Делът на сивата икономика в България е 37,8%, което ни

...
Делът на сивата икономика в България е 37,8%, което ни
Коментари Харесай

МВФ: Сивата икономика в България е сред най-високите в Европа

Делът на сивата стопанска система в България е 37,8%, което ни слага на едно от водещите места в Европа, сочат данните на Международния валутен фонд (МВФ).

Сред балканските страни отстъпваме шампионското място в тази отрицателна ранглиста единствено на Косово, чийто индикатор е 38,8% и на Черна гора с 38,2%. Македония е покрай нас освен като територия – нейният индикатор за дял на сивата стопанска система е 37,6%.

Хърватия е с 35%. Румъния е някъде към златната среда на Балканите с 34,8%. Сърбия има 34,5%, Босна и Херцеговина 34,5%, Гърция демонстрира „ добър “ резултат от единствено 1/3 сив дял от стопанската система си. Най-добре на полуострова са Турция – с 29,6% и Албания, която е с едвам 28,3%.

Във връзка с този документ гръцкият в. „ Катимерини “ написа, че гръцката страна би могла да инкасира доходи три пъти по-големи от взиманията по Единния налог върху собствеността (ENFIA) всяка година, в случай че противозаконната стопанска система на Гърция беше лимитирана до междинното равнище на развитите страни в Европа.

Документът на МВФ „ Обясняване на сивата стопанска система в Европа “ слага Гърция измежду страните с най-големи противозаконни стопански системи. Сивата стопанска система на страната доближи 30,2% от общата стопанска система през 2016 година, последната година, за която са налични данни. Това е равно на каузи, който страната загуби по време на рецесията.-->

Проучването на МВФ откри най-високите проценти на противозаконна стопанска система в Източна Европа, като в Косово тя доближава до 38,8% от Брутният вътрешен продукт, в България - 37,8% и Естония - 36,8%. От друга страна, противозаконната стопанска система на Австрия възлиза на едвам 9,4% от Брутният вътрешен продукт, в Люксембург тя доближава 9,7%, а в Швейцария 9,8%. Според анализаторите на МВФ развитите стопански системи са имали приблизително 15-20 % сива стопанска система, а разрастващите се стопански системи са сред 30 и 35%.

Следователно, в случай че Гърция понижи сивата си стопанска система до 15 %, тя би могла да включи съвсем 30 милиарда евро в приходите си, откакто Брутният вътрешен продукт е малко под 200 милиарда евро, написа „ Катимерини “. Анализаторите пресмятат, че междинната данъчна ставка върху този приход, към 20-30%, ще значи в допълнение 6-9 милиарда евро годишно за страната, което би възлизало на три или четири % от Брутният вътрешен продукт.

За страната ни при Брутният вътрешен продукт от порядъка на 120 милиарда лв. влизането в графата на развитите стопански системи, т.е. ограничение на сивия бранш в стопанската система до най-много 20%, би означавало сериозен растеж.
Източник: dariknews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР