България е сред 16-те страни в ЕС, в които месечната

...
България е сред 16-те страни в ЕС, в които месечната
Коментари Харесай

В България минималната месечна заплата не стига за сметката за ток

България е измежду 16-те страни в Европейски Съюз, в които месечната сметка за електрическа енергия надвишава месечната минимална заплата.

Според данни на Европейската конфедерация на профсъюзите (ЕКП), разноските за сила за месец юли в България възлизат приблизително на 836 лв. при минимална работна заплата 710 лева ЕКП или European Trade Union Confederation (ETUC) пресмята, че лице, получаващо минимална работна заплата в България, би трябвало да работи 36 дни, с цел да може да заплати сметката си за сила. Според изчисленията, годишната междинна заплата в България е 14 854 лева

Според ETUC, междинната сметка за електрическа енергия (за поддържане на топлината в домовете им и на осветлението) към този момент е по-висока от месечната заплата на нископлатените служащи в множеството държави-членки на Европейски Съюз.

В 16 държави-членки на Европейски Съюз служащите, получаващи минимална работна заплата, би трябвало да отделят еквивалента на месечната си заплата или повече, с цел да могат да поддържат осветлението и отоплението вкъщи. През 2021 година това е важало за 8 държави-членки.

Около 9,5 млн. работещи хора са имали усложнения с заплащането на сметките си за сила още преди началото на рецесията с разноските за живот. До юли тази година цената на газа и електрическата енергия се е повишила с 38% в цяла Европа спрямо предходната година и разноските не престават да порастват.

Броят на дните, през които лице, получаващо минимална работна заплата, би трябвало да работи, с цел да заплати сметката си за сила, се е нараснал фрапантно в някои страни: Естония (+26), Нидерландия (+20), Чехия (+17), Латвия (+16), написа БГНЕС.

В четири страни - Словакия, Гърция, Чехия и Италия - междинната сметка за сила към този момент е по-голяма от месечната заплата на служащ, получаващ междинна работна заплата.

Следва да се означи, че тези данни се отнасят за цената на силата през юли 2022 година Кризата, пред която са изправени служащите, се утежнява от ден на ден и се задълбочава заради продължаващото нарастване на цените на силата, а оттова и на други съществени неща като храната.

Резултатите от разбора на Европейския институт на синдикатите, самостоятелния проучвателен център на ЕКП, идват преди изключителното съвещание на Съвета по енергетика на Европейски Съюз в петък.

В проект от шест точки ETUC приканва водачите да подхващат решителни дейности за преустановяване на неустойчивото повишение на цените на силата в Европа. Той е изпратен до Урсула фон дер Лайен, Шарл Мишел и други европейски водачи и включва претенции за:

- увеличение на заплатите, тъй че да дават отговор на нарастването на разноските за живот, което значи поддръжка за груповото договаряне
- увеличение на минималните заплати, с цел да се подсигурява тяхната адекватност
-целеви незабавни заплащания за нископлатените хора, които се борят да заплащат сметките си за сила, дружно със възбрана за спиране на електрозахранването
- таван на разноските за сила за хората и налог върху свръхпечалбите на енергийните компании
- национални и европейски ограничения за антикризисна поддръжка за отбрана на приходите и работните места в индустрията, услугите и обществения бранш, в това число ограничения от вида SURE за отбрана на работните места, приходите и за финансиране на обществени ограничения за справяне с рецесията и процесите на обективен преход.

В Европейската конфедерация на профсъюзите членуват 45 милиона души от 35 страни, както и 89 национални синдиката. Тя е с консултативна роля в Европейската комисия.
Източник: profit.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР