90% от ромите у нас са с образование по-ниско от

...
90% от ромите у нас са с образование по-ниско от
Коментари Харесай

Просветният министър: Колкото по-малко учат момичетата, толкова повече деца раждат

90% от ромите у нас са с обучение по-ниско от междинното. В фамилиите на необразованите родители няма детски книжки, просветителни материали и няма просвета на почитание към образованието. На входа на просветителната система децата от тези фамилии са натрупали толкоз дефицити, че просветителните институции не съумяват да ги компенсират и те отпадат рано от учебно заведение. Това министърът на образованието и науката Красимир Вълчев на полемиката "Образование и демография ".Това сподели министърът на образованието Красимир Вълчев по време на полемика отдадена на образованието и демографските проблеми.


"Колкото по-малко учат девойките, толкоз повече деца раждат ", уточни той.

Той означи, че у нас "коефициентът на възпроизводство на майки с обучение по-ниско от главното е 3,5 пъти по-висок от този на останалите, като това се отнася освен до броя на децата, само че и до по-ранните раждания ". Само за 20-30 години България е преобразена демографски в по-голямата част от територията си и по-нататъшното развиване на спиралата на демографията на необразованите е една от най-големите закани за запазване на страната и нацията, разяснява министър Вълчев.

Той съобщи, че в страна без образовани хора няма работещи институции, стопанска система, гражданско общество и естествена житейска среда.
Министърът сподели, че всички данни показвали, че "необразованите девойки раждат по-рано и повече деца ".

Според Вълчев "бъдещето на България не зависи толкоз от това дали ще сме страна с по-голямо или с по-малко население, а дали ще сме страна с образовано или с необразовано население ".

На същото мнение бе и професор Антоанета Христова от института за проучване на популацията и индивида към Българска академия на науките, която посочи, че дамите с висше обучение у нас във фертилна възраст раждат приблизително 1, 2 деца.

С понижаване на образованието тази цифра нараства с 2,6. Тенденцията е към понижаване на междинния брой на децата, които една жена у нас ражда. Ако до преди няколко години броят им е бил колкото е междинния за Европа - 1,5, то в този момент понижава до 1,3, сподели още професор Христова.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР