Какви ренти изплащат тази година? През 2022 г. те са

...
Какви ренти изплащат тази година? През 2022 г. те са
Коментари Харесай

Какви ренти изплащат тази година?


Какви ренти изплащат тази година? През 2022 година те са по-високи от предходната, споделят производители.

От години рентите са един от постоянно дискутираните въпроси в зърнопроизводството. През 2021 година поради високата годишна продукция от пшеница и справедливите цени, рентите тук-там доближиха 120 лева През 2022 година те са още по-нагоре, достигайки равнища от 160 лева./дка тук-там, оповестява Агри.БГ.

„ Рентите са болна тематика. А е болна, тъй като няма пазари, надлежно няма от кое място да се платят. На места виждаме доста високи ренти, не знам на каква база. Но по този начин или другояче хората би трябвало да си получат парите и тях не ги интересува, че страната нехае за българското произвеждане, че не е валяло и така нататък Ние се опитваме по всевъзможен метод да създадем, тъй че да осъществяваме продукцията на добра цена, с цел да се отплатим на тях “, разяснява Костадин Костадинов, ръководител на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ).

„ Неоправдано високи ренти. Аз го декларирам като човек, който търси пазарна логичност във всяко едно отношение. Пазарът на торовете е по пет. Липсват средства, тъй като складовете са ни цялостни, а рентите ги подвигаме. Няма да упреквам директно сегменти от бранша. Сравнително по-малките ползватели имат извънредно нападателна политика, в случай, че идва нов програмен интервал, в който има доста незнайни. Вярно е, че цените пораснаха, само че ние приказваме, че цените са инфлационно нагоре. Те не са с толкоз добавена стойност с колкото ни се желае и което е обикновено. Затова считам, че рентите са супер надценени и не са пазарни, които да подсигуряват едни дълготрайни връзки сред ползватели и арендодатели. Затова съгласно мен това нещо ще си го платим ние и то още следващата година ще се види по какъв начин стоят нещата “, обясни Димитър Мачуганов, зърнопроизводител от Ловешко.

„ Сериозен напредък на рентите. Причините са доста. Не са единствено стопански. Според мен са структурни. По този метод на земеделие в България, който се пробва да се постанова едва ли е най-хубавият. Той предопределя и равнището на арендните заплащания. Като споделих структурно установяване, имах поради задаването на избран брой стопанства с голям капацитет. Мисля, че от това изгубиха селските региони. Спечелиха хората, тъй като огромните стопанства могат да създават рентабилно, само че селските региони изгубиха. Те ще не престават да губят. Ние ще продължаваме да се обезлюдяваме там “, смята Александър Александров, зърнопроизводител от Видин.

„ Хората с рентите въобще не ги интересува, че ние не сме продали продукцията. Казват, че преди си давал 50 лв., в този момент би трябвало да даваш 100. Цената на зърното и разноските са се повишили, само че желая да ви кажа, че облагата не се е повишила сигурно. Ако приказваме за облага, едва ли ще успеем да достигнем облага от предишни години. Така че повишението на рентата просто ще ни изяде значително облагата тази година. В Северна България към този момент чух за ренти и по 150-160 лева Там приказваме за кооперации, там нещата стоят по по-различен метод, само че въпреки всичко тези цени за мен са невъзможна лихва. Няма по какъв начин на 150 лева лихва да печелиш “, добави Илия Проданов, зърнопроизводител от Бургаско.

„ Рентите ни са двойни на предходната година. В нашия район сме плащали до момента към 30 лева Рента. А тази година беше 50-60 лева В другите села друго, само че почти по този начин се падат нещата – двойно. И горивата двойни, и коридора като го удължат ще стане отлично “, заключи Георги Радев, зърнопроизводител от Сливен.
Източник: flashnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР