Защо наистина не трябва да си цъкате на телефона в леглото
Проучване на Националната фондация за съня (САЩ) от 2022 година откри, че 58% от американците постоянно превъртат в телефона си в границите на един час преди лягане или даже до момента в който са в леглото.
Един куп изследвания демонстрират за какво това е ужасна концепция като основната от главните аргументи за казуса е светлината. Тялото изпомпва повече мелатонин, хормонът, който оказва помощ за контролиране на цикъла сън-бодърстване, в отговор на тъмнината и равнищата му нормално се покачват преди да заспите. Светлината обаче – изключително сините талази, предавани от екрана на смарт телефона ви – потиска производството на мелатонин, като по този метод ви прави по-малко сънливи и по-будни.
Повечето смарт телефони разполагат с някакъв тип „ нощна промяна “ или „ щит за комфорт на очите “, който превключва светлината на екрана към по-топъл, оранжев нюанс, предопределен да понижи синьото и да имитира успокояващите качества на залеза. Макар обаче да са основани с положителни планове, някои изследвания демонстрират, че тези нощни режими не са доста ефикасни за възстановяване качеството на съня и е по-добре просто да избягвате телефона тотално в късните вечери.
Мненията се разграничават леко, само че Националната фондация за съня поучава хората да не се взират в смарт телефони, преносими компютри или таблети най-малко един-два часа преди лягане.
Наред със светлината, която попада в очните ви ябълки, може би би трябвало да помислите за информацията, която вкарвате в мозъка си всяка вечер.
Напоследък се обръща огромно внимание на така наречен „ doomscrolling “ – навика да превърташ неразумно из обществените мрежи, и да поемаш депресиращи вести и друго тъмно онлайн наличие, поглъщайки цялата отрицателна сила на света в дланта си.
Неотдавнашно изследване на две мощно различаващи се култури – американци и иранци – откри, че и при двете извадки думскролингът е обвързван с по-висока екзистенциална тревога, а при иранците – с мизантропия – злост към човечеството.
Консумацията на стресиращи вести или предизвикващи гняв изявления в обществените медии може да увеличи тревогата когато и да е, само че да го вършиме преди сън към този момент е сравнимо с пиенето на кафе преди лягане.
„ Хората имат способността краткотрайно да превъзмогват съня. Ако се унасяте в сън и усетите аромат на пушек, тялото ви ще се разсъни “, споделя в изказване доктор Крис Уинтър, невролог по въпросите на съня и консултант на Sleep.com. Той изяснява, че същата реакция се задейства и когато гледате шокиращо или плашещо онлайн наличие – тялото ви го възприема като непосредствена физическа опасност и надлежно не можете да заспите след това.
Ето за какво някои специалисти считат, че е най-добре да държите телефона си надалеч от леглото. Той освен може да попречи да заспите късно вечер, само че и да ви помогне да се разсъните сутринта с поток от отрицателна информация.
„ Това може да бъде най-голямата смяна за съня ви. Вместо да скролите още със ставането, се аклиматизирате да се събуждате на ярко, да погледнете колегата си в леглото, да отидете до банята и да си измиете зъбите, като по този начин създавате буфер сред събуждането и началото на напрежението за деня “, споделя доктор Адити Неруркар, специалист по напрежението в здравното учебно заведение на Харвард.
„ Трябва да сме осведомени за света, само че не за сметка на психологичното ни здраве “, добавя доктора.
Друга основателна причина да държите телефоните надалеч от спалнята е пожарната сигурност. Експертите сигнализират за рисковете от оставянето на телефона в леглото, където той може да се задуши под завивките, което да докара до прегряване и вероятно да провокира пожар.
Проучването им открива, че забележителна част от хората, в това число 1/3 от английските младежи, даже зареждат телефона си под възглавницата – което е в действителност неприятна концепция.
„ Телефоните генерират топлота по време на зареждане, а покриването им с възглавници или одеяла може да задържи тази топлота, увеличавайки риска от прегряване и евентуален пожар “, оповестява Лори Полард, ръководещ шеф на компанията Firechief Global.
Дори да зареждате телефона си на нощното шкафче, това също не е безусловно добра концепция. Някои производители на телефони показват, че не би трябвало да зареждате устройството си за дълги интервали от време или през нощта. Китайската софтуерна компания Huawei, да вземем за пример, споделя, че поддържането на батерията сред 30 и 70% е най-хубавият метод да удължите живота ѝ.
В диалог с „ Ню Йорк Таймс “ Кевин Пърди от iFixit съпоставя процеса на презареждане на батерията с засищане на гъба с вода.
„ Доста е елементарно да наситите гъба с вода, когато тя е суха “, споделя той. „ Но е доста мъчно към този момент поела вода гъба да поеме последните капки, които може. Това води до понижаване общия потенциал на батерията. “
Така че, в случай че търсите елементарен метод да подобрите съня си, да намалите екзистенциалния си боязън и може би даже да удължите живота на телефона си, помислете дали да не му дадете отмора преди лягане. В края на краищата международният безпорядък няма да избяга на никое място.

