Френският Конституционен съвет одобри целия закон на пенсионната реформа, предаде

...
Френският Конституционен съвет одобри целия закон на пенсионната реформа, предаде
Коментари Харесай

Френският Конституционен съвет одобри на пенсионната реформа на Еманюел Макрон

Френският Конституционен съвет утвърди целия закон на пенсионната промяна, съобщи Агенция Франс Прес, представена от Българска телеграфна агенция.

Така промяната ще влезе в действие. Основната мярка в нея е увеличение на пенсионната възраст от 62 на 64 години.

Реформата е основната мярка на втория президентски мандат на. Законът за нея породи вълна от митинги и стачки в цялата страна.

Конституционният съвет бе сезиран по текста, откакто той мина през двете камари на френския парламент. В Сената той бе признат от болшинството при две гласувания на две четения.

В Националното заседание обаче при първи прочит не остана време за гласоподаване и дебатите бяха прекратени в периода, предписан от конституцията. После държавното управление употребява член 49,3 от конституцията, с цел да прокара там текста без избор. В подмяна на това по силата на този член депутати можеха да изискат избор на съмнение на държавното управление. Бяха импортирани два вота на съмнение и двата се провалиха.

След което държавното управление и съперниците на промяната сезираха Конституционния съвет. Той можеше да отхвърли целия текст на промяната, елементи от него или да разгласи, че целият текст дава отговор на конституцията. Съветът избра третото решение.

Същевременно през днешния ден Макрон предложения синдикатите на среща на 18 април.

Президентът пази промяната на пенсионната система, тъй като, съгласно него, тя ще помогне на страната да запази модела на обществената си система на фона на демографския спад.

В изказването на Конституционния съвет през днешния ден се поясняваше, че той е цензурирал в текста единствено някои второстепенни аспекти на промяната. Блокиран е бил и план за гражданска самодейност за осъществяване на референдум по отношение на пенсионната промяна.

Левицата разчиташе Съветът да й даде зелена светлина по този параграф и да стартира да събира гласове. Нужни бяха 4,8 милиона гласа, с цел да се провежда общонационален референдум по отношение на пенсионната промяна.

След решението на Конституционния съвет френският министър председател Елизабет Борн сподели, че тук няма нито спечелили, нито победени.

Лидерът на радикалната левица Жан-Люк Меланшон съобщи, че битката продължава, а водачът на крайната десница Марин Льо Пен предизвести, че ориста на пенсионната промяна не е подпечатана.

В Париж през днешния ден протестиращи скандираха: " Конституционна или не, тази промяна не я желаеме ", " Вън Макрон! " и " Ще стигнем до анулацията на промяната ".

Полицията се притеснява, че довечера в Париж и в страната по време на митингите може да има конфликти и вандалски прояви. На доста места  страната има протестни пътни блокади. А за довечера са планувани 131 протестни акции в цялата страна.

Зоната, в която заседаваше Конституционният съвет в Париж  - Кралският замък, бе заобиколена от полицейски заграждения и остава отцепена до на следващия ден сутринта.

Френските синдикати довечера пък приканиха Макрон да не подписва и обнародва закона за пенсионната промяна и припомниха, че французите всеобщо са отхвърлили пенсионните промени.

Профсъюзите споделиха, че няма да одобряват и среща с изпълнителната власт до 1 май, за когато афишират нов ден на общонационална готовност против пенсионната промяна.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР