метод Източна и Западна Европа не са тъкмо разграничени на 50 на 50, само че за задачите на нашето изследване одобряваме, че съотношението е почти същото (ако вземем поради и „ коренните “ поданици на Източна Европа, които работят в западни страни, цифрите ще бъдат още по-близки), Така в източната част на Европа живеят към 40% от популацията на Европа, а в западната - към 60%.
Следващият параметър, от който се нуждаем, е броят на инфектираните и броят на смъртните случаи, провокирани от COVID-19 в Източна и Западна Европа. Ако се обърнем към съответната отворена статистика, получаваме следното.
Брой инфекции в Източна Европа: 41 796
Броят на случаите на заразяване в Западна Европа: 705 110
Броят на смъртните случаи в Източна Европа: 1 011
Брой на смъртните случаи в Западна Европа: 60 297
(Данни към 9 април 2020 г.)
Не е належащо да подчертаваме настрана какъв брой голяма е разликата в числата. Въпреки че приказваме за относително подобен брой хора (съотношение 60 на 40 в интерес на Западна Европа), разликата в броя на случаите и най-важното - смъртните случаи е извънредно огромна. Според тези данни в Западна Европа има 17 пъти повече случаи и до 60 пъти повече смъртни случаи.
Въз основа на тези данни може да се пресметна, че в този момент на всеки 296 735 души в Източна Европа има една гибел от ковид, а в Западна Европа - една гибел на 7 130 души.
Повтарям, че това са данни към девети април 2020 година Като се има поради, че рецесията към момента е в разгара си, всичко може да се промени, макар че най-вероятно съотношенията няма да се трансформират прекалено много.
Сега би трябвало да се опитаме да разберем за какво разликата е толкоз огромна. В тази връзка могат да бъдат дефинирани няколко теории. Ще ги изброя по-долу, без значение от правдоподобността им.
Теория номер едно. Данните са неточни или същински цифри са скрити
Как можем да сме сигурни в данните, показани като публични? Световната здравна организация, чиито представители работят във всички страни по света, счита тези данни за надеждни. Разбира се, методите за събиране на данни (въпреки че това не би трябвало да бъде така) могат да варират в обособени страни и също зависят от някои други фактори. Така че множеството специалисти са съгласни, че същинските цифри за всички страни по света са съвсем сигурно доста пъти по-големи от посочените, най-малко във връзка с броя на инфектираните хора. Според оценките действителният брой на инфектираните COVID-19 в света може да е 10 или даже 20 пъти по-висок от оповестения. Причината, несъмнено, е, че не се организират задоволително проби и, несъмнено, в случай че една от страните тества по-малко, тя ще има по-малък брой инфектирани COVID-19.
Има и догатки, че най-малко някои страни в Източна Европа крият същинската обстановка, съзнателно занижавайки броя на инфектираните и умрелите. Такива догатки и обвинявания постоянно са голословни. Същото нещо беше казано (и продължава да се говори) за Китай, само че факт е, че градът Ухан и провинция Хубей още веднъж са отворени и Китай не би се наел да стреля в личния си крайник. В допълнение, те могат да бъдат упрекнати в скриване на същински данни по политически аргументи.
Разбира се, броят на инфектираните може да бъде елементарно прикрит, можете да извършите неточност или просто да не ги идентифицирате. Но има втора статистическа колона - броя на смъртните случаи и тази цифра към този момент е по-трудна за скриване. Например, измежду страните от някогашния социалистически блок Хърватия има едни от най-хубавите индикатори. Ако данните за жертвите в Хърватия са били скрити, това към този момент щеше да се знае, защото страната е дребна, а действителните данни щяха да намерят „ път “ към обществото.
Следователно, несъмнено, не може изцяло да се отхвърли теорията за неточните или скрити данни и те би трябвало да бъдат взети под внимание. Ако обаче това е по този начин, малко евентуално е скритите данни да понижат доста разликата сред инфектираните и умрелите от COVID-19 в Западна и Източна Европа.
Теория номер две. Вирусът не се е популяризирал на изток по този начин, както на запад
Тази доктрина към този момент е по-конкретна. Всеки, който в миналото е виждал интерактивна карта на въздушното придвижване над Европа, схваща какъв брой по-оживен е въздушният превоз на запад, в сравнение с изток. Картата ясно демонстрира разликите в плътността на придвижването във въздуха над Източна и Западна Европа. Същото беше през януари тази година, когато множеството страни към момента не възприемаха коронавирусът като нещо извънредно рисково. С други думи, вирусът, който дойде от Китай, съумя да се популяризира доста повече в цяла Западна Европа с помощта на гъстата мрежа въздушни връзки.
В това ли се крие повода за какво на изток има толкоз по-малко инфектирани и умряли? Може би частично, само че и в тази доктрина има слаби места. COVID-19, както знаете, е доста заразна болест и измина задоволително време сред нейното разпространяване и въвеждането на строги ограничения. С други думи, вирусът съумя да се популяризира необятно в източната част на Европа. Въпреки това е реалност, че западната част на Европа е „ по-популярна “ от източната (картите красноречиво свидетелстват за това: в небето над Украйна, Румъния и Полша са добре забележими „ пустоти “). Тази доктрина би трябвало да се вземе поради при изясняване на обстановката.
Теория номер три. Манталитет
Тази тематика се разисква от първите дни на актуалната коронавирусна рецесия. Когато Китай стартира да вкарва извънредно сурови ограничения и затвори провинция Хубей, мнозина към този момент се питаха дали е допустимо да принудят европейски жител да направи нещо сходно. Трудно... Нещата обаче стоят по-зле със западноевропейците, в сравнение с с източноевропейците, тъй като да им наложат нещо е още по-трудно. Защо? Заради манталитета, т.е. добития опит, несъмнено. Жителите на Източна Европа от десетилетия живяха под еднопартийно комунистическо ръководство. Всички тези режими (някои повече, други по-малко, само че в последна сметка всички) изискваха послушание от своите жители. Изминаха 30 години от този момент, само че методът на мислене в някои случаи, несъмнено, остана същият. По-специално, като предписание там заповедите не се разискват, а се извършват.
По принцип за някои това може да звучи дивашко. В допълнение, този фактор може да повлияе на вътрешната политика на източноевропейските страни, където ръководещите са по-често властнически, за разлика от техните западни сътрудници. Обаче в този момент, в този ексклузивен интервал, този нрав евентуално избавя.
Разбира се, и на нас медиите ни посочваха фрагменти, на които се виждаха такива, които не съблюдават дистанцията, вървят в огромни групи и така нататък Но всичко това са изключения. Огромното болшинство съблюдава ограниченията. Градове, като Загреб, Белград, Братислава, Варшава, Москва, Рига, Прага, Букурещ, София и други през тези дни са „ извънредно пусти “, което не може да се каже за някои градове в Западна Европа. В Съединени американски щати ситуацията е още по-лошо и всеки ден, да вземем за пример, губернаторът на щата Ню Йорк Андрю Куомо внезапно го осъжда.
По един или различен метод, само че спазването на предписаните ограничения в тази обстановка оказва помощ. Освен това, съгласно някои изследвания, ограниченията в Източна Европа като цяло са по-строги, в сравнение с в Западна.
Тази доктрина, несъмнено, може още по-добре да изясни от кое място идва такава голяма разлика сред Източна и Западна Европа в броя на инфектираните и умрелите от ковид хора.
Теория номер четири. Генетика
Самият вирус към момента не е добре прочут. Все още не можем решително да изброяваме всички способи за предаването му. Факт е, че във всички страни по света има случаи на пациенти, които едвам виждат признаците си, както и случаи, когато здрави и младежи умират от вируса COVID-19. Експертите са съгласни, че генетиката може да играе доста огромна роля. В тази връзка към този момент интензивно се водят задълбочени проучвания.
Факт е, че по-голямата част от източноевропейците са славяни със характерни генетични черти. Разбира се, има ли това нещо общо с доста по-ниския % на смъртните случаи в Източна Европа, ще разберем единствено когато тази доктрина бъде доказана на процедура и към този момент може да се отнесе единствено към региона на догатките. Срещу „ славянската доктрина “ да вземем за пример приказва също, че всичко се развива добре в тези страни, където по-голямата част от жителите не са славяни (балтийските страни, Румъния, Албания).
Теория номер пет. Източна Европа е имунизирана против туберкулоза
Всички гореизложени теории, взети дружно, може да са фактор за по-ниския брой на жертвите в Източна Европа в съпоставяне със Западна. Като се има поради обаче, че смъртността на Запад към този момент е 60 пъти по-голяма, последната доктрина може би е най-надеждната. Има една съществена разлика сред Източна и Западна Европа: цяла Източна Европа е имунизирана с БЦЖ - ваксина против туберкулоза. Тази ваксина е изобретена още при започване на ХХ век, а цялостното й име звучи по този начин: Bacillus Calmette–Guérin. Тя е кръстена на двама френски микробиолози, които са я измислили: Алберт Калмет и Камил Герин.
Туберкулозата е постоянно и в доста случаи съдбовно заболяване. То се предизвиква от разнообразни варианти бактерии, които заразяват белите дробове. Туберкулозата се предава посредством въздушни капчици, когато пациентите с остра туберкулоза кашлят или кихат. В множеството случаи болестта протича без признаци и е прикрито, само че в един от 10 случая става остро. Ако туберкулозата не се лекува, тогава тя заплашва със гибел в 50% от случаите. Типични признаци на остра туберкулоза са хронична кашлица с кърваво течение, нараснала температура, изпотяване през нощта и загуба на тегло (туберкулозата се назовава също „ изсъхване “, защото пациентите губят телесно тегло, „ изсъхват ”).
Заболяването се популяризира необятно след Втората международна война и тогава се наложи доста нови лечебни заведения да бъдат построени особено за лекуване на хора, инфектирани от туберкулоза.
БЦЖ имунизацията е единствената ваксина, която работи сполучливо за попречване на туберкулоза и макар че болестта се предизвиква от бактерия, е потвърдено, че имунизацията е ефикасна против някои вирусни инфекции.
Както към този момент загатнах, имунизацията против туберкулозата се е прилагала (и продължава да се прави) в цяла Източна Европа. Като превантивна мярка имунизацията най-често се прави на новородени или най-късно до края на първата година от живота.
Но в случай че туберкулозата е толкоз съществено бактериално заболяване, тогава за какво единствено популацията на Източна Европа е имунизирано против нея? Има съответна причина за това. Факт е, че туберкулозата постоянно се назовава „ болест на бедните “. Разпространява се в неприятни условия, когато няма задоволително храна или е неприятна, или при други неподходящи условия на живот. С други думи, в социалистическия блок имаше проблеми с всичко гореизброено и по тази причина популацията беше изложено на по-голям риск от заразяване с туберкулоза. Поради това е осъществена наложителна имунизация на всички деца. В Западна Европа имунизацията с БЦЖ не се организира от доста дълго време, като се изключи някои страни, в които са имунизирани разнообразни категории жители (Италия, Канада, САЩ).
В Европа има някои изключения, които приказват доста. Струва си да съпоставим Португалия и Испания. Защо? Защото Португалия е една от дребното страни в Западна Европа, която имунизира с БЦЖ!
Ето последните данни за Португалия и Испания на 9 април 2020 година
Общото население на Португалия: 10 милиона
Общото население на Испания: 47 милиона
Брой на инфектираните в Португалия хора: 13 141
Брой на инфектираните в Испания хора: 148 220
Брой на смъртните случаи в Португалия: 380
Брой на смъртните случаи в Испания: 14 792
Повтарям, че тези числа приказват сами за себе си. Испания може да е съвсем пет пъти по-голяма от Португалия във връзка с популацията, само че там има 39 пъти повече смъртни случаи. Ако използван към тази особеност всички горепосочени теории, тогава това, което се отнася до БЦЖ, наподобява може би най-правдоподобно.
Показателен образец е и Германия, където на територията на някогашната (социалистическа) Източна Германия има три пъти по-малко жертви. Разбира се, в някогашната Германска демократична република жителите са били имунизирани с ваксина БЦЖ, както в целия социалистически блок.
Проучванията към момента би трябвало да бъдат допълнени, само че наличните данни към този момент ни показват вероятни пояснения. Броят на жертвите е доста по-нисък в страните, където популацията е имунизирано с БЦЖ. Както споделих, тази ваксина дава на хората имунитет против туберкулоза, само че може да се допусна, че БЦЖ пази или най-малко оказва помощ за по-добро противопоставяне на COVID-19. Въпреки че туберкулозата е бактериална, а COVID-19 е вирусно заболяване, те си наподобяват по това, че нападат най-вече белите дробове и дихателната система, а отбраната, която БЦЖ дава, е ефикасна, най-малко частично, в случаи на новия ковид.
Понастоящем няколко страни организират проучвания за успеваемостта на БЦЖ против ковид (Австралия и Холандия).
Нека още веднъж да ви напомня, че приказваме за „ нов ковид “ - вирус, чиито свойства към момента не са ни известни и в този момент, когато повече от един милион и половина хора по света са се заразили (реалният брой може да доближи 15 - 30 милиона), евентуално вирусът мутира. Независимо от това, всяка информация, която ще помогне за дейно справяне с този вирус, е извънредно нужна. Рано е да се каже, че БЦЖ е избавление за света, само че най-малко можем да се надяваме.
Заключение
Едно е несъмнено. Сега броят на инфектираните и умрелите в Западна и Източна Европа е радикално друг и всички теории, които изложих тук, може да са фактори за това (очевидно има и други). Борбата против ковид, който сложи на пауза 2020 година, продължава.
Разбира се, с изключение на Източна Европа, има и други аномалии. Например, Нова Зеландия, където имаше единствено една гибел и няма имунизации с БЦЖ. Но Нова Зеландия е друга история. Нейното умно управление затвори страната авансово (и бързо върна жителите си) от външния свят и в този момент те могат единствено да се радват, че реагираха в точния момент.
Безспорно обстановката по света ще се усложни още повече, в това число в източната част на Европа. Но актуалните данни към този момент ясно демонстрират кои страни ще страдат най-вече. Надяваме се, че „ пикът “ е тъкмо зад ъгъла, само че остават доста незнайни. Ще стане ли вирусът сезонен? Кога ще се появи налична ваксина (нова или основана въз основата на към този момент работещата БЦЖ)? Доколко е мутирал към този момент вирусът? Каква е действителната смъртност? Може ли излекувано лице да се болести още веднъж? В последна сметка ще има отговор на всички тези въпроси и колкото по-рано се случи това, толкоз по-добре.
В момента Източна Европа съумява да избегне драмата, която следим в Италия, Испания, Съединени американски щати и други страни. Но Източна Европа никога не би трябвало да се „ отпуска “ и да разреши да се случи сходно нещо.
Всичко за ковид следете ТУК.
Източник: actualno.com
КОМЕНТАРИ