Исус възкръснал ли е от мъртвите?
Всеки се е замислял какво ще стане с нас, откакто умрем. Когато обичан човек почине, ние чакаме да го забележим, откакто и нашият ред пристигна. Дали ще имаме величествено събиране с обичаните ни хора, или гибелта поставя завършек на всичко?
Според проповедите на Исус животът не свършва, откакто някой почине. Това, което изрича Божият наследник, на процедура е изумително: Аз съм възкресението и живота. Тези, които имат вяра в мен, даже и да умрат, както всички останали, ще живеят още веднъж.
Според очевидци, доближени до месията, Исус показал своята мощ над гибелта, възкръсвайки от мъртвите, откакто бил разпънат и оставен в гробница за три дни. Тази религия дава вяра на християните към този момент повече от 2000 години.
Някои хора обаче нямат такива вярвания за живот след гибелта и последния мирис. Философът безбожник Бертранд Ръсел написал: Аз имам вяра, че когато умра, ще изгния, и нищо от моето его няма да оцелее.
Последователите на Исус в това време горещо настояват, че той се е появил жив след разпятието и погребването. Според тях те не просто са го видели възкръснал, само че и се хранели дружно с него, докосвали го и прекарали 40 дни с него, написа LiveScience.
Възможно ли е това просто да бъде история, съхранила се през хилядолетията, или е реалност, основан върху солидни доказателства? Отговорът на този въпрос е основаването на християнството. Ако Исус се е въздигнал от мъртвите, той е потвърдил всичко, което е казвал за себе си, за смисъла на живота, и за нашата орис след гибелта.
Ако е възкръснал, той самичък е знаел отговорите за това какво е животът и какво ни посреща след неговия край. От друга страна, в случай че възкресението в последна сметка не е истина, тогава християнството ще бъде учредено върху една неистина. Ето какво счита по въпроса теологът Р. С. Спроул:
Твърдението за възкресението е част от християнството. Ако Христос е бил въздигнат от мъртвите от Господ Бог, то тогава той има пълномощия, които никой различен набожен водач не има. Буда е мъртъв. Мохамед е мъртъв. Конфуции е мъртъв. Но... съгласно християнството Христос е жив.
Много скептици са правили опити да потвърдят, че възкресение не е имало. Джош Мак Дауъл бил толкоз въодушевен от своето обезверение, че прекарал над седемстотин часа в проучване на доказателствата за възкресението. Ученият твърди следното:
Достигнах до заключението, че възкресението на Исус Христос е една от най-жестоките, нечестиви и безсърдечни смешки, които в миналото са казвани на хората, ИЛИ това е най-фантастичният факт в нашата история.
Така че, възкресението на Исус е фантастика или обаян мит? За да разберем, би трябвало да погледнем към доказателствата, които историята ни е оставила, и да си създадем наше лично умозаключение.




