Бившият образователен министър Даниел Вълчев призова за отпадането на тестовете

...
Бившият образователен министър Даниел Вълчев призова за отпадането на тестовете
Коментари Харесай

Даниел Вълчев призова за отпадането на тестовете в училищата

Бившият учебен министър Даниел Вълчев прикани за отпадането на тестванията в учебните заведения. " Всички възпитаници да се върнат абсолютно в класните стаи “, написа той във Facebook профила си. Той изброява и аргументите заради които, децата би трябвало да са в учебно заведение.

Ето какво още написа Красимир Вълчев:

" Тестовете в учебните заведения би трябвало да отпаднат и всички възпитаници да се върнат абсолютно в класните стаи. Има най-малко три аргументи за това:

1. Съмнения, че всичко се прави поради комисионни. Доскорошният заместник-министър Димитър Петров беше сладкодумен: “С тестванията се занимава министърът персонално и неговият началник-кабинет Лидия Чорбанова. В нейния кабинет се викаше комисията, диктуваше се какво да се написа, след това се изготвяха ранглисти. Попитайте нея за какво са толкоз скъпи. ”

По-късно стана ясно, че от процедурата са отстранени компании, предлагащи доста по-ниски цени.

Министър Денков удостовери подозренията: “Когато обсъждаха тестванията, имаше наш представител, само че когато започнаха да се разискват съответни компании, той беше помолен да не участва. ”

Ако закупуването на проби продължи, остават подозренията, че това се прави поради корупционни ползи.

2. Незаконосъбразност и противоконституционност. Всяка просветителна система съдържа принцип на задължителност. У нас този принцип е в член 53 от Конституцията и споделя, че образованието на децата е наложително до 16-годишна възраст.

Родителите не могат да вземат решение дали детето им да учи, те са задължени да обезпечат образованието на децата си, а страната и общините са длъжни да обезпечат условия. Задължението за родителите, страната и общините подсигурява правото на обучение на детето.

Както не е разрешено на родителите да бият и да осакатяват физически децата си, по този начин и не им е разрешено и да ги лишават от обучение и да ги осакатяват от житейски благоприятни условия и право на пълностоен и благополучен живот.

В момента близо 40 % от децата са оставени като “слушатели ”, т.е. нито учат присъствено, нито получават ефикасна форма на обезщетително електронно образование. МОН няма законово съображение да дели паралелките и да анулира правилото на задължителност.

Няма и морално право да го прави. В България над 20 на 100 от децата са от фамилии с недостиг на отговорност на родителите към образованието им. Възможността родителите на тези деца да вземат решение дали да вървят на учебно заведение е пагубно за тях и заличава напъните, които се поставиха по Механизма за обгръщане и задържане на децата и учениците.

3. Неефективно разходване на бюджетни средства и неправилен труд. Нищожният % позитивни проби - под 0.05, демонстрира, че или децата не са съществени преносители, или закупените проби са некачествени и неточни.

И в двата случая е безпричинно да се харчат милиони при толкоз невисок %. Със средствата за проби, които ще се изхарчат до Коледа, можеха да се модернизират над 300 спортни площадки или над 500 класни стаи в учебните заведения.

Отделно хамалогията - изгубено образователно време, ангажиране на десетки хиляди учители, родители и чиновници, стоварени тежки кашони, запазване на невалидни проби. При нищожния брой позитивни проби е по-логично да се вършат проби единствено при признаци.

П.С. Днес Парламентът реши, че в него може да се влиза и работи без зелен документ и условие за тест. Толкова ли по-нисша полезност са ни образованието и децата?! "
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР