В ранния следобед завчера легендарният артист Шарл Азнавур пристигна в

...
В ранния следобед завчера легендарният артист Шарл Азнавур пристигна в
Коментари Харесай

Шарл Азнавур – Бохемът

В ранния следобяд завчера именитият актьор Шарл Азнавур дойде в България. Кралят на френския шансон кацна на ВИП терминала на летище София, където бе посрещнат от екипа на продуцентската компания, уредник на концерта му в зала „ Арена Армеец ”, както и от посланика на Република Армения Н. Пр. Армен Саргсян. Азнавур слезе от самолета, съпроводен от сина си Николас Азнавур и неговата брачна половинка.
Когато преди близо четири десетилетия Шарл Азнавур пристигна за първи път за концерт у нас, той бе поканен в предаването “Всяка неделя ”. С водещия се разприказваха сладко, обстойно и нашироко, по арменски. На въпрос “Как определяте Вашата музика? ” Азнавур отговори нещо, което помня и изтъквам до ден сегашен:
“Мосю Кеворкян, на този свят има три типа музика: музика за главата, музика за краката и музика за сърцето. Моята е от третия тип. ”

В света има малко реализатори, които могат да се похвалят с написани над 800 песни, изпети на 8 езика и съвсем 70 годишна кариера на сцената. Френската легенда Шарл Азнавур е тъкмо подобен талантлив музикант. Наричат го “френския Синатра ”, а през 1998 година след анкета Си Ен Ен го дефинира за “шоу персона №1 на ХХ век ”. На 24 август т. година Азнавур получи може би най-сериозното самопризнание за изключителната си кариера – той стана първият френски реализатор със звезда в Алеята на славата в Холивуд.

Роден е в Париж. Истинското му име е Шахнур Вахинак Азнавурян. Роден е в арменско семейство на емигранти от Грузия и Турция, което преди раждането му се е преместило във Франция, бягайки от геноцида. Родителите му се занимават с изкуство – татко му е оперетен художник, а майка му играе в спектакъл.

Семейството му живее оскъдно, за това родителите му най-после оставят опитите си да се промъкнат в бохемските кръгове и отварят дребен ресторант с арменска кухня. Азнавур и сестра му постоянно оказват помощ в фамилния бизнес. И двамата обаче демонстрират увлечение към музиката – Аида от дребна свири на пиано, а Шарл единствено на 5 демонстрира забележителен гений на цигулка. Записват ги в музикално учебно заведение.

В началото на 40-те години в нощен клуб в Париж Азнавур се среща с младия композитор и пианист Пиер Рош. Правят дует – Rosh and Aznavour. Френската рецензия първоначално не го харесва – разказва го като противен, прекомерно невисок, с ужасяващ глас и съмнителни заглавия на песните. Това отношение продължава до края на 50-те години, когато Едит Пиаф го е наема за тексописец, съквартирант и момче за всичко. По това време Пиаф е доста известна в Европа и се готви за дълготрайно турне в Америка. Певицата кани Шарл и Пиер да се причислят. След сполучливи представления в Съединени американски щати и Канада младият мъж е към този момент разпознаваемо лице. Така стартира кариерата на Шарл като артист на шансони.

През 1952 година Азнавур продължава с самостоятелни представления във Франция, пет години по-късно той е любимецът на Европа, а доста скоро и на цяла Америка.

Киното е другата пристрастеност на огромния актьор – появява се допълнително от шестдесет кино лентата и работи с доста известни режисьори като Франсоа Трюфо. Занимава се с щедрост и интензивно дава публичност на гражданската си позиция по отношение на редица интернационалните въпроси. Френската звезда в никакъв случай не не помни за арменското си родословие.

При огромното земетресение в Армения през 1988 година той подарява средства и подкрепя за възобновяване на засегнатите зони. От През 2001 година в столицата на Армения Ереван е кръстен площад на именитият реализатор. Там се издига и негова скулптура. От края на 2008 година с декрет от тогавашния президент той става жител на Армения. През 2009 година артистът се съгласява да стане дипломат на Армения в Швейцария (Азнавур живее от 1976 година в Женева).

Енергията на Азнавур е феноменална – на 93 е в чудесно здравословно положение, въпреки да си признава, че след 60 години на сцената има лек проблем със слуха. Все още пее на няколко езика, без да употребява аутокю. Песни на Азнавур са изпълнявани от световноизвестни звезди като Лайза Минели, Рей Чарлс, Хулио Иглесиас и други

Днес Азнавур се любува на иронията, че на 30 години е считан за противен, а в този момент, трансферирал 90-те – го виждат като самоуверен и грациозен. На въпрос какво е да си над 90, отвръща: “Нямам визия. Не ги усещам толкоз. Винаги съм считал, че човек не би трябвало да губи детския си взор ”.

Ядяхме един път на два дни

Може би най-известният шансон на Азнавур е “La Boheme ” (Бохемата). Ето защо се пее в тази ария

Говоря ви за време,
което не може да бъде доловено
от по-младите от 20 години.
Монмартър тогава
простираше люляците си, и те плаваха
чак до прозорците в нашите градини.
И в случай че нашето непретенциозно местенце,
което ни служеше за гнезденце
не ни бе поверило своята стряха,
Ето там се запознахме,
Аз, крещящият от апетит,
Ти – позираща гола, без нерешителност.
Ах, бохема, ах, бохема,
Това означаваше, че сме щастливи,
Ах, бохема, ах, бохема,
ядяхме на два дни един път, несъмнено.

ЗА НЕГО

Велик е дребна дума за него
Големите, хипнотизиращи черни очи на Азнавур като че ли проникват в душите на многохилядната аудитория. Автентичните текстове на пусните му като че ли са писани за мен самата, за моя персонален живот. Така обаче се усещаше всеки един от в препълнената голяма зала – по негова команда! Велик е дребна дума за него.
Сара Левин, музикален критик, в. “Джерусалем поуст ”

Ще се върне и на 100 години
Неговата “What Makes A Man A Man“ ( ”Какво прави от мъжа мъж ”) е евентуално първата ария в историята за хомосексуалността, написана от хетеросексуален музикант. Нейното обръщение за приемливост като че ли бе очебийно от големия букет на рамото на Азнавур, с който той напусна “Роял Албърт хол ”, усмихвайки се шеговито. Преди това даде обещание да се върне тук, щом стане на 100 години. Не бих се обзаложил на противоположното. Шапка Ви смъквам, мосю Азнавур!
Пиер Перон, музикален критик,
в. “Индепендънт ”

С огромния
нос бе по-хубав

Сякаш преди по ми харесваше. С огромния нос си беше по-хубав.
Певицата Едит Пиаф, откакто през 50-те съумява да убеди Азнавур да се подложи на пластична хирургия за понижаване на огромния нос

Засрамих се от
него

“93-годишният Шарл Азнавур беше толкоз по-енергичен от мен, че се засрамих ”.
Георги Тошев, български тв продуцент, който снима филм за именития френски певец
Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР