Все повече общини в страната изпитват затруднения в плащането на

...
Все повече общини в страната изпитват затруднения в плащането на
Коментари Харесай

Общините искат да плащат ток като битови потребители

Все повече общини в страната изпитват усложнения в заплащането на сметките си за електричество и лимитират потреблението си

Националното съдружие на общините упорства държавното управление да предприеме незабавни ограничения за локалните управляващи, които изпадат в рецесия с високите сметки за електрическа енергия, като една от тях да бъде общинските обществени, здрави и просветителни структури да се третират като битови консуматори. Това съобщи кметът на Велико Търново Даниел Панов, ръководител на сдружението на общините, съобщи БНР.

Общините ще получат обезщетения от Министерството на финансите, с цел да платят високите си сметки за ток през януари и февруари, съобщи ръководителят на финансовата комисия към Народното събрание Любомир Каримански от "Има подобен народ ". А от опозиционната ГЕРБ желаеха страната да заплати цялата разликата в сметките за ток на общинските предприятия спрямо предходните месеци.

Все повече общини в страната изпитват усложнения в заплащането на сметките си за електричество и лимитират потреблението си.

Днес "Електроразпределение Юг " заяви, че поради неплатени сметки токът на ВиК-Ямбол би трябвало да бъде спрян от 1 февруари, в това число на помпените станции и на пречиствателна станция за отпадни води. Дългът на ВиК там е 700 000 лв..

Ако общините платят високите си сметки за електрическа енергия, ще нарушат Закона за обществените финанси, защото още не е признат републиканският бюджет, съобщи кметът на Сърница Неби Бозов, съгласно който единственият вид да не се наруши законът е държавното управление да се контракти с електроразпределителните сдружения за отсрочване на заплащанията до приемането на бюджета за 2022 година.

„ По Закона за обществените финанси ние не можем да разходваме по-големи суми за електрическа енергия, за горива по отношение на тези от миналата година, защото няма гласуван републикански бюджет. Ние даже и да имаме средства да платим тези по-високи сметки, влизаме в нарушаване на Закона за обществените финанси. Специално при нас нарастването е близо 4 пъти спрямо миналогодишните сметки за ток “, уточни Неби Бозов.

Затова от Националното съдружие на общините е предложило на Министерството на финансите общинските структури без администрациите да бъдат третирани като битов консуматор на пазара на електрическа енергия, като общините са създали няколко разновидността на методика, в това число и за обезщетения.

Предстоят и срещи с електроразпределителните сдружения, съобщи кметът на Велико Търново Даниел Панов и ръководител на сдружението на общините.

„ Няма някаква изясненост тъкмо по този въпрос по какъв начин ще бъдат обезщетени особено общините, лечебни заведения, детски ясли, детски градини, обществени услуги и още други съставни елементи, които предлагаме като услуги. “

1800 улични лампи във Велико Търново са с променено часово време на включване заран и вечер. Предстои подмяната на 1600 осветителни тела с енергоспестяващи. Обмислят се разновидности за уличното осветяване на Южния пътен възел и транспортните входове на Велико Търново от Варна и София.

Изключено е художественото осветяване на над 20 исторически и културни здания. 5% понижение на потреблението на ток се чака с въвеждането на един източник на отопление в газифицираните публични здания във Велико Търново.

Общините, учебните заведения, детските градини, обществените заведения и всички останали обществени институции са изправени пред нов проблем обвързван с високите цени на електрическата енергия и горивата и храните.

Абсурдната обстановка е поради към момента неприетия държавен бюджет за тази година и Закона за обществените финанси, който не им разрешава да платят по-високите сметки за януари в точния момент и в период, сигнализира зам.-председателят на сдружението на общините и кмет на Троян Донка Михайлова.

"Народното заседание би трябвало да направи ремонти в Закона за обществените финанси. Ако това не се случи, всеки кмет би трябвало да поеме своята отговорност – да заплати и да бъде осъден, или да не заплати и да сложи под риск естественото действие на общините ", изясни Михайлова.

"Това важи за всички обществени институции. Тази седмица от Сдружението имахме две срещи с министъра на финансите и по договарянията за бюджета за 2022 година постигнахме взаимно схващане и доста положителни резултати. Сега чакаме среща и с премиера на която ще упорстват общините упорстват да не бъдат третирани като небитови клиенти наедно с бизнеса на свободния пазар ", сподели още за "Хоризонт до обед " Михайлова.

"Очакваме за февруари обезщетения в границите на 75 на 100 от растежа спрямо миналата година, само че не повече от 250 лв. за мегаватчас ", съобщи още Михайлова.
Източник: dunavmost.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР